0

Proceder

Proceder – Małgorzata Kożuchowska, Piotr Witkowski
fot. Warszawski Festiwal Filmowy

Zmarnowane przez nałogi i kontakty ze światem przestępczym życie utalentowanego polskiego rapera w filmie Michała Węgrzyna.

Scenariusz oparto na historii Tomasza Chady, rapera który w pewnym momencie osiągnął dużą popularność, jednak wykorzystano wiele inspiracji z podobnych tego typu przypadków: chłopak z patologicznej lub niepełnej rodziny, bez perspektyw do uczciwej pracy, popadający w złe towarzystwa, w konflikt z prawem, w nałogi. Jakże wielu nawet nie dowie się o talencie, który posiada. Bohater filmu ma odrobinę więcej szczęścia, bo jego zamiłowanie do rapu przynosi mu komercyjny sukces. Wciąż jednak jest targany pomiędzy możliwością ułożenia sobie życia w szczęśliwej rodzinie, a popadaniem w kolejne kłopoty i odsiadki w zakładach karnych.

Michał Węgrzyn porwał się na kompleksowe przedstawienie losu bohatera obejmujące zarówno genezę jego sytuacji (trudne dzieciństwo), początki kontaktów z przestępcami, a równolegle miłość do matki, kolejnych kobiet, czy też niezwykły talent do rapowania. Filmowa historia obejmuje kilkanaście lat i przekształca się w film długi, a jednocześnie kompleksowy i różnoraki gatunkowo. Jest tutaj kino więzienne, romantyczne, obyczajowe, sensacyjne, a nawet komediowe. Jak na jeden film wydaje się zbyt dużo, ale takie było życie bohatera, po części inspirowanego prawdziwą historią, a po części na potrzeby filmu dopełnionego z innych życiorysów. Dzięki temu całość stanowi kompleksową biografię i ma silne oddziaływanie na widza poprzez ukazanie postaci niezwykle barwnej, tragicznej, acz charakterystycznej dla trudnych środowisk.

16 października 2019 01:04