0

Koleje Mazowieckie inwestują w uczniów klas kolejowych

Robert Stępień prezes Kolei Mazowieckich w dawnej warszawskiej Kolejówce przemawia do młodzieży
Robert Stępień – prezes Kolei Mazowieckich w dawnej warszawskiej Kolejówce przemawia do młodzieży
fot. KM

Stało się już tradycją, że uczniom z Zespołu Szkół im. Stanisława Wysockiego pierwszego dnia szkoły towarzyszą przedstawiciele Kolei Mazowieckich.

Z dawną Kolejówką spółka jest związana od 2006 r., kiedy to objęła patronat nad klasą o profilu technik elektroenergetyk transportu szynowego. Przez kolejne lata uczniowie tej klasy odbywali praktyki zawodowe, które były możliwością zdobycia wiedzy praktycznej od fachowców. Z czasem Koleje Mazowieckie, dla promocji zawodów kolejowych, a także dla zapełnienia luki pokoleniowej wśród osób wykonujących zawody kolejowe, poszerzyła grono szkół, z którymi współpracuje.

W kwietniu 2013 r. Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia w zawodach związanych z kolejnictwem uczniów szkół ponadgimnazjalnych spółka podpisała z Powiatem Wołomińskim.

Trzy lata później podobne porozumienie zostało podpisane z Zespołem Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie.

Podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 w Zespole Szkół im. Stanisława Wysockiego w Warszawie Koleje Mazowieckie reprezentowali prezes zarządu Robert Stępień oraz dyrektor Biura Eksploatacyjno-Technicznego Piotr Wakuła – absolwent tej szkoły.

Prezes Robert Stępień powiedział uczniom:

Bardzo się cieszę, że wśród uczniów i absolwentów tej szkoły jest coraz więcej ludzi, którzy wiążą swoją drogę zawodową z Kolejami Mazowieckimi. Jednak niezależnie od tego, że jesteście tutaj po to, żeby zdobywać naukę, po to, by jak najlepiej przygotowywać się do pewnych ról i funkcji społecznych, które będziecie pełnili w swoim życiu, pamiętajcie też, że tą nauką i edukacją jest też relacja między Wami, to, kogo poznajecie i z kim się przyjaźnicie. Takich wspaniałych dni i dobrych doświadczeń życzę Wam wszystkim.

Początek roku był także okazją, by spotkać się z uczniami pierwszej klasy o profilu technik elektroenergetyk transportu szynowego oraz zachęcić ich, by swoje plany zawodowe związali właśnie z Kolejami Mazowieckimi.

Dyrektor Piotr Wakuła powiedział uczniom:

Jestem absolwentem tej szkoły i chętnie wracam myślami do czasu, kiedy siedziałem tam, gdzie Wy siedzicie dzisiaj. I patrząc z perspektywy czasu, myślę sobie, że chętnie bym się z Wami zamienił, bo teraz jest ten okres szans przed Wami. Pierwszoklasiści są dziś pewnie przerażeni, bo jeszcze nie wiedzą z kim i z czym się tu zetkną. Myślę jednak, że w tej szkole znajdziecie to, czego szukacie. Ja znalazłem. Warto inwestować w siebie i wykorzystać to, co inni chcą Wam tutaj przekazać. Życzę Wam sukcesów.

Koleje Mazowieckie to spółka, która jako pierwsza podjęła współpracę na zasadzie patronatu, w ramach którego uczniowie klasy technik elektroenergetyk transportu szynowego mogą uczestniczyć w praktykach zawodowych odbywanych w Sekcjach Napraw i Eksploatacji Taboru.

Tak samo jest w  przypadku dwóch pozostałych szkół: Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu oraz Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie, najlepsi uczniowie mogą także starać się o stypendium przekazywane przez przewoźnika. Od tego roku uczeń, który osiągnie średnią przynajmniej 3,5, może być objęty programem stypendialnym. Jest to, poza prowadzonymi przez spółkę kursami na licencję i świadectwo maszynisty, jedno z działań podjętych przez Koleje Mazowieckie nie tylko dla niwelowania luki pokoleniowej w zawodach związanych z kolejnictwem, ale też dla odbudowania prestiżu zawodów kolejarskich.

Koleje Mazowieckie

5 września 2017 23:01
[fbcomments]