0

Dziewczyna z kosą

Reżyseria: Olga Popowa
Dziewczyna z kosą – Reżyseria: Olga Popowa
fot. Festiwal Sputnik

Wieczór Sylwestrowy. Ulicami przemierza młoda zakapturzona dziewczyna z kosą. Skojarzenie jest oczywiste.

Przeznaczenie zmierza nieuchronnie do bloku przy ulicy Zamorienowa 48, w którym dochodzi do szeregu niepokojących zdarzeń: młody chłopak uwięziony w windzie, brak zielonego groszku do sałatki jarzynowej, luka w prezentach pod choinkę, nastolatka ze skłonnościami samobójczymi, mężczyzna w obliczu konfliktu żony z teściową, niepełne zamówienie sushi. Do kogóż więc zmierza kostucha?

Udany debiut reżyserski Olgi Popowej. Film ma znakomite tempo, niezwykły scenariusz i świetne rozłożenie akcentów. Pomimo wielu bohaterów i postaci widz ma pełny przegląd sytuacji i może bawić się wszystkimi wątkami. Reżyserka unika wszystkich raf, jakie stoją przed twórcami tzw. filmów mozaikowych. W dodatku znakomicie rozwiązuje wszystkie wątki. Lekki, ironiczny klimat zjednuje reżyserce widza, który z uśmiechem może przeglądać się w przygodach bohaterów jak we własnych doświadczeniach.

Każda historia jest przedstawiona z pewną domieszką ciepła. Identyfikacja z bohaterami nie sprawia trudności: martwimy się o chłopaka w windzie w kontekście oczekującej na niego dziewczyny, z zapałem obserwujemy próby zakupu przy zamkniętych już sklepach puszki groszku konserwowego, czy prezentu dla nastolatka, a nawet martwimy się problemami w drodze tytułowej dziewczyny, bo nikt z imitacją śmierci nie chce podróżować komunikacją miejską.

Bardzo dobrze film Popowej wygląda również aktorsko, ponieważ zagrany jest z dużym wyczuciem niezbędnym w produkcjach, w których przewija się wiele wątków. Nie można przeszarżować, bo widz musi zainteresować się każdą historią z osobna. A w „Dziewczynie …” nawet trzecioplanowe postacie, typu człowiek który niesie pomoc poprzez otwieranie zamków (przypominający polskie filmy Barei), mają swój specyficzny urok.

To wszystko składa się na ciepły, nastrojowy film, który ogląda się z wielką przyjemnością.

Ocena 8/10

  • Reżyseria: Olga Popowa
  • Scenariusz: Wiktoria Bugajewa
  • Zdjęcia: Andriej Katorżenko
  • Obsada: Fiodor Dobronrawow, Nina Dworżeckaja, Irina Czernienko, Wiktor Dobronrawow, Aleksandra Ursulak, Sierioża Miediwediew, Daria Mingazetdinowa, Polina Aug
  • Gatunek: komedia
  • Rok: 2017

Do obejrzenia na warszawskim festiwalu Sputnik:

  • 6 listopada, godz. 20.45, Kino Luna, Sala A
  • 10 listopada, godz. 16.30, Kino Elektronik
5 listopada 2017 22:58

Komentarze