0

Dziewiętnastoletni marynarz on-line. Historia Zbigniewa Piekarskiego.

19-letni marynarz - Zachariasz Muszyński w roli Zbigniewa Piekarskiego
19-letni marynarz – Zachariasz Muszyński w roli Zbigniewa Piekarskiego
fot. MKP

Powstał projekt będący ekranizacją 61 listów, które powstały prawie sto lat temu, bo w latach 1923-1924.

W 2005 roku nakładem wydawnictwa Finna ukazała się dokumentalna książka pisarki i dziennikarki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej pt. Dziewiętnastoletni marynarz zawierająca przeszło 70 listów do rodziców pisanych przez Zbigniewa Piekarskiego (1905-1924) ucznia Szkoły Morskiej w Tczewie, a prywatnie stryjecznego dziadka autorki.

Nakład publikacji jest dawno wyczerpany. Nigdy nie było sprzedaży w postaci e-booka. Tymczasem do autorki co jakiś czas zgłaszają się czytelnicy zainteresowani treścią publikacji. Stąd pomysł na przeniesienie listów do sieci w postaci projektu filmowego.

W 2020 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało aktorowi Zacharjaszowi Muszyńskiemu trzymiesięczne stypendium artystyczne w kategorii FILM w ramach projektu Kultura w sieci.

Tak powstał projekt Dziewiętnastoletni marynarz – online będący ekranizacją 61 listów, które powstały w latach 1923-1924. Czas trwania filmów zależy od długości listów i wynosi od kilkudziesięciu sekund aż do prawie 5 minut. Autorzy starali się oddać ducha tamtej epoki m.in. poprzez rekwizyty.

Film nr 1. List nr 1.

Wizualnie w rolę Zbyszka wcielił się aktor Zacharjasz Muszyński (znany m.in. z ról w filmach Żywie Biełaruś, Wołyń czy serialach: Pierwsza miłość, Barwy szczęścia lub Młody Piłsudski (biogram etc. na stronie: http://zmuszynski.eu). Ze względu na fakt, że aktor obdarzony jest głębokim bas-barytonem, który stanowczo nie pasuje do dziewiętnastolatka, głosu Zbyszkowi użyczył jego cioteczno-stryjeczny prawnuk – Maciej Szymczak.

Motywem przewodnim jest muzyka z utworu Wesoła marynarska wiara, który powstał w 1920 roku w tczewskiej Szkole Morskiej. Cztery pierwsze listy, gdy Zbigniew szykuje się do egzaminów, to melodia wykonana na fortepianie. Pozostałe zostały zagrane na rogu.

W ekranizacji wykorzystano materiały archiwalne. Fotografie bohatera i jego rodziny pochodzą z prywatnych zbiorów Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, podobnie jak dokumenty i niektóre pocztówki. Zdjęcia ze Szkoły Morskiej w Tczewie, a także pozostałe pocztówki pochodzą ze zbiorów Polona.pl. W ekranizacjach kilku listów (listy: 44, 45, 48, 50, 51, 53, 54, 55 i 56) wykorzystano fragmenty filmu z 1926 roku pt. Zew morza w reżyserii Henryka Szaro. To jedyny film, w którym zagrał statek szkolny Lwów, na którym pływał autor listów. Materiał został udostępniony dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu (FINA).

Film, w którym gra STS Lwów

Nagrań do ekranizacji dokonywano m.in. na terenie budynku dawnej Szkoły Morskiej w Tczewie (dziś I LO im. M. Skłodowskiej-Curie), a także na miejscowym cmentarzu.

Projekt zakończą dwa dodatkowe filmy.

 1. Film dokumentalny opowiadający o tym, czemu listy nagle się urywają i co stało się z ich autorem. Tytuł:
  Dziewiętnastoletni marynarz – online. Historia Zbigniewa Piekarskiego.
  Film będzie miał premierę w sieci 10 września o g. 9:15 na YouTube pod adresem: https://youtu.be/Mi1lfxejfdI
 2. Film fabularny na podstawie jedynego utworu dramatycznego autora listów. Tytuł: Strach albo Ona boi się jego.
  Przerażający dramat w I akcie  (Tylko dla osób z silnemi nerwami).
  W rolach głównych: Dobromiła SkalskaZacharjasz Muszyński.
  Film będzie miał premierę 12 września o 9:15 na YouTube pod adresem. https://youtu.be/qKeeRdSSpKA

W tym roku przypada stulecie powstania Szkoły Morskiej w Tczewie, której tradycje kontynuuje Uniwersytet Morski w Gdyni. Projekt Dziewiętnastoletni marynarz – online wpisuje się w obchody stulecia uczelni.

To pierwsza w historii ekranizacja listów w skali 1:1.
Playlista na YouTube: [LINK]

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: [LINK]

2 września 2020 21:56