0

Zabytkowy Kurier Warszawski

Długo oczekiwany, podejrzewany o plajtę, Magazyn Kurier Warszawski wpadł do kiosków i tam czeka.

Jak widać tematyczność Kurierowi dobrze robi. Po poprzednim, Egipskim Kurierze, aktualny jest Kurierem Zabytkowym. Redakcja , w rozmowach z osobami zawodowo zajmującymi się zabytkami, odsłania wiele tajemnic nieznanych publiczności, a rzucających wiele światła na problemy z warszawskimi zabytkami.

Stołeczny Konserwator Zabytków, Piotr Brabander, nie chciał rozmawiać z dziennikarzami Kuriera. Inaczej niż konserwator Wojewódzki, pani Barbara Jezierska. Czyżby tak bardzo obawiał się, że jego osoba i biuro może być przyczynkiem do kolejnej afery po tej reprywatyzacyjnej? Afery zabytkowej?

Od Redakcji Kuriera

Zabytki w Warszawie

Tak niewiele ich zostało w naszym mieście zmasakrowanym przez Niemców, a po wojnie pieczołowicie restaurowanych przez Biuro Odbudowy Stolicy Tak, tak – przez BOS, który w pierwszym rzędzie odbudował prawie 100% warszawskich kościołów i lwią część znanych przez ówczesnych historyków sztuki za zabytki pałaców, urzędów, a nawet całych ulic jak Nowy Świat, czy Krakowskie Przedmieście. Owszem, wyburzano całe kwartały wypalonych kamienic pod nowe osiedla i arterie, ale – o czym musimy pamiętać – liczyły one wtedy po lat kilkadziesiąt i w opinii ówczesnych nie stanowiły wartości, jaką przyznajemy im dzisiaj. Vide pamiętniki Marii Dąbrowskiej, która nie kryła radości, że secesyjne domy znikną z krajobrazu stolicy.
Reasumując – czego wtedy BOS nie odnowił, ani nie zdecydował się usunąć, straszy do dziś. Nadal są miejsca w Warszawie, które sprawiają wrażenie, jakby wojna skończyła się ledwie wczoraj.
Czasy się zmieniły. Gusta też. Stare zapyziałe i zasiedlane przez lokatorów komunalnych kamienice są teraz pożądanym przez inwestorów i developerów towarem. Po rewitalizacji stają się luksusowymi apartamentowcami lub nowoczesnymi biurowcami. Obok tego mamy jednak całą masę inwestorów i deweloperów, którzy pragną jednego – wyburzenia zabytkowych kamienic i wybudowania w ich miejsce nowych obiektów. Bo to tańsze, łatwiejsze i więcej Pu-Mu da się z nich wycisnąć. Postępują w myśl zasady: wybudować jak najwięcej, nie bacząc na historyczną tkankę miasta.
Na straży spuścizny miasta stoją urzędy konserwatorskie: wojewódzki mazowiecki i stołeczny. Swoją wizję zachowania historycznej substancji w rozmowie z nami przedstawiła nam obecna konserwator mazowiecka Barbara Jezierska. Stołeczny konserwator nie zechciał z nami porozmawiać. Zapewne obawiał się konfrontacji w sprawie chociażby Hotelu Europejskiego, przykrytego za jego wiedzą i zgodą kilkupiętrową szklarnią zamiast dachu.
W tym numerze pragniemy Państwu przedstawić nie tylko te złe, skandaliczne przykłady unicestwiania warszawskich zabytków, ale także przykłady pozytywne. Chcemy pokazać inwestorów, którzy z wielkim pietyzmem i dbałością o nawet najdrobniejsze detale przywracają świetność warszawskich zabytków architektury.
Życzymy Państwu ciekawej lektury
REDAKCJA
PS. Jednocześnie pragniemy poinformować P.T. Czytelników, że – jak to powiedział kiedyś Mark Twain – wieści o naszej śmierci są znacznie przesadzone. Po zmianie wydawcy ukazujemy się i ukazywać będziemy.

Spis Treści

GŁOS KURIERA

ZABYTKI W WARSZAWIE ………………………………… 3

WYWIAD KURIERA

Rozmowa z Barbarą Jezierską

WPIS DO REJESTRU NIE CHRONI ZABYTKÓW…. 6

ZAMIAST WYWIADU

Pytania do Piotra Brabandera

Z DZIENNIKARZAMI NIE ROZMAWIA………………8

OKIEM INWESTORA

Rozmowa z Jackiem Studzińskim (Fenix Group)

ZABYTKI NIE MAJĄ CZASU………………………….. 10

REWITALIZACJE

Rozmowa z Anną Rostkowską (Proart)
WARSZAWSKA SZKOŁA REWITALIZACJI………….13

REWITALIZACJE
Paulina Woźniak
SMOLNA 40 – ARCHITEKTURA JAK DIALOG …….16

KONSERWACJA

Rozmowa z Tadeuszem Wrzosem (Remmers Polska)
CHEMII NIE TRZEBA SIĘ BAĆ……………………….. 18

REPRYWATYZACJE/REWITALIZACJE

Dominik Komornicki
URATUJMY PRÓŻNĄ 14……………………………….. 21

HISTORIE NIEZNANE

Karolina Wojtusik
NA UBOCZU. FORT CZE……………………………….. 24

REWITALIZACJE

Dominik Komornicki
Z POTRZEBY DUCHA………………………………….. 28

WARSZAWSKIE REPRYWATYZACJE

TWARDA 12………………………………………………. 30

MIEJSKIE KONTROWERSJE

Lech Królikowski
BRACKA……………………………………………………. 32

OKIEM EKSPERTA

Rozmowa z Michałem Borowskim
MIASTEM RZĄDZI CHAOS…………………………. ..38

SPRAWY MIASTA

Rafał Jabłoński
BRZYDKI ZAPACH PUSTOSTANÓW………………. 40

HISTORIA MIASTA

Aleksandra Sheybal-Rostek

CHŁÓD NAD ELEKTROWNIĄ POWIŚLE…………. 44

ROZMAITOŚCI………………………………………….48

MOTOKURIER………………………………………….52

WARSZAWSKIE FIRMY

Robert Jarmusz
W WARSZTACIE ZAWSZE JEST COŚ
DO ZROBIENIA……………………………………………55

KURIER TURYSTYCZNY………………………………. 58

KURIER APETYCZNY………………………………… 63

22 września 2016 08:22
[fbcomments]