0

Jak budowano Muranów?

Budowa osiedla Muranów. Fot. źr. NAC
Budowa osiedla Muranów.

Spotkanie w gronie mieszkańców, ekspertów, społeczników oraz urzędników, by poznać założenia, przebieg i walory odbudowy Muranowa.

Zapraszamy na dyskusję o budowie dzielnicy muranowskiej w ramach Festiwalu Muranów leży nam na sercu, który od tego roku koncentruje się nie tylko wokół sąsiedzkiego  świętowania, ale także wokół odkrywania charakteru i różnorodności osiedla.

Spotkamy się w gronie mieszkańców, ekspertów, społeczników oraz urzędników, by poznać założenia i sam przebieg odbudowy Muranowa oraz jego walorach.

Dowiemy się dlaczego Muranów, osiedle pomnik, posiadające architektoniczną spójność zaprojektowaną przez Bohdana Lacherta – architekta Muranowa Południowego, potrzebuje obrony.

O koncepcji, wstępnych planach, technologii budowy, detalach, i specyfice architektonicznej osiedla opowiedzą:

  • Ewa Ziajkowska
    historyczka sztuki, autorka wytycznych planu miejscowego dla Muranowa. Od 2002 roku związana zawodowo ze służbami konserwatorskimi. Specjalizująca się w badaniach architektury i urbanistyki. Współautorka ‘PRA. Atlasu architektury warszawskiej Pragi’ czy ‘Poradnika dobrych praktyk architektonicznych dla Muranowa’. Autorka licznych artykułów, opracowań, a przede wszystkim zaleceń i wytycznych konserwatorskich do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, między innymi dla Jazdowa, Muranowa czy Mariensztatu. Kuratorka wystaw i wydarzeń w Muzeum Warszawskiej Pragi. Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Doktorantka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
  • dr Artur Jerzy Filip
    badacz i praktyk innowacyjnych form międzysektorowego współzarządzania projektami miejskimi. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz w Pratt Institute w Nowym Jorku. Swoją rozprawę doktorską poświęcił amerykańskim oddolnym grupom partnerskim działającym na rzecz realizacji wielkoprzestrzennych projektów urbanistycznych. Stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz stały współpracownik Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
  • Marek Ślusarz – prowadzenie
    prezes Fundacji Jeden Muranów oraz inicjator Partnerstwa Przepis na Muranów. Aktywny mieszkaniec Muranowa, członek Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego, Stołeczny-Społeczny, pomysłodawca dzisiaj juz Festiwalu Muranów leży nam na sercu, Biegu dla dzieci „Muraton Smoczej Parady, Malarzy Podwórkowych – Stop Bazgrołom nagrodzonej w konkursie m. St. Warszawy S3KTOR.

Spotkanie odbędzie się:

  • 18 października 2023 r.
  • w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie
  • o godz. 18:00.
  • Wstęp wolny
  • nie obowiązują zapisy.

Na miejscu dostępny będzie tłumacz języka migowego oraz możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Cykl spotkań, dyskusji i debat o architekturze Muranowa to część FestiwaluMuranów leży nam na sercu”, który od tego roku koncentruje się nie tylko wokół sąsiedzkiego świętowania, ale także wokół odkrywania charakteru i różnorodności osiedla.

Tworzy on przestrzeń do poznawania kultury Muranowa, zarówno tej materialnej, jak i niematerialnej – stanowiącej genius loci osiedla oraz obserwowania jej zachodzących przemian.

Festiwal „Muranów leży nam na sercu” to coroczne społeczno-kulturalne wydarzenie na warszawskim Muranowie, które przyciąga setki mieszkańców i mieszkanek w celu wspólnego świętowania. Pierwszy festiwal odbył się w 2013 r. przy ul. Miłej 22 staraniem kilku sąsiadów, którzy chcieli tchnąć w swoje podwórko trochę kultury. Od tamtego czasu skala wydarzenia nieustannie rośnie, a na scenie przy Miłej gościliśmy już m.in. Marię Sadowską, Marysię Czubaszek czy Krzysztofa Daukszewicza.

Nieodłącznym elementem festiwalu od zawsze jest inaugurujący bieg dla dzieci „Muraton”  oraz inspirujące występy i koncerty. W tym roku do muzycznego i podwórkowego świętowania dołączy także cykl spotkań, dyskusji i debat o architekturze Muranowa. Dzięki niemu mieszkańcy i mieszkanki będą mogli wspólnie z ekspertami odkrywać charakter i różnorodność swojego osiedla, a także poznawać jego materialną i niematerialną kulturę.

  • Organizator:
    Fundacja Jeden Muranów
  • Partnerzy:
    S.O.S. dla podwórek na Muranowie
    Partnerstwo lokalne Przepis na Muranów
6 października 2023 07:58
[fbcomments]