0

Wieści z ZOO

wiewór z Zoo
fot. Dominik Kotowski

Ochrona zagrożonego wyginięciem żółwia błotnego, budowa wolier rehabilitacyjnych dla ptaków oraz doposażenie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Marysieńka.

Przedsięwzięcia warszawskiego ZOO otrzymają dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckie 2014-2020.

W środę, 19 października, podpisano umowę na dofinansowanie projektu „Kompleksowa ochrona bioróżnorodności w zakresie fauny i flory z elementami edukacji ekologicznej”.

W imieniu beneficjenta, czyli Miasta Stołecznego Warszawy, dokument podpisał Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy:

To kolejny projekt poświęcony ochronie przyrody, który jest elementem konsekwentnej polityki ochrony występujących na terenie Warszawy gatunków zwierząt i ptaków oraz edukacji ekologicznej mieszkańców. Oczywiście reintrodukcja żółwia błotnego to działanie pionierskie, z którym jeszcze nikt na Mazowszu nie próbował się zmierzyć. Zależy nam również bardzo na rozbudowie Ptasiego Azylu. Chcemy mieć jeszcze lepszą infrastrukturę i jeszcze więcej miejsca dla zwierząt, które są chore i trafiają do warszawskiego ZOO często z interwencji mieszkańców.

Ochrona żółwia błotnego

Reintrodukcja żółwia błotnego, czyli ponowne wprowadzenie do środowiska młodych osobników, na terenie województwa mazowieckiego – to główny cel zgłoszonego projektu. W jego ramach w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie zostanie wybudowane oczko wodne wraz z infrastrukturą towarzyszącą, a także zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt m.in. inkubatory i kamery termowizyjne. Zwierzęta, które posłużą do odbudowy tego gatunku pochodzić będą z Poleskiego Parku Narodowego lub siedliska z rejonu Chełmskich Parków Krajobrazowych.

Żółw błotny jest gatunkiem chronionym, znajdującym się w Czerwonej Księdze Zwierząt i posada status EN – gatunek bardzo wysokiego ryzyka zagrożony wyginięciem. Obecnie populacja dorosłych osobników tego gatunku na Mazowszu szacowana jest na sto zwierząt.

Woliery dla ptaków

Woliera to pomieszczenie lub jego zabudowana i odgrodzona część (siatką lub szkłem), w której przebywają ptaki.
Warszawskie ZOO wzbogaci się o 11 wolier rehabilitacyjnych dla ptaków zagrożonych i chorych. Obok „Ptasiego Azylu” staną 2 duże, 5 średnich i 4 małe woliery. Inwestycja jest bardzo ważna dla działania ośrodka, gdyż z roku na rok przybywa w nim ptasich pacjentów. Tylko do połowy 2016 roku w Azylu przyjęto ponad 2000 ptasich pacjentów.

Oprócz ZOO beneficjentami dofinansowania unijnego zostaną też Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich-Warszawa „Marysieńka”, warszawskie nietoperze i ptaki (budki lęgowe w lasach Bielan i Białołęki) oraz rezerwaty Łosiowe Błota i Króla Jana III Sobieskiego.

Doposażenie „Marysieńki”

Duże zmiany czekają również Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich-Warszawa „Marysieńka” (ul. Korkowa 170a). Dzięki środkom unijnym zostanie zakupiony dla tej lecznicy nowoczesny sprzęt weterynaryjny, a także kamery do monitoringu zwierząt.

Ochrona roślin

W rezerwatach Łosiowe Błota i Króla Jana III Sobieskiego zostaną wsparte naturalne siedliska przyrodnicze. Zadzieje się tak za sprawą wykaszania, odkrzaczania i usuwania obcych gatunków. W projekcie przewidziana jest również budowa kładki turystycznej w Rezerwacie Łosiowe Błota. Ograniczy to wydeptywanie cennych gatunków roślin, zwłaszcza tych, które znajdują się pod ścisłą ochroną. Poza tym w Lesie Kabackim zostanie odnowiona ścieżka i pojawią się tablice edukacyjno-informacyjne.

Dopełnieniem wymienionych działań będzie edukacja ekologiczna, która zwiększy wiedzę mieszkańców na temat proekologicznych i prośrodowiskowych działań m.st. Warszawy i gm. Stare Babice, partnera w projekcie.

Projekt o całkowitej wartości 1.28 miliona złotych otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 617 tysięcy złotych (48%). Realizacja projektu planowana jest od grudnia 2015 do maja 2019 roku. Unijne dofinansowanie zostało przyznane w ramach konkursu z działania 5.4 „Ochrona bioróżnorodności”. Nabór ogłosiła i przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

U.M. st. Warszawy

15 listopada 2016 15:05
[fbcomments]