0

Chaos Warszawa

Bęc Zmiana
Chaos Warszawa – Joanna Kusiak
fot. Andrzej

Geneza rozwoju osiedli mieszkaniowych na Białołęce oraz zagadnienia dzikiej reprywatyzacji.

Książka Joanny Kusiak jest pozycją naukową, powstała na podstawie przygotowanej przez autorkę pracy doktorskiej. Wydana w formie ogólnodostępnej publikacji zawiera wiele interesujących spostrzeżeń dotyczących mieszkańców stolicy.

Chaos. To słowo, które nasuwa się Warszawiakom wielokrotnie, stojąc w gigantycznych korkach, obserwując wykorzystanie planów zagospodarowania miejskiego, stykając się z biurokracją urzędników. Joanna Kusiak podchodzi do tematu naukowo, szczegółowo analizując zasadność użycia takiego sformułowania do zagadnień związanych z zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej.

Autorka umiejscawia problemy Warszawy w kontekście historycznych i politycznych uwarunkowań. Robi to jednak w sposób obiektywny, nie opowiadając się po konkretnych stronach sporów politycznych. Ten dystans, może spowodowany faktem, że obserwuje polską rzeczywistość z zagranicy (doktorat obroniła na Politechnice w Darmstadt) jest atutem jej publikacji. W okresie gdy bieżące problemy Warszawiaków wpadają w bieżący spór polityczny taka percepcja jest czymś bezcennym.

Książka Joanny Kusiak to prawdziwa kopalnia wiedzy dla wszystkich mieszkańców Białołęki. Rozdział rozpoczynający się od kwestii nazewnictwa napływowych mieszkańców „słoikami” ukazuje genezę rozwoju tej części miasta, uwidaczniając przyczyny niedogodności, z którymi stykają się mieszkańcy tego regionu stolicy.

Jeszcze ważniejszy ze względu na swój obiektywizm jest rozdział o dzikiej reprywatyzacji. Ukazuje nie tylko liczne patologie, ale również zwyczajne zaniedbania, także urzędników, które godziły w uczciwych mieszkańców „feralnych” kamienic.

Publikacja Joanny Kusiak nie jest może lekturą łatwą i przyjemną, ale dla każdego Warszawiaka to pozycja, w której znajdzie odpowiedź na wiele pytań stawianych w codziennym życiu mieszkańców stolicy.

Opis:

Na początku tej książki jest chaos. Chaos jako sama Warszawa, czyli pełna problemów przestrzeń miejska, oraz „chaos” jako słowo-klucz, którego używamy, by ją krytykować. Demaskując pojęcie „chaosu” jako ideologiczny wytrych, a nawet rodzaj teorii spiskowej, autorka analizuje systemowe porządki, które skrywają się za pozornym chaosem Warszawy: od logiki przestrzennej globalizacji po nieudane projekty reform, od upadku kooperatyw ogrodniczych na Białołęce po kredyty we frankach i lokalny szowinizm, od przedwojennej „akcji terenowej” Starzyńskiego po legalistyczne fikcje reprywatyzacji. Czy warszawski chaos przestrzenny jest rzeczywiście „ustawowo zaprogramowany”? Co miało pierwotnie powstać w miejscu osiedla Derby na Białołęce? Kto nam ukradł konflikt o własność? Książka ta nie jest tylko systemową analizą najistotniejszych procesów, które ukształtowały przestrzeń Warszawy po 1990 roku. Jest również autoanalizą nas samych jako miejskiej wspólnoty, która – żyjąc w mieście – interpretuje jego przemiany.

Joanna Kusiak
Bęc Zmiana – Chaos Warszawa
fot. Andrzej

dr Joanna Kusiak

Socjolożka i badaczka miast z Uniwersytetu Wiedeńskiego, prowadzi interdyscyplinarne badania na pograniczu studiów miejskich, teorii krytycznej i socjologii prawa. W kwietniu 2018 roku rozpocznie pracę w King’s College Uniwersytetu Cambridge. Wcześniej pracowała m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Doktorat zatytułowany Chaos Warszawa obroniła na Politechnice w Darmstadt. Współredaktorka książek Chasing Warsaw. Socio-Material Dynamics of Urban Change after 1990 (2012) i Miasto-Zdrój. Architektura i programowanie zmysłów (2014). Jej nowy projekt analizuje rolę technikaliów prawa w miejskim neoliberalizmie, a także ich potencjał emancypacyjny dla ruchów miejskich w Berlinie i Warszawie.

Fundacja Bęc Zmiana

Działa na różnych polach, m.in. architektury, sztuk wizualnych, projektowania, kultury miejskiej. Podstawowym celem jest wspieranie rozwoju kultury współczesnej, badań naukowych dotyczących współczesności oraz rozpoznanie potencjału przestrzeni publicznej/wspólnej. Od 2002 roku zajmuje się inicjowaniem działań interdyscyplinarnych, których większość dotyczy/prezentowana jest w przestrzeni publicznej.

  • Organizują: wystawy, dyskusje, konferencje, konkursy dla artystów, architektów i projektantów.
  • Wspierają badania naukowe dotyczące współczesnej kultury.
  • Wydają czasopisma: bezpłatny „Notes na 6 tygodni” – bogato ilustrowany magazyn prezentujący najciekawsze wydarzenia z obszaru kultury współczesnej oraz kwartalnik humanistyczny „Format P”.
  • Są wydawcą książek poświęconych architekturze i jej społecznemu oddziaływaniu, sztuce najnowszej, projektowaniu graficznemu, badaniom wizualnym i ekonomii kultury.
  • Prowadzą księgarnie i zajmują się dystrybucją książek.
  • Wchodzą we współpracę z inicjatywami, osobami, instytucjami, podmiotami i organizacjami o zbliżonych celach.
20 czerwca 2018 23:20

Komentarze