0

Festiwal Filmów Piłkarskich

Festiwal Filmów Piłkarskich 2018 – Kinoteka 25-27 maja
fot. Mat. prasowe

W warszawskiej Kinotece w dniach 25-27 maja druga edycja Festiwalu Filmów Piłkarskich.

Tegoroczną edycję otworzą dwa filmy, na które zwrócili uwagę, a przede wszystkim docenili krytycy filmowi z różnych stron globu. „Kaiser”, autorstwa brytyjskiego reżysera Louisa Mylesa, to produkcja, która miała swoją premierę w kwietniu tego roku podczas nowojorskiego festiwalu Tribeca i która opowiada historię, jaka w dzisiejszych czasach, w epoce Google’a, nie miałaby już prawa się wydarzyć. Brazylijski zawodnik Carlos „Kaiser” Henrique Raposo przez blisko 25 lat swojej przygody z piłką, podpisał kontrakty w kilkunastu klubach, w tym także tych z brazylijskiego topu: Botafogo, Flamengo, Fluminense czy Vasco da Gama. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że „Kaiser” nigdy nie zagrał żadnego meczu. Nawet nie potrafił grać w piłkę. Po prostu kochał blichtr i otoczkę, związaną z pozaboiskowym życiem piłkarzy, z którego starał się czerpać garściami.

Przeciwwagą dla „Kaisera” będzie historia prosto z piłkarskiej szatni, umiejscowionej na najniższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Drużyna Czerwonych Smoków Brwinów była jedną z najgorszych ekip w mazowieckiej B-klasie, ale nowy trener, 25-letni Paweł, podjął się próby jej wydobycia z ligowego dna. „Wiosna Smoków” to dokument opowiedziany z dużą dozą humoru, znakomicie oddający realia i uroki niższych lig w Polsce. W tym roku pokazywany był już na prestiżowym festiwalu 11mm w Berlinie, a do producentów spływają już kolejne zaproszenia, w tym z Azji i Ameryki Południowej.

Nie zabraknie także dokumentów o ikonach futbolu. Widzowie będą mogli zobaczyć polskie premiery filmów o Walerym Łobanowskim, jednym z najwybitniejszych trenerów w historii piłki nożnej, który do dziś jest źródłem inspiracji dla wielu szkoleniowców oraz o Kennym Dalglishu, legendzie brytyjskiej piłki, kojarzonej głównie z występów w barwach Liverpoolu. Wyśmienity czeski humor będziemy mogli zobaczyć za to w filmie „FC Roma”, opowiadającym o drużynie złożonej z Romów, którzy zmagają się z wieloma problemami na boisku, ale przede wszystkim – poza nim.

Festiwal zamknie specjalny pokaz filmu „Nossa Chape”, opowiadającego o tragedii sprzed kilkunastu miesięcy, kiedy to w katastrofie lotniczej zginęło 71 osób, w tym zawodnicy, trenerzy i działacze brazylijskiej drużyny Chapecoense, lecącej do Kolumbii na finał Copa Sudamericana. Film ten wcześniej będzie można zobaczyć tylko na Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie w maju tego roku po raz pierwszy zostanie pokazany europejskiej publiczności. Tydzień później będziemy mieli zaszczyt zaprezentować go również przed polską publicznością.

25 maja 2018 09:39

Komentarze