0

Odsłonięcie muralu Witolda Kieżuna

Witold Kieżun po zdobyciu Komendy Głównej Policji (przy Krakowskim Przedmieściu 1) podczas powstania warszawskiego 1944, zdjęcie filmowe
Witold Kieżun ps. Wypad – Witold Kieżun po zdobyciu Komendy Głównej Policji (przy Krakowskim Przedmieściu 1) podczas powstania warszawskiego 1944, zdjęcie filmowe
fot. NN

Na Ochocie zostanie zaprezentowany mural upamiętniający postać niezwykłego człowieka – Witolda Kieżuna.

W niedzielę, 6 lutego, o godzinie 11.00 na Ochocie  zostanie zaprezentowany mural upamiętniający postać niezwykłego człowieka – Witolda Kieżuna.

Malowidło ścienne pojawi się przy ul. Tarczyńskiej 12. Data wydarzenia nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia przypada setna rocznica przyjścia na świat Pana Profesora.  Mural został ufundowany przez darczyńców w publicznej zbiórce zrealizowanej przy wsparciu Fundacji Marki Polskiej oraz Fundacji Nie Zapomnij o Nas.

Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ochota Sławomir Umiński

Jestem dumny z tego, że to właśnie na Ochocie powstaje miejsce upamiętnienia tego wielkiego człowieka. Mam także nadzieję, że ten mural stanie się ważną częścią naszej dzielnicy, a mieszkańcom będzie przypominał o dokonaniach wspaniałego bohatera i patrioty. Ostatnie lata życia jeden z najwybitniejszych Polaków naszych czasów spędził na Ochocie, mural przy ul. Tarczyńskiej to swoisty pomnik i świadectwo pamięci.

W wydarzeniu wezmą udział:

  • Powstańcy Warszawscy
  • Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ochota Sławomir Umiński
  • przedstawiciele ochockiego samorządu
  • projektanci i wykonawcy muralu
  • mieszkańcy

Profesor Witold Kieżun

to jeden z najwybitniejszych Polaków naszych czasów. Urodził się w Wilnie 6 lutego 1922 roku w rodzinie lekarzy. Po śmierci ojca we wczesnych latach 30. przeniósł się do Warszawy.

Profesor Witold Kieżun na konferencji "Ćwierćwiecze transformacji i co dalej?" na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Foto Adrian Grycuk, (Wikimedia)
Profesor Witold Kieżun – na konferencji „Ćwierćwiecze transformacji i co dalej?” na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie
fot. Adrian Grycuk, (Wikimedia)

Jako członek Armii Krajowej pod pseudonimem „Wypad” brał udział w Powstaniu Warszawskim. Jest jedną z ikon tego zrywu. Po udanym szturmie na Pocztę Główną został uwieczniony na fotografii, na której z uśmiechem na ustach „pozuję” dzierżąc w ręku zdobyty karabin maszynowy. Podczas tej akcji wziął w niewole 14 niemieckich żołnierzy i obok wspomnianego ciężkiego sprzętu, zdobył 14 karabinów oraz około 2000 sztuk amunicji, która była niezwykle potrzebna dopiero co rozpoczętemu Powstaniu.

W 1945 roku został aresztowany przez NKWD. Nikogo nie wydał, za co został wywieziony na dalekie wschodnie rubieże Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, gdzie z powodu skrajnie złych warunków nieomal stracił życie. Na mocy amnestii wrócił do kraju. Tutaj kontynuował karierę naukową, czego uwieńczeniem było zdobycie tytułu Profesora Nauk Ekonomicznych. Na początku lat 80. wyjechał na Zachód. Tam wykładał na uniwersytetach w USA i Kanadzie. W ramach ONZ wypełniał misje tworzenia administracji w krajach afrykańskich.

Profesor Witold Kieżun ostatnie lata spędził na warszawskiej Ochocie. Zmarł 12 czerwca 2021 r., a 23 czerwca spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej.

2 lutego 2022 21:51
[fbcomments]