0

Ubezpieczenia przewozu osób – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie flotowe daje przedsiębiorcy szereg profitów, począwszy od objęcia wszystkich pojazdów firmowych tym samym pakietem polis, a skończywszy na korzyściach finansowych. Firmy świadczące usługi przewozu osób, np. korporacje taksówkarskie, stanowią jednak i w tym wypadku specyficzną kategorię.

Podczas kalkulacji ryzyka dokonywanej przez ubezpieczyciela – zarówno w przypadku klienta indywidualnego, jak i firmowego – brana jest pod uwagę szkodowość. Jeśli chodzi o przewóz osób, jest wiele czynników ryzyka związanych z intensywniejszą eksploatacją pojazdu i możliwymi szkodami na mieniu i osobach. Na co więc powinny zwrócić uwagę takie przedsiębiorstwa, wybierając pakiet ubezpieczeniowy?

Ubezpieczenia flotowe – specyfika

Ubezpieczenie flotowe to nic innego jak wspólny pakiet polis dla wszystkich pojazdów znajdujących się we flocie danego przedsiębiorstwa. Ten typ ubezpieczenia może się okazać dla właściciela firmy rozwiązaniem bardzo wygodnym, a także korzystnym ekonomicznie. Wygodnym – gdyż obejmuje ochroną wszystkie pojazdy jednocześnie, bez konieczności osobnego ubezpieczania każdego auta. Ponadto niejednokrotnie towarzystwa ubezpieczeniowe idą klientom na rękę, m.in. poprzez wyrównanie okresu trwania polis.

Korzyści ekonomiczne również mogą być znaczne. Przede wszystkim dla klienta biznesowego dysponującego flotą pojazdów przygotowane są inne warunki niż dla klienta indywidualnego. Co więcej – nie są one tak sztywne jak w przypadku pojedynczych aut osobowych i podlegają negocjacji. Znaczenie ma tu chociażby liczba aut we flocie – im więcej samochodów, tym większa szansa na rabat. Można liczyć na upust, jeśli chodzi o składkę, a także na inne preferencyjne warunki ubezpieczenia.

Przewóz osób a ubezpieczenie

Niektóre kategorie usług – a należy do nich m.in. przewóz osób – są traktowane odrębnie od standardowej floty firmowej. Przewóz osób jest uznawany za działalność obarczoną większym ryzykiem. Dlatego niektóre firmy nie ubezpieczają np. taksówek bądź też przedstawiają zaporowe wręcz ceny składek. Warto więc poszukać ubezpieczyciela, który specjalizuje się nie tylko w ubezpieczaniu flot pojazdów, ale posiada odrębne oferty właśnie dla tego typu działalności, jak np. firma http://www.fleetscompare.com/, posiadająca różnorodne i elastyczne pakiety polis przygotowane m.in. dla firm taksówkarskich czy innych przedsiębiorstw zajmujących się przewozem osób, np. minibusami.

Ubezpieczenie taksówek obwarowane jest często dodatkowymi zasadami, których brakuje w przypadku wielu innych profili przedsiębiorstw. Warunkiem podpisania umowy o ubezpieczenie może być np. udokumentowana bezszkodowa jazda w ciągu ostatnich dwóch lat. Z drugiej strony, firmy zajmujące się przewozem osób zatrudniają kierowców po odpowiednich szkoleniach i z doświadczeniem, co stanowi już plus dla ubezpieczyciela. Ustawa o transporcie drogowym wymaga, aby kierowca zatrudniony w przewozie osób miał ukończone co najmniej 21 lat, odbył kurs dla kierowców pojazdów przeznaczonych do przewozu osób (prowadzą je wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego) oraz przechodził okresowe badania lekarskie i psychologiczne (źródło: http://www.tur-info.pl/p/fo_id,19292,,przewoz_osob,przewozy_osobowe,transport,przewoznik_osobowy,inspekcji_transportu.html). Przewoźnicy mają natomiast obowiązek m.in. prowadzenia dokumentacji dotyczącej czasu pracy kierowcy. Udogodnieniem zarówno dla klienta, jak i ubezpieczyciela może być kalkulacja ryzyka na podstawie danych telematycznych dotyczących stylu jazdy kierowcy. Jeśli przedsiębiorstwo zatrudnia pracowników, którzy mogą pochwalić się ostrożną i bezpieczną jazdą, składki mogą ulec obniżeniu. Warto porównać oferty wielu firm, aby wybrać najkorzystniejsze warunki i odrzucić te proponujące jedynie ceny zaporowe. Nie wolno jednak oszczędzać na ubezpieczeniu – za jego niewykupienie bądź posługiwanie się nieważnym kierowca taksówki ponosi karę finansową, natomiast zatrudniająca go firma może nawet stracić prawo do wykonywania usług.

Co powinien pokrywać pakiet ubezpieczeniowy dla taksówki lub busa?

Idealny pakiet ubezpieczeń dla floty taksówek lub busów zawiera: OC, AC, NNW, assistance, a także dodatkowe opcje wybrane pod kątem profilu działalności firmy, np. ubezpieczenie szyb i opon. Składka dla samochodów osobowych jest zwykle dużo niższa niż dla dużych aut o wadze do 3,5 t.

Poza OC, które jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców, w przypadku przewozu osób szczególnie ważne jest NNW, gdyż chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów. Jeśli chodzi o ubezpieczenie AC, zwykle poleca się wybór wariantu serwisowego, a nie kosztorysowego (zwłaszcza jeśli flotę tworzą nowe auta). W przypadku wariantu serwisowego uszkodzony samochód kierowany jest do wskazanego przez ubezpieczyciela warsztatu. Ten rozlicza się następnie z ubezpieczycielem, a nie z kierowcą. Natomiast przy AC kosztorysowym kierowca otrzymuje sumę zawartą w kosztorysie szkody, a następnie musi dokonać naprawy na własną rękę, samodzielnie kierując auto do wybranego warsztatu. W tym przypadku ubezpieczyciel może zaniżyć wycenę, co zmusi kierowcę albo do dopłacenia do naprawy, albo do likwidacji szkody w najtańszym (a więc niekoniecznie renomowanym) zakładzie. Warto zatem wybrać ubezpieczyciela, który oferuje albo wariant serwisowy, albo możliwość wyboru między tymi dwiema opcjami. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe premiują ponadto stałych klientów, którzy wykazują się bezszkodowością.

18 marca 2016 18:02
[fbcomments]