0

Douszne czy nauszne – jakie słuchawki do biegania wybrać?

Dziewczyna w słuchawkach do biegania. Fot. mat. prasowy
Dziewczyna – w słuchawkach nausznych do biegania
fot. mat. prasowy

Jeśli uprawiasz jogging albo lubisz bieganie przełajowe, za każdym razem warto wziąć ze sobą przydatne akcesoria.

Wśród nich znajdują się słuchawki do biegania. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie są najlepsze słuchawki dla biegaczy.

Jakie słuchawki sprawdzą się lepiej dla biegacza?

Na rynku dostępne są różne słuchawki dla biegaczy. Stojąc przed sklepową półką albo przeszukując oferty w internecie, pierwszym dylematem jest zwykle wybór pomiędzy modelami nausznymi i dousznymi.

Słuchawki nauszne zwykle obejmują część małżowiny. Ich zalety to:

  • kompaktowe rozmiary – jeśli nie chcesz słuchać muzyki, bez problemu umieścisz je w nerce,
  • komfort użytkowania – ryzyko ich wypadnięcia z uszu jest niewielkie,
  • dobra izolacja od hałasów dochodzących z zewnątrz, przy czym nie ma ryzyka, że w trakcie biegu nie usłyszysz dźwięku klaksonu, co jest ważne ze względów bezpieczeństwa.

Minusem jest natomiast to, że podczas dłuższego użytkowania nauszne słuchawki do biegania mogą powodować dyskomfort, uciskając uszy. Poza tradycyjnymi modelami możesz zdecydować się na wersję z pałąkiem, w której przetworniki pokrywają całe ucho, co poprawia doznania akustyczne. Takie słuchawki zajmują jednak więcej miejsca i mogą zsuwać się z głowy w trakcie szybszego biegu.

Alternatywą są słuchawki douszne, zwane pchełkami, które wkłada się do uszu. Mają zwykle otwartą konstrukcją, co zwiększa bezpieczeństwo biegacza (docierają do niego dźwięki dochodzące z zewnątrz), ale równocześnie powoduje brak prywatności, gdyż głośna muzyka może być słyszana przez osoby z otoczenia. Słuchawki douszne mogą wypadać z uszu, a więc nie są polecane osobom preferującym szybkie biegi.

Jaki rodzaj słuchawek do biegania wybrać – przewodowe czy bezprzewodowe?

Jeśli interesują Cię słuchawki do biegania, kolejny dylemat to wybór pomiędzy urządzeniem bezprzewodowym a przewodowym. Wydawać by się mogło, że zdecydowanie wygrywa to pierwsze rozwiązanie, ale czy tak jest w rzeczywistości?

Słuchawki bezprzewodowe to idealny wybór dla osób, dla których kluczowe znaczenie ma komfort w trakcie biegu. Takie akcesoria oferują komunikację na przykład za pomocą technologii Bluetooth i nie mają przewodu, dzięki czemu nie plącze się on w trakcie ruchu. Wśród wad wymienić trzeba możliwe problemy z połączeniem i wysoką cenę. Rozwiązanie szczególnie polecamy tym biegaczom, którzy uprawiają sporty terenowe.

Przewodowe słuchawki do biegania, ze względu na kabel, są wprawdzie mniej wygodne w trakcie użytkowania, to jednak nie wymagają ładowania i oferują lepszą jakość dźwięku. Sprawdzą się idealnie w przypadku biegaczy wybierających długie trasy oraz tych, którzy korzystają z bieżni.

Chłopak z zestawem dousznych słuchawek przewodowych do biegania. Fot. mat. prasowy
Chłopak – z zestawem dousznych słuchawek przewodowych do biegania
fot. mat. prasowy

Na co zwrócić uwagę, wybierając słuchawki dla biegaczy?

Jeśli interesują Cię słuchawki do biegania, przed zakupem sprawdź ich rozmiary oraz wagę – warunkuje to sposób ich przechowywania, gdy podczas biegu będziesz chciał je zdjąć. Na przykład akcesoria z pałąkiem wymagają zabrania ze sobą plecaka. Ważne jest też to, że im większe słuchawki, tym bardziej mogą krępować ruchy w trakcie biegu.

Inne aspekty, na które powinieneś wziąć pod uwagę, to:

  • dopasowanie do uszu – jednemu biegaczowi bardziej będą odpowiadać wersje nauszne, innemu pchełki,
  • kompatybilność ze smartfonem czy odtwarzaczem MP3,
  • czas pracy baterii i długość ładowania, a także zasięg w przypadku urządzenia bezprzewodowego,
  • odporność na wilgoć i kurz, dzięki której sprzęt możesz użytkować w trudnych warunkach,
  • intuicyjna obsługa przy użyciu klawiszy multimedialnych, które służą na przykład do regulacji poziomu głośności.

Wybierając najlepsze słuchawki do biegania, nie można zapomnieć również o parametrach użytkowych. Chodzi o impedancję, wpływającą na głośność dźwięku (optymalnie wynosi ona około 30 Ohm), dynamikę (im więcej decybeli, tym dźwięk będzie bardziej donośny) oraz częstotliwość (powinna wynosić od 20 do 20 000 Hz). Ponadto warto wybrać model z dodatkowymi funkcjami, czyli systemem redukcji szumów czy mikrofonem w słuchawkach, umożliwiającym odbywanie rozmów w trakcie biegu.

Czy dobre słuchawki do biegania to gwarancja udanego treningu?

Nawet najlepsze, najdroższe i najbardziej zaawansowane słuchawki dla biegaczy nie zagwarantują wybitnych osiągnięć. Udany trening jest możliwy dzięki odpowiedniemu obuwiu, determinacji i systematyczności. W podtrzymaniu dobrej kondycji pomogą także smartfony albo smartwatche (zegarki z ekranem dotykowym) oraz aplikacje sportowe. Umożliwiają one:

  • wyznaczanie tras,
  • rejestrowanie pokonanego dystansu,
  • monitorowanie tempa biegu, tętna czy spalonych kalorii.

Biegaczom polecamy aplikacje Strava, Runkeeper czy Runtastic.

Dziewczyna montuje douszne przewodowe słuchawki do biegania. Fot. mat. prasowy
Dziewczyna – montuje douszne przewodowe słuchawki do biegania
fot. mat. prasowy

Najlepsze słuchawki do biegania – ranking

Wysokiej jakości słuchawki bezprzewodowe dla biegaczy są dostępne w sklepie T-Mobile. Polecamy na przykład słuchawki Samsung Galaxy Buds 2 PRO, które wyposażono w wydajną baterię o pojemności 500mAh. Sprzęt umożliwia sterowanie muzyką i połączeniami za pomocą panelu dotykowego.

Inna opcja to model Apple AirPods 3-gen. Takie słuchawki idealnie dopasowują się do uszu, a czujnik nacisku ułatwia obsługę. Wyjątkowe doznania w trakcie słuchania muzyki umożliwia system dźwięku przestrzennego.

 Artykuł sponsorowany, oraz:

  1. produkty.wprost.pl/audio/ranking-sluchawek-bezprzewodowych/
  2. polki.pl/dieta-i-fitness/bieganie,jaka-aplikacja-do-biegania-przetestowalysmy-dla-was-4-najpopularniejsze-appki,10428400,artykul.html
  3. komputronik.pl/informacje/sluchawki-bezprzewodowe-do-biegania/
  4. alenergy.eu/blog/jakie-sluchawki-beda-najlepsze-do-biegania
15 czerwca 2023 13:52
[fbcomments]