0

Roszady po warszawsku

Urszula Kierzkowska (PO) nowy burmistrz Ursusa - w ostatniej kadencji burmistrz Woli, a w jeszcze poprzedniej – Ursynowa.
Urszula Kierzkowska (PO) nowy burmistrz Ursusa – w ostatniej kadencji burmistrz Woli, a w jeszcze poprzedniej – Ursynowa.
fot. Przegląd Stołeczny

Wiadomo już, kto będzie rządził w większości dzielnic. Burmistrzowie i ich zastępcy zmieniają dzielnice jak rękawiczki. Dobrą lupę musi wziąć ten, kto w nowych zarządach chce poszukać nowych twarzy.

Jak już pisaliśmy w poprzednim „Przeglądzie”, burmistrzem Białołęki ponownie został Piotr Jaworski (PO), który w zeszłej kadencji wszedł na miejsce Adama Grzegrzółki. Piotr Jaworski przez kilka dni był radnym Warszawy, postanowił jednak fotel radnego zamienić na stanowisko burmistrza.

Wciąż nie wiadomo, kto zasiądzie w fotelu burmistrza Bemowa. Zwycięzcą wyborów jest były burmistrz i były wiceprezydent Jarosław Dąbrowski. Jednak Platforma Obywatelska za wszelką cenę nie chce dopuścić, by rządził ponownie dzielnicą. Prawdopodobna jest tu koalicja PO-PiS. Jednak zgodę na nią musi wydać prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z Bielan odszedł Rafał Miastowski (PO), który poległ w wyborach do sejmiku mazowieckiego. Jego miejsce zajął Tomasz Mencina (PO), były burmistrz Ursynowa, który odszedł z tego stanowiska sześć lat temu.

Po 12 latach urzędowania z Ochoty odchodzi Maurycy Wojciech Komorowski (PO). Na jego miejsce wybrana została dotychczasowa wiceburmistrz Woli, a wcześniej wiceburmistrz Pragi-Północ Katarzyna Łęgiewicz (PO). Do dotychczasowej koalicji PO-SLD dołączyła tam Ochocka Wspólnota Samorządowa (OWS), wiceburmistrzami zostali więc Krzysztof Kruk z SLD i Grzegorz Wysocki z OWS.

Nie wiadomo, kto będzie rządził Mokotowem. Do Bogdana Olesińskiego (PO), który sprawował tę funkcję przez ostatnie cztery lata (wcześniej był burmistrzem Ursusa), działacze mają wiele zastrzeżeń. Czy dobry wynik Platformy pomoże mu w utrzymaniu stanowiska?

W Śródmieściu prawdopodobnie powstanie koalicja Platformy Obywatelskiej i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze (MJN). Duże szanse na fotel burmistrza ma dotychczasowy wiceburmistrz Krzysztof Czubaszek (PO). Jednak MJN pełni w radzie dzielnicy rolę języczka u wagi – rozmawia o koalicji z PiS i z PO. Nieoficjalnie wiemy, że MJN chce mieć stanowisko burmistrza dla siebie. Czy Platforma ustąpi, aby nie tracić władzy w sercu Warszawy?

Pragą-Południe rządzić ma nadal Tomasz Kucharski (PO). Podobnie jak w poprzedniej kadencji Platforma ma tam większość, ale i tak do koalicji zaprosiła SLD. Również tutaj w zarządzie dzielnicy nie należy spodziewać się rewolucji.

Na Pradze-Północ Platforma prawdopodobnie straci władzę na rzecz koalicji PiS-Praska Wspólnota Samorządowa (PWS). Na stanowisko burmistrza typowani są: radny Paweł Lisiecki z PiS lub Jacek Wachowicz z PWS. Większe szanse na stołek burmistrza ma ten pierwszy, jednak wszystko jeszcze jest możliwe.

Platforma straciła władzę również w Rembertowie. Niezależnie od tego, jak ułożą się siły w nowym zarządzie, przy pytaniach o fotel burmistrza słyszy się jedno nazwisko: Mieczysław Golónka, który już wcześniej był burmistrzem i wiceburmistrzem tej dzielnicy.

Na Targówku były burmistrz z rekomendacji PO Grzegorz Zawistowski stworzył lokalny komitet Nasz Targówek, lecz ten nie dostał się do rady. Dlatego zastąpić ma go Sławomir Antonik z lokalnego stowarzyszenia – był burmistrzem przez niecały rok w zeszłej kadencji, a dzielnicą ma rządzić w oparciu o koalicję z PO.

Wiesław Krzemień (PO), dotychczasowy burmistrz Ursusa, pozostanie w zarządzie dzielnicy jako wiceburmistrz. Jego szefową została Urszula Kierzkowska (PO), w ostatniej kadencji burmistrz Woli, a w jeszcze poprzedniej – Ursynowa.

Na Ursynowie prawdopodobnie burmistrzem pozostanie Piotr Guział, lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Obecnie Guział jest radnym miasta, ale – jak napisał na Facebooku – wiele osób przekonuje go, by wrócił na dawną funkcję i rządził dzielnicą w oparciu o koalicję Nasz Ursynów-PiS.

W trzech dzielnicach na literę „w” – Wesołej, Wilanowie i we Włochach prawdopodobnie burmistrzowie się nie zmienią.

Wolą rządził będzie natomiast dotychczasowy burmistrz Bemowa, a wcześniej wicemarszałek Mazowsza Krzysztof Strzałkowski (PO). Jego zastępcami zostali: dotychczasowi wiceburmistrzowie Woli – Grażyna Orzechowska-Mikulska i Marek Sitarski, były wiceburmistrz Białołęki Mariusz Budziszewski i były szef klubu radnych PO Adam Hać.

Żoliborzem natomiast nie będzie już rządził Krzysztof Bugla (PO). Jego miejsce ma zająć Paweł Zalewski (PO), były burmistrz Pragi-Północ, a wcześniej wiceburmistrz Ursynowa.

17 grudnia 2014 09:15
[fbcomments]