0

Festiwal literacko

Singer 2022 plakat
Singer 2022 – plakat
fot. Materiał Organizatora

Festiwal Warszawa Singera zaprasza do wyjątkowej literackiej podróży. Szczegóły prezentuje Roman Soroczyński.

Na naszej stronie prezentowaliśmy spektakle teatralne, które będą towarzyszyć 19. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera (zob. https://www.warszawa.pl/festiwal-teatralnie/). Warto również zwrócić uwagę, że do programu tegorocznego Festiwalu powrócą wszystkie formaty spotkań z literaturą. W programie „literackim”, obok wspomnianych spektakli teatralnych, pojawią się: Salon Literacki pod kierownictwem literackim Remigiusza Grzeli, cykl Mistrzowie Czytają czy różne formy spotkań z poezją. Jest to zatem zaproszenie do wyjątkowej literackiej podróży.

Wszystkie spotkania w Żydowskim Salonie Literackim poprowadzi Remigiusz Grzela. 27 sierpnia zaprasza on na rozmowę z reporterką Hanną Krall. Felietony pisarki, ukazujące się od grudnia 2020 roku na łamach „Tygodnika Powszechnego”, układają się w jedną, niekoniecznie spójną, nie zawsze łatwą, na pewno zaś fascynującą opowieść. O przemijaniu i starości, ale też niestarzejącej się pasji opowiadania cudzych historii. A przez ich pryzmat – historii własnej. Bo Hanna Krall pisze poprzez swoje reportaże autobiografię. Bez zdradzania imienia, bez odsłaniania twarzy, w uwodzącym nastroju niewiadomej i z precyzją, której nie da się podrobić. Pisane „za pamięci – żeby zdążyć” i „z pamięci – najbardziej prywatnych szuflad, z których wyjmuje się to, co ważne, szczególnie cenne, dotąd nieznane albo przykurzone zapomnieniem, bezsprzecznie warte opowiedzenia”. Spotkanie na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego, w Klubie Dowództwa Garnizonu, będzie zapowiedzią nowej książki pisarki, zatytułowanej Szczegóły znaczące, która ukaże się jesienią 2022 roku.

Z kolei 2 września, w Austriackim Forum Kultury, Remigiusz Grzela przeprowadzi rozmowę z debiutującym jako prozaik doktorem filozofii i ekonomistą Kristofem Zorde. Tematem będzie literacki debiut Zorde – zbiór opowiadań Dzień pierwszy. Opowiadania powstały na podstawie przeżyć autora w trakcie pobytu w Izraelu na początku lat siedemdziesiątych XX wieku, ale nie są to wspomnienia ani dziennik. Po co porzucać wygodne, przewidywalne życie w Skandynawii i jechać do kraju, w którym czeka znój pracy w kibucu, a każdy dzień przebiega w cieniu wojny? I na czym w takich warunkach polega cicha radość życia przeżywana przez młodego człowieka u progu dorosłości? Podobno na ziemi Izraela od niepamiętnych czasów udawało się robić niecodzienne rzeczy: rozmawiać z Bogiem, chodzić po wodzie, zamieniać wodę w wino. Czy zachował on swą prastarą życiodajną moc?

Dzień później, 3 września, Austriackie Forum Kultury udostępni swoje wnętrza na spotkanie z Małgorzatą Niezabitowską. Rozmowa będzie dotyczyć pierwszej powieści w dorobku autorki. Światłość i mrok to dziejąca się tuż przed drugą wojną światową historia miłości chasydki i ziemianina, których dzieli wszystko – religia, wychowanie i obyczaje. To historia wielkiej miłości, opowieść pełna dramatycznych zwrotów, w której splatają się losy wielu postaci o wyrazistych, mocnych charakterach. Na przykładzie ich losów pokazany jest wielokulturowy, wielobarwny i pełen niełatwych relacji świat przedwojennych Kresów, gdzie mieszkali Polacy, Żydzi i Ukraińcy.

Tego samego dnia, na profilach Austriackiego Forum Kultury i Festiwalu Warszawa Singera na Facebooku, odbędzie się transmisja online spotkania, którego tematem będzie pierwsza biografia reżyserki Agnieszki Holland, zatytułowana Holland. Biografia od nowa. W rozmowie z Remigiuszem Grzelą udział wezmą Agnieszka Holland, autorka jej biografii – dziennikarka Agnieszka Pasternak oraz aktorzy grający w filmach reżyserki. Jak czytamy w zapowiedzi biografii, która ukazała się w tym roku, w tej książce po raz pierwszy Agnieszka Holland odsłania prawdę o swoim życiu. Jak się pracowało i tworzyło w męskim świecie kina? Jak wyglądało jej dzieciństwo po tragicznej śmierci ojca? Dlaczego spośród wielu utalentowanych polskich filmowców właśnie ona zrobiła karierę na Zachodzie? Jak odnalazła się w Paryżu jako samotna matka, uchodźczyni? Jak trafiła do Hollywood pod skrzydła takich sław jak Coppola?

Singer 2022 plakat w układzie pionowym
Singer 2022 – plakat w układzie pionowym
fot. Materiał Organizatora

W ramach cyklu W Czytelni Pisarzy Żydowskich – Mistrzowie czytają, 3 września, Dorota Stalińska zinterpretuje fragmenty opowiadań Idy Fink, natomiast dzień później usłyszymy fragmenty powieści Z jarmarku Szolem Alejchema w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. Niestety, cykl ten zostanie zaprezentowany tylko za pomocą transmisji online na profilach Austriackiego Forum Kultury i Festiwalu Warszawa Singera na Facebooku.

Katarzyna Post zaprasza
Katarzyna Post – zaprasza
fot. Grażyna Gudejko

Za to na żywo będzie można uczestniczyć w Spotkaniach z poezją! 28 sierpnia, na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego, zostanie zaprezentowana instalacja na aktorkę i muzyka: Oddzielić wczoraj od dziś – nie być od być. Będzie to kolaż muzycznych obrazów i ambientowych brzmień powstających tu i teraz – z wybranymi tekstami poetów (a głównie poetek) żydowskich. Materie połączone ze sobą, stworzą nostalgiczną, osobistą i głęboką podróż przez wszystkie odcienie ludzkich emocji. Wezmą w nim udział Katarzyna Post (głos) i Grzegorz Kaźmierski (gitary i efekty).

Z kolei 4 września, przy stole miejskim na placu Defilad, Anna Rozenfeld i Barbara Szeliga zaprezentują wiersze Paula Celana w języku polskim i w jidysz, jednocześnie zapraszając publiczność do wspólnego czytania twórczości uznawanego za największego poetę niemieckojęzycznego od czasu Rainera Marii Rilke.

Na zakończenie przypomnę, że dziewiętnasta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września 2022 roku, w wielu miejscach stolicy. Jest to spotkanie z żydowską kulturą, sztuką, historią i tradycją. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, zaś portal www.warszawa.pl jest jednym z patronów medialnych przedsięwzięcia.

20 sierpnia 2022 08:38
[fbcomments]