0

Jaki rachunek bankowy założyć z myślą o firmie?

fot. Mat. prasowy

Czy wystarczy tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czy też lepiej podpisać umowę o prowadzenie rachunku firmowego? W jakim banku założyć taki rachunek?

Z rozpoczęciem działalności gospodarczej wiąże się wiele formalności, a jedną z nich jest założenie rachunku bankowego.

Jako przyszły przedsiębiorca, z pewnością opracowałeś biznesplan – odpowiednio wcześniej sprawdziłeś, jak wygląda konkurencja, gdzie znajdują się najbliższe hurtownie,  czy ile będziesz musiał zapłacić pierwszym zatrudnionym pracownikom.

A co z rozliczeniami z kontrahentami, klientami czy urzędem skarbowym?
O ile w dwóch pierwszych przypadkach możesz się rozliczać gotówką, o tyle podatki musisz płacić w formie przelewu bankowego. To oznacza, że musisz posiadać rachunek bankowy. Czy jednak musi być on koniecznie dedykowany przedsiębiorcom, czyli firmowy?

Rachunki

dla klientów indywidualnych i firm – skąd ten podział?

Wystarczy zapoznać się ofertą pierwszego lepszego banku, aby przekonać się, że poza rachunkami bankowymi przeznaczonymi dla klientów indywidualnych, proponuje on również rachunki dedykowane spółkom, instytucjom i osobom prowadzącym indywidualną działalność gospodarczą. Czym różnią się te produkty? Funkcjonalnością i kosztami związanymi z korzystaniem z nich.

Gdy w ofercie banków pojawiły się pierwsze rachunki przeznaczone dla przedsiębiorców, były one po prostu droższe. Ich funkcjonalność była identyczna, jak zwykłych rachunków bankowych. Dziś jednak, gdy banki wkładają dużo wysiłku i pieniędzy w promocję i ulepszanie produktów, różnica między rachunkami przeznaczonymi dla klientów indywidualnych a firmowymi jest bardziej wyraźna.

Podział na rachunki, z których mogą korzystać klienci indywidualni i te wyłącznie dla firm był początkowo podyktowany chęcią zarobku. Spółki musiały korzystać z takich produktów, a jeżeli chodzi o klientów indywidualnych, to często decydowali się oni ponieść dodatkowy koszt, aby oddzielić pieniądze firmowe od środków osobistych.

Czy rachunek firmowy

rzeczywiście jest Ci potrzebny?

Jako osoba, która dopiero zakłada firmę, możesz zastanawiać się, czy potrzebujesz rachunku firmowego. Z pewnością potrzebujesz rachunku bankowego, bo za jego pomocą musisz się rozliczać m.in. z innymi przedsiębiorcami – wynika to z aktualnie obowiązujących przepisów. Nie musi to być jednak osobny, dedykowany firmom rachunek bankowy – wystarczy, że zgłosisz do urzędu skarbowego, że prowadząc firmę, będziesz korzystać z dotychczasowego rachunku prywatnego.

Zastanawiasz się, czy założenie rachunku firmowego ma sens? Okazuje się, że udostępniane przez banki dodatkowe aplikacje mogą Ci skutecznie pomóc w prowadzeniu biznesu. Przykładowo Idea Bank SA oferuje swoim przedsiębiorczym klientom możliwość korzystania z usługi „Mobilny Wpłatomat” (pracownik banku odbiera od klienta pieniądze pod wskazanym przez niego adresem) i platformy Idea Cloud z aplikacją mobilną. mBank kusi zaś potencjalnych klientów dostępem do mKsięgowości (pozwalającej fakturować w serwisie transakcyjnym) i mobilnym terminalem płatniczym.

Ile to kosztuje?

Od momentu wprowadzenia do oferty banków rachunków firmowych minęło trochę czasu. Dziś większość banków proponuje przedsiębiorcom darmowe prowadzenie konta i bezpłatną obsługę karty kredytowej, pod warunkiem jednak, że spełnią oni wymagania zawarte w umowie, np. dokonają raz w miesiącu płatności kartą debetową na określoną kwotę lub wykonają przelew do urzędu skarbowego i ZUS-u.

Powyższe koszty to jednak nie jedyne, na które należy zwrócić uwagę. Ważne jest również zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji. Tam znajdziesz informacje na temat wysokości opłat za zlecenie przelewów krajowych i zagranicznych. Szczególnie te drugie mogą być kosztowne, a bywa, że firma musi wykonać takich kilka w miesiącu.

Jaki bank wybrać?

Zdecydowałeś się na rachunek bankowy z uwagi na jego dodatkowe funkcje i możliwość oddzielenia środków firmowych od osobistych? W takim razie pozostaje jeszcze kwestia wyboru banku i konkretnego produktu. Okazuje się, że większość banków przygotowała z myślą o przedsiębiorcach co najmniej jedną propozycję rachunku bankowego, co oznacza, że wybór wcale nie jest łatwy. Jeżeli nie chcesz żałować podjętej decyzji i dopełniać szeregu formalności związanych ze zmianą rachunku bankowego, z pomocą przyjdzie Ci ranking kont firmowych.

Zapoznając się z aktualnym zestawieniem rachunków bankowych dedykowanych przedsiębiorcom, masz możliwość sprawdzić, jakie są oceniane najwyżej. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu – nie będziesz poszukiwał najważniejszych informacji o kosztach, funkcjonalności czy dodatkowych usługach na stronach poszczególnych banków, bo wszystkie te informacje znajdziesz zebrane w jednym miejscu.

Choć zmiana rachunku bankowego wiąże się z paroma trudnościami (konieczne jest np. dokonanie aktualizacji w CEiDG) i poinformowaniem o tym fakcie kontrahentów oraz klientów, to czasem wysiłek ten się opłaca. Jeżeli zakładałeś rachunek firmowy kilka lat temu, to bardzo prawdopodobne, że konkurencyjne banki będą mieć dla ciebie lepszą ofertę.
Może warto zatem zajrzeć do aktualnego rankingu?

30 listopada 2016 14:50

Komentarze