0

Duma i…

Duma i podejrzenie fragment okładki
Duma i podejrzenie – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Wszyscy znają przynajmniej tytuł książki „Duma i uprzedzenie”. Tymczasem Roman Soroczyński opisuje „Dumę i podejrzenie”.

Przyznam uczciwie, że do tej pory nie przeczytałem żadnej książki autorstwa Jane Austen, chociaż – jak chyba wszyscy – znam tytuł Duma i uprzedzenie; za to zaczytywałem się powieściami kryminalnymi Agathy Christie. Kiedy zatem zapowiedziano książkę Duma i podejrzenie jako feministyczną wersję klasycznej powieści Jane Austen nie tylko dla młodzieży, z kryminalną zagadką w stylu Agathy Christie i mnóstwem humoru, zajrzałem do tej opowieści. A potem… nie mogłem oderwać się.

Autorka, Tirzah Price, przenosi czytelników do XIX-wiecznej Anglii. Energiczna i inteligentna Elizabeth Bennet, córka właściciela kancelarii Longbourn i Synowie, dowiaduje się o skandalicznym morderstwie w wyższych sferach. Postanawia działać: pragnie ona zostać prawnikiem i sądzi, że ta sprawa będzie okazją do udowodnienia jej ojcu i całemu purytańskiemu środowisku, że to zawód dla niej. Decyduje więc, że rozwiąże tę sprawę i przywróci sprawiedliwość, udowadniając zarazem, że w świecie zdominowanym przez napuszonych mężczyzn, kobieta także może coś znaczyć. Okazuje się, że oskarżony o zbrodnię pan Bingley ma już prawnika: Fitzwilliama Darcy’ego, wyniosłego młodego spadkobiercę prestiżowej kancelarii Pemberley i Wspólnicy. Lizzie jest zdeterminowana rozwiązać sprawę morderstwa, zanim zrobi to Darcy. Jednak niebezpieczny morderca wciąż jest na wolności, więc gdy sprawa się komplikuje, Lizzie i Darcy będą musieli zacząć współpracować, by nie stać się kolejnymi ofiarami.

Duma i podejrzenie okładka książki
Duma i podejrzenie – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Tirzah Price jest autorką serii Jane Austen Murder Mysteries, do której – oprócz omawianej Dumy i podejrzenia – należą: jeszcze nie wydana w Polsce Sense and Second-Degree Murder oraz, planowana na rok 2023, Manslaughter Park.  Dorastała na farmie w Michigan, gdzie czytała każdą książkę, która wpadła jej w ręce. Nigdy nie wyrosła ze swojej miłości do literatury. Jest absolwentką kierunku kreatywne pisanie dla dzieci i młodzieży w Vermont College of Fine Arts, była księgarzem i bibliotekarzem. Obecnie jest redaktorką w serwisie Book Riot.

Autorka stwierdza, że w swojej książce starała się zilustrować etykietę i obyczaje obowiązujące w początkach XIX wieku. Jednocześnie przypomina, że marzenie bohaterki…

… o wykonywaniu zawodu adwokata – a przynajmniej prawnika – pozostawało poza jej zasięgiem aż do 1878 roku, kiedy to po raz pierwszy w Anglii dyplom w zakresie nauk prawnych zdobyła kobieta. Dopiero w 1922 roku pierwsze cztery kobiety zdały pomyślnie organizowany przez Law Society egzamin dopuszczający je do zawodu prawnika.

Mamy zatem doskonałą okazję, by świętować… stulecie wielkiego sukcesu kobiet! Czy jednak dzisiaj pozycja kobiet nigdzie nie jest kwestionowana? Mam pod tym względem wiele wątpliwości!

Dlatego z dużym zainteresowaniem, a nieraz i z rozbawieniem, czytałem tę wciągającą i trzymającą w napięciu książkę. Została ona napisana lekkim i przyjemnym językiem, zaś niektóre dialogi czy sytuacje powodowały głośny rechot piszącego ten artykuł! Oczywiście, pamiętałem, że istotą powieści było rozwiązanie zagadki kryminalnej, ale nie jest to typowy, rasowy kryminał. Traktowałbym tę książkę raczej w kategorii powieści obyczajowych, co – paradoksalnie – jest jej wielkim atutem.

Czekam na polskie wydania następnych książek Tirzah Price, a interesujący retteling – Duma i podejrzenie – polecam wszystkim, którzy czytali [i nie czytali] powieści Jane Austen oraz Agathy Christie. Zaś sam zdradzę pewien sekret: zamierzam nadrobić swoje zaległości czytelnicze wobec pierwszej z tych autorek!

 • Tirzah Price, Duma i podejrzenie
 • Przekład: Regina Mościcka
 • Redaktor prowadząca: Maria Mazurowska
 • Redakcja: Słowne Babki
 • Korekta: Maria Mazurowska
 • Redakcja techniczna: Mariusz Teler
 • Opracowanie okładki: Magdalena Jackowska
 • Ilustracja na okładce: Jess Phoenix, Filip Hodas
 • Projekt okładki: Corina Lupp
 • Skład: Teresa Ojdana/ pagergraph.pl
 • Wydawca: Słowne (dawniej: Burda Książki), Warszawa 2022
 • ISBN 978-83-8251-114-7
24 kwietnia 2022 17:13
[fbcomments]