0

Eksport stołeczny potęgą jest i basta

250 małych i średnich przedsiębiorstw otrzyma wsparcie w eksporcie.

Warszawa i 39 sąsiadujących gmin przeznaczy 30 mln zł na projekt „Grow with Greater Warsaw”. Przedsiębiorcy z pięciu wiodących branż wezmą udział w szkoleniach, targach zagranicznych, misjach gospodarczych i wizytach studyjnych.

W ramach projektu „Grow with Greater Warsaw” PwC Polska opracowało diagnozę potencjału eksportowego małych i średnich przedsiębiorstw z Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF).

kierunki i produkty
kierunki i produkty – warszawskiego eksportu
fot. U.M.st.Warszawy

Wyniki badania zaprezentowano na konferencji w Centrum Kreatywności Targowa.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz Warszawy i gmin Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, Instytucji Otoczenia Biznesu oraz PwC Polska.

Michał Olszewski, zastępca Prezydent m.st. Warszawy.

Teraz wiemy nie tylko, ile i dokąd eksportują nasi przedsiębiorcy, ale przede wszystkim jak stworzyć dla nich konkretną i dopasowaną do potrzeb ofertę wsparcia eksportu. Wiemy, co robić, aby pomóc rozpocząć lub rozwijać eksport przedsiębiorcom oraz budować markę naszego regionu na całym świecie

Jak wynika z diagnozy przygotowanej przez firmę doradczą PwC Polska, wartość eksportu realizowanego przez tutejszych przedsiębiorców wyniosła 72,5 mld zł, co oznacza 71,7 proc. wartości eksportu z całego województwa mazowieckiego (odpowiednio 9,9 proc. wartości eksportu z Polski).

kierunki i produkty
kierunki i produkty – stołecznego eksportu
fot. U.M.st.Warszawy

Głównymi trzema grupami produktów eksportowanych z aglomeracji warszawskiej za granicę w 2015 roku były: sprzęt gospodarstwa domowego (8,6 proc.), wyroby chemii użytkowej i kosmetyczne (5,9 proc.), a także mięso i wyroby zakonserwowane z mięsa (4,8 proc.). Przodującymi kierunkami eksportu są Niemcy, Czechy oraz Wielka Brytania. Zidentyfikowanych zostało pięć podstawowych specjalności eksportowych:

  • Innowacyjne tworzywa sztuczne,
  • Maszyny przyszłości (Przemysł 4.0),
  • Rozwiązania informatyczne (ICT) i elektronika,
  • Nowoczesna moda i projektowanie,
  • Zrównoważone przetwórstwo spożywcze.

W ich w ramach prowadzone będą działania wspierające MŚP w rozwoju eksportu.

Dionizy Smoleń, dyrektor zespołu ds. sektora publicznego w PwC.

Najczęściej wskazywanym przez przedsiębiorców wyzwaniem jest brak wystarczającej wiedzy dotyczącej uwarunkowań administracyjno-prawnych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz wiedzy dotyczącej specyfiki działania na innych rynkach. Są to potrzeby, którym chcemy wyjść naprzeciw podczas planowania programu wsparcia dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy oczekują wsparcia przy poszukiwaniu oraz doborze kontrahentów na rynkach zagranicznych i uczestnictwa w spotkaniach B2B.

Możliwość udziału w targach oraz konferencjach postrzegany jest przez firmy jako szansa na poszerzenie wiedzy, nawiązanie nowych kontaktów handlowych oraz promocję swoich towarów i usług.

Innymi oczekiwanymi formami wsparcia są również szkolenia dotyczące działalności eksportowej, doradztwo w zakresie przygotowania strategii eksportu firmy i strategii finansowania internacjonalizacji firmy.

Działania promocyjne dla sektora MŚP z aglomeracji warszawskiej (targi, konferencje, spotkania B2B i networkingowe, etc.) ujęte w strategii obejmującej pięciu programów wsparcia, w ramach pięciu specjalności eksportowych wskazanych w diagnozie pomogą spełnić te oczekiwania.

Rekomendowane w części diagnostycznej rynki zagraniczne staną się faktycznym miejscem działań promocyjnych i gospodarczych dla firm z regionu warszawskiego, które realizowane będą w latach 2017-2022. Szczegółowy program wsparcia eksportu, zostanie opracowany w ramach współpracy z PwC Polska, a kompleksową ofertę poznamy w lutym 2017 roku.

Realizowane pod nazwą „Grow with Greater Warsaw” działania, w ramach projektu „Promocja gospodarcza Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF Expo)”, są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

U.M.st.Warszawy

28 listopada 2016 17:28
[fbcomments]