0

Niebezpieczni dżentelmeni

Niebezpieczni dżentelmeni – reżyseria Maciej Kawalski
fot. mat. prasowe

Zwycięzca konkursu publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego na ekranach kinowych.

Akcja filmu dzieje się w Zakopanem, w 1914 roku, tuż przed wybuchem wojny, ale jeszcze pod zaborem austriackim:

Tadeusz Boy-Żeleński, lekarz i początkujący pisarz, budzi się rano przed górską chatą z totalnym brakiem pamięci odnośnie ostatniego wieczoru. W poszukiwaniu płaszcza pomoże mu niejaki Stanisław Witkiewicz – znany potocznie jako Witkacy. Zamiast odzienia odkryją jednak brak znacznej sumy pieniężnej i zwłoki niewiadomego pochodzenia.

Boy-Żeleński i Witkacy to dopiero początek zastępu znanych powszechnie postaci historycznych, których połączy bieg wypadków po zakrapianej imprezie w zakopiańskim koglu. Nawet Józek Piłsudski i Włodzimierz Lenin tego dnia przebywali pod Giewontem … Obfitość pomysłów scenariuszowych i barwność dialogów napędza akcję. Mniejsza o wyjaśnienie zagadki kryminalnej, same interakcje tak znanych historycznie person pozwalają na dobra zabawę.

Idealnie odnajdują się w tym znani i lubiani polscy aktorzy: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn, Wojciech Mecwaldowski. Film ma dobre tempo. Ewentualne luki scenariuszowe szybko giną w natłoku kolejnych wydarzeń.

To idealny film dla warszawskiej publiczności festiwalowej. Łączący humor z historyczną bohemą okresu Młodej Polski. W dystrybucji kinowej zapewne już nie robi aż takiego wrażenia, ale jako laureat Warszawskiego Festiwalu Filmowego prezentuje się nad wyraz godnie.

  • reżyseria, scenariusz: Maciej Kawalski
  • montaż: Michał Czarnecki
  • zdjęcia: Paweł Dyllus
  • muzyka: Łukasz Targosz
  • obsada: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn, Wojciech Mecwaldowski

Zwiastun:

 

 

2 lutego 2023 21:57
[fbcomments]