0

Olbrzym

Olbrzym – Reżyseria: Jon Garaño, Aitor Arregi
fot. Mat. prasowe

Zachwycająca wizualnie opowieść o Europie XIX wieku filmem otwarcia 18. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.

Hiszpania. Do wioski przyjeżdża oddział wojska. Ojciec staje przed trudnym dylematem, którego syna oddać do armii. Wybiera starszego – Martina. Po trzech latach syn wraca z niedowładem jednej ręki. Jakie jest jego zdziwienie gdy widzi swojego młodszego brata – Joaquína.

Film zachwyca dbałością ukazania obrazu i zwyczajów XIX-wiecznych. Sama historia jest opowiedziana z punktu widzenia syna noszącego piętno pokrzywdzenia przez ojca. Jego relacje z bratem, którego gabaryty mogą się stać źródłem zarobku, stanowią najistotniejszy element fabuły.

Chcieliśmy uciec od koncepcji biografii filmowej. Nie interesowało nas wybranie słynnej postaci i pokazanie jej życia. Nie chcieliśmy opowiadać o wzlotach i upadkach, tylko o dwóch braciach. Historia widziana oczami Martina jest najbardziej interesująca. Film zaczął się układać – powiedział reżyser, Aitor Arregi.

Co ciekawe przyczynkiem do historii opowiedzianej w filmie jest prawdziwa postać Olbrzyma z Kraju Basków, który był pokazywany w całej Europie w połowie XIX wieku.

Film baskijskiego duetu reżyserskiego Jon Garaño i Aitor Arregi był rewelacją hiszpańskich nagród filmowych otrzymując aż 10 nagród (na 13 nominacji), w tym za najlepszy scenariusz oryginalny, muzykę, zdjęcia, montaż, scenografię, kostiumy, charakteryzację oraz debiut aktorski dla grającego tytułową rolę Eneka Sagardoy. To najlepszy dowód na znakomitą realizację tej produkcji.

Nie ma na razie planów wprowadzenia filmu do dystrybucji kinowej, więc niedzielny pokaz w Lunie (18 marca godz. 20.30) w trakcie warszawskiej edycji Przeglądu Filmów Hiszpańskich jest dobrą okazją do obejrzenia tej obsypanej nagrodami produkcji.

Zwiastun:

17 marca 2018 23:20

Komentarze