0

Seminarium Jidysz

CKJ Letnie Seminarium 2017
fot. Organizator

Centrum Kultury Jidysz i Fundacja Shalom zapraszają na XV Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz.

To trzytygodniowe spotkanie z żydowskim językiem, historią, literaturą, kulturą i sztuką,  które odbędzie się w Warszawie w dniach 3 – 21 lipca 2017. Zapisy trwają do 21 maja, ale tylko do 30 kwietnia będą przyjmowane wnioski o stypendium.

To już XV kurs, który odbędzie się w Warszawie – przedwojennym światowym centrum życia żydowskiego. Uczestnicy będą mieli szansę poznawać miejsca związane z historią i kulturą jidysz, zwiedzać muzea, poznawać warszawskie archiwa, a także uczestniczyć w życiu kulturalnym stolicy. Zajęcia prowadzić będą wybitni nauczyciele języka, którzy przyjadą do Warszawy z różnych miejsc świata.

W programie: lektorat języka jidysz (60h) oraz dodatkowe zajęcia popołudniowe (tutorial), konwersacje, warsztaty (warsztat teatralny, piosenki, gotowania, przekładu, czytania rękopisów), wykłady, projekcje filmów, spotkania z natywnymi mówcami języka jidysz, wycieczki z przewodnikiem oraz wspólny szabat.

Lekcje będą się odbywać w siedzibie Centrum Kultury Jidysz, położonej przy ulicy Andersa 15 (róg Anielewicza) – w sercu dawnej żydowskiej Warszawy. Wśród prowadzących między innymi: dr Natalia Krynicka (PYC/Paris IV-Sorbonne), dr Karolina Szymaniak (Żydowski Instytut Historyczny, Centrum Kultury Jidysz).

W ubiegłym roku na seminarium zgłosiło się pięćdziesiąt osób z Polski, Australii, Czech, Egiptu, USA, Niemiec, Szwecji, Danii, Izraela, Kanady, Węgier, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Dla jednych była to okazja do doskonalenia języka przodków, dla innych szansa na rozwój naukowy, dla wszystkich – czas spędzony w gronie pasjonatów. Udział w zajęciach może wziąć każdy, niezależnie od wieku, wykształcenia czy narodowości oraz pochodzenia. Osobom spoza Warszawy oferowana jest pomoc w znalezieniu zakwaterowania.

Jidysz jest również ważny dla Gołdy Tencer, założycielki Fundacji Shalom i organizatorki Seminarium:

Jidysz to ‘mame loszn’, czyli język matki. – W tym języku powstały wielkie dzieła literatury. My kultywujemy tradycję naszych przodków, przekazując ją dalej, następnym pokoleniom, które będą mogły poznawać bogatą jidyszową kulturę. Jidysz był również językiem tych, którzy zginęli w czasie wojny. Nie możemy pozwolić sobie, by o nich zapomnieć i by zapomnieć o tym, co po sobie zostawili. Na naszym seminarium ten język żyje na warsztatach, wykładach, zajęciach teatralnych, ćwiczeniach konwersacyjnych oraz podczas uroczystych Szabatów. Przywracamy go Warszawie.

12 kwietnia 2017 21:40
[fbcomments]