0

Czy wymiana walut online zastąpi kantory w Warszawie?

fot. Mat. prasowy

Lepiej ograniczone godziny otwarcia, daleko od domu, ale za to pieniądze do ręki i żadnych formularzy?

Czy może kiedykolwiek i gdziekolwiek, bez względu na miejsce i porę dnia?

Korzyści z wymiany walut online jest mnóstwo a wśród warszawiaków coraz więcej e-konsumentów.

Dowiedz się,

czy e-usługa wymiany walut może zagrozić kantorom w stolicy.

Mieszkańcy Warszawy podobnie jak paryżanie czy brukselczycy muszą mierzyć się ze stereotypami na swój temat. Mówi się, że zadzierają nosa, są snobistycznie nastawieni i nie mają skrupułów. Za to mało kto dostrzega fakt, że warszawianie są bardziej, niż mieszkańcy innych miast otwarci na innowacje i chętniej korzystającą z rozwiązań oferowanych przez nowe technologie. Nie obawiają się „nowego”, bo kojarzy im się z szybkością i ułatwieniem. Sprawdziliśmy statystyki jednej z ogólnopolskich e-usług oferującej wymianę walut online: okazało się, że ponad 55% klientów pochodzi ze stolicy. Czy istnieje zatem ryzyko, że kantory internetowe zastąpią w Warszawie kantory stacjonarne?

Rozkwit kantorów w Polsce

Rynek kantorowy w Polsce zawsze był szczególny. Kiedy skończyła się era cinkciarzy, niektórzy z właścicieli pierwszych kantorów szybko dorobili się grubych milionów. Złoty, kantorowy interes rozwijał się nie tylko w przygranicznym Świecku, ale także w Warszawie. Polska stolica do dzisiaj słynie z tego, że jest w niej cztery razy więcej kantorów stacjonarnych, niż w Berlinie czy Barcelonie[1]. Tranzytowość, emigracja zarobkowa, turystyka zagraniczna, duża liczba osób spłacających kredyty w obcej walucie, czy może wysoki wskaźnik eksportu i importu sprawił, że rynek kantorów stał się tu istnym fenomenem? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Choć żaden z tych czynników nie występował w tym mieście jako dominujący (np. emigracja wynosi tu niecałe 2,8%, podczas gdy w Białymstoku wynosi aż 9,1%[2]), to jednak wszystkie te czynniki występujące obok siebie przyczyniły się do rozkwitu kantorowej koniunktury.

Co warszawiacy zyskują,

dzięki wymianie walut online?

Czyżby długie kolejki, tak samo jak kantory stacjonarne, kojarzyły się warszawiakom z epoką PRL-u? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jedno jest pewne: fakt, że mieszkańcy stolicy lubią wymianę walut online, nie oznacza, że całą dobę spędzają w sieci. Wręcz przeciwnie. Następujący właśnie przełom technologiczny, wykorzystują do prowadzenia bardziej „inteligentnego” trybu życia, w którym ważna jest umiejętność gospodarowania własnym czasem i własnymi zasobami. To twierdzenie sprawdza się na przykładzie porównania wymiany walut online z wymianą waluty w kantorze stacjonarnym. Podczas gdy wymiana waluty przez internet jest tańsza, szybsza i można jej dokonać z dowolnego miejsca na świecie, kantory stacjonarne wciąż rzadko zgadzają się na negocjowanie kursów walut (zwłaszcza, jeśli chcemy wymienić przed podróżą np. „tylko” 800 zł na euro). W serwisie kantoronline.pl można wymienić walutę po kursie ze spreadem o 10% tańszym niż w bankach lub kantorach stacjonarnych bez żadnego pertraktowania.

Konsument staje się dziś

e-konsumentem

Wśród rosnącej dziś grupy e-konsumentów można znaleźć przegląd całej populacji: młodzi, starsi, kobiety, mężczyźni, pracownicy fizyczni, przedsiębiorcy. E-usługi cenią za to, że są tanie, wszechdostępne i szybkie. I to jeden z powodów, dla którego wymiana walut online przeżywa swój okres świetności. Szacuje się, że rynek kantorów internetowych będzie wart w 2016 roku około 35 miliardów złotych. Jeszcze kilka lat temu spacerując warszawskimi ulicami można było doliczyć się ponad 140 kantorów stacjonarnych. Czy liczba ta w najbliższych latach może zmaleć ze względu na zmieniające się preferencje konsumentów? Raczej tak. Od dłuższego czasu dochody kantorów stacjonarnych maleją, zarówno ze względu na nowoczesną bankowość, jak i potencjał drzemiący w kantorach internetowych, które w przeciwieństwie do tradycyjnych kantorów w pełni odpowiadają na potrzeby rosnącej liczby e-konsumentów.

[1] Por. http://quantor.pl/blog/polska-kraj-wielu-kantorow.html

[2] Por. http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/emigracja-zarobkowa-polakow-zobacz-gdzie,249,0,1705977.html

11 października 2016 14:07
[fbcomments]