0

Praskie tajemnice

Bez odpowiedzi - okładka`
Bez odpowiedzi – okładka
fot. Novae Res

Czy poszukiwania zaginionego pozwolą na bliższą znajomość z warszawską Pragą? Odpowiedzi (nie)udziela Roman Soroczyński.

Większość z nas z sentymentem wraca do miejsc swojej młodości. Doświadczył tego Krzysztof Milczar – bohater książki Bez odpowiedzi Tymona Zapraskiego. Jest dziennikarzem śledczym, mieszkającym na warszawskich Bielanach. Jednak 12 lat życia spędził po prawej stronie Wisły – na Pradze. Nic dziwnego zatem, że kiedy do redakcji, w której pracuje, dotarł sygnał fundacji „Szukamy Cię” o poszukiwaniach mieszkającego w tej części Warszawy fotografa, Krzysztof wyostrza wszystkie zmysły i za punkt honoru stawia sobie odnalezienie tropu, który mógłby być przydatny w śledztwie. Zaczyna przyglądać się sprawie Adama, który wyszedł z domu na spotkanie i… nie wrócił. Ponownie zafascynowany dzielnicą, w której dorastał, odkrywa jej współczesne blaski i cienie. Bowiem prawobrzeżna Warszawa kryje mnóstwo klimatycznych miejsc, ale i niebezpiecznych zaułków, w których rządy sprawują typy z kryminalnym rodowodem. Jednocześnie Krzysztof stara się ułożyć sobie życie po śmierci żony i nie stracić wspólnego języka z ukochanym synem.

Tymon Zapraski urodził się na warszawskiej Pradze. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, z zawodu informatykiem. Bez odpowiedzi – to jego pierwsza książka. Na swojej stronie twierdzi, że od dawna nosi pisanie w sobie, pisząc po godzinach między jednym snem a drugim, kiedy tylko może i ma czas. Zaczynał od krótkich opowiadań, tomiku wierszy, które zbierał dłuższy czas do swojej szuflady. Uważa, że pisanie ma wiele wspólnego z malowaniem obrazów. Uwielbia ruch, muzykę oraz podróże. Obecnie przygotowuje drugą część przygód Krzysztofa Milczara, zatytułowaną Bez twarzy.

Bez odpowiedzi - okładka
Bez odpowiedzi – okładka
fot. Novae Res

Mam wrażenie, że wcześniejsze pisanie – czy to do szuflady, czy to do publikacji – było dobrą wprawką Tymona Zapraskiego. Narratorem zdecydowanej większości treści powieści jest Krzysztof. Autor wplata w opisy jego przygód bardzo ciekawe opisy warszawskich ulic, parków i środków komunikacji – zwłaszcza metra. W ten sposób uświadamia nam, że warto rozglądać się wokół. Książka jest stosunkowo cienka (ma nieco ponad 260 stron małego formatu), ale autor zawarł w niej mnóstwo spostrzeżeń dotyczących otaczającego nas świata:

Dzieci wtedy [za młodości Krzysztofa – przyp. RS] wiedziały, co im wolno, a czego nie. Dzisiaj każde żyje w swoim świecie,  którym panują inne zasady – a właściwie ich brak. Mam wrażenie, że to tylko my, rodzice, mamy z tym duży problem… a niejednokrotnie mamy problem sami ze sobą. To głównie zasługa czasów, w których żyjemy, środowiska, telewizji i tego, że po prostu nie potrafimy wychowywać swoich dzieci. Niezwykle trudno zdążyć ze wszystkim na czas. Trzeba mieć naprawdę dużo wewnętrznej dyscypliny i chęci, aby temu podołać, a już na pewno wówczas, kiedy zostaje tylko jedno z rodziców.

Od siebie dodam, że piszący niniejszy artykuł wie coś na ten temat – zwłaszcza w kontekście ostatniego zdania. Równie ciekawe i trafne są wywody na temat publikacji internetowych i ich czytelników:

… po co dokładać sobie problemów w i tak skomplikowanym świecie. Szukamy więc krótkiej informacji, najlepiej sensacyjnej i ciekawej – może być z życia celebrytów.

Spora część informacji i spostrzeżeń została wpleciona w treść dialogów. I tu, moim zdaniem, autor zaliczył małą wpadkę. Otóż Krzysztof i jego syn, Paweł, lubią wyprawy w góry. Jak rozumiem, zaliczyli już sporo wędrówek. Po co zatem Krzysztof w trakcie kolejnej wyprawy opowiada Pawłowi o rodzajach szlaków i turystach? Nie zrobił tego podczas wcześniejszych spotkań z górami? Ale to drobiazg w porównaniu z imponującą wręcz wiedzą i dużą dawką emocji, jaką Tymon Zapraski zafundował nam w książce Bez odpowiedzi. Jestem przekonany, że powinny przeczytać ją nie tylko osoby znające warszawską Pragę.

Tymon Zapraski

Bez odpowiedzi

  • Redakcja i korekta: Novae Res
  • Okładka: Aleksandra Gorazda
  • Skład: JNK Graftekst
  • Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022
  • Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
  • ISBN 978-83-8219-955-0
12 lipca 2022 08:51
[fbcomments]