0

Miller, Możdżer i Namysłowski zapraszają

Roman Soroczyński zaprasza na koncert tuzów muzycznych – M. Millera, L. Możdżera i Z. Namysłowskiego – na Torwarze.

Nawet najwytrwalsi bywalcy koncertów miewają swoje niespełnione marzenia. Od dawna marzę o tym, aby posłuchać na żywo, jak gra Leszek Możdżer. Wreszcie będę miał szansę!

18 listopada 2015 roku warszawski Torwar będzie gościł Leszka Możdżera. I to w jakim towarzystwie! Na scenie wystąpi również Marcus Miller, a gościem specjalnym będzie Zbigniew Namysłowski.

Impreza zostanie zorganizowana w ramach trasy koncertowej Miller/Możdżer/Namysłowski, która obejmie Poznań, Katowice, Wrocław, Gdynię i właśnie Warszawę. Jak to często bywa podczas tras koncertowych, będzie ona kompilacją kilku składników. Ma służyć promocji najnowszego, dziewiątego albumu studyjnego Marcusa MilleraAfrodeezia”, który ukazał się w pierwszym kwartale 2015 roku. Wbrew różnym fachowcom artysta nie lubi rozgraniczania gatunków muzyki, których jest żywą legendą (jazz, jazz fusion, R&B i funk). Już w wieku  trzynastu lat grał na klarnecie, fortepianie i gitarze basowej, zaczynał pisać muzykę. W 1981 roku dołączył do zespołu Milesa Davisa, swojego idola lat dziecięcych, z którym koncertował przez dwa kolejne lata. W 1986 roku sam wyprodukował jego album „Tutu”. W roli basisty Miller pojawił się na ponad 400 nagraniach tak różnych artystów, jak: John Elton, Joe Sample, Mariah Carey, Alfred McCoy Tyner, Bill Withers, Billy Idol, Bryan Ferry czy Frank Sinatra. Jest zdobywcą nagród Grammy jako autor, wykonawca i producent. Komponuje także muzykę do filmów. Kilkakrotnie występował w Polsce, a każdy jego występ był wielkim przeżyciem dla widowni.

Z kolei Leszek Możdżer zaprezentuje swoje najciekawsze projekty i premierowe nowości. Jest on nie tylko jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych: to jeden z najwybitniejszych polskich pianistów w ogóle, a oprócz tego uznany kompozytor, twórca muzyki filmowej i producent muzyczny. Rozpoczynał od gry w formacji Miłość (1991-97) oraz w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego (1992-95), ale jeszcze w połowie lat 90-tych zaczął nagrywać płyty autorskie. Jego niemiecki wydawca (ACT) na okładce albumu Komeda (2011) zauważa, że Możdżer to jeden z tych nielicznych wirtuozów, dzięki którym jazz traktowany jest przez krytyków na świecie na równi z, czy wręcz jako rodzaj muzyki klasycznej. Artysta jest laureatem szeregu prestiżowych nagród, między innymi Fryderyków, Paszportu Polityki (2004), Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury (2005) oraz Nagrody Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promowanie polskiej kultury za granicą (2007). W 2010 roku Leszek był głównym bohaterem i kierownikiem muzycznym największego w Polsce widowiska jazzowego Możdżer+, w którym udział wzięli John Scofield i Marcus Miller.  W 2012 roku, jako pierwszy Polak w historii, został wybrany na przewodniczącego konkursu pianistycznego odbywającego się w ramach Montreux Jazz Festival.   Jest Dyrektorem Artystycznym i gospodarzem wrocławskiego Jazzu nad Odrą. Jego najnowsze autorskie płyty są bestsellerami w całej Europie.

Z programu wynika, że obok Leszka Możdżera wystąpią Lars Danielsson i Zohar Fresco, zatem widzowie zobaczą i usłyszą słynny Dream Team.

Znakomity saksofonista, a właściwie multiinstrumentalista, Zbigniew Namysłowski debiutował w 1957 roku w stołecznym klubie studenckim Hybrydy oraz na Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. Na początku kariery grał na puzonie w polskich zespołach dixielandowych, po czym (równocześnie z wyborem saksofonu altowego jako swojego podstawowego instrumentu) zaczął grać jazz współczesny.  W swoim dorobku ma ponad 20 autorskich płyt, w tym pierwszy w historii polski album wydany za granicą. Jest nim „Lola”, nagrana w sierpniu 1964 roku w londyńskim Decca Studios. Z kolei „Winobranie” i „Kuyaviak Goes Funky” zostały uznane, między innymi przez czytelników miesięcznika „Jazz forum”, za jedne z najważniejszych nagrań w historii polskiego jazzu. Ze swoimi zespołami (głównie kwartetami i kwintetami) grał w niemal wszystkich krajach europejskich oraz w wielu krajach na innych kontynentach. Na świecie znany jest przede wszystkim z albumu „Astigmatic” Krzysztofa Komedy. Współpracował między innymi z Leszkiem Możdżerem, Michałem Urbaniakiem i Andrzejem Trzaskowskim, a jego własny dorobek jest świadectwem wybitnych zdolności improwizacyjnych i kompozytorskich zakorzenionych w (ale nie ograniczonych do) jazzu współczesnego. Ważną częścią twórczości Zbigniewa Namysłowskiego są nagrania, w których z powodzeniem łączy jazz z polską i zagraniczną muzyką folkową oraz poważną.

Domyślam się, że zgranie terminów znakomitych artystów i ułożenie trasy jest olbrzymim przedsięwzięciem. Z pewnym przymrużeniem oka można stwierdzić, że „dochodzenie” do niej rozpoczęło się w 1978 roku, a więc 37 lat temu! Wówczas 19-letni Marcus Miller wziął udział w nowojorskiej sesji nagrania napisanego trzy lata wcześniej przeboju Zbigniewa Namysłowskiego Kuyaviak Goes Funky. Kompozycja i cała sesja zapadła w pamięci Marcusa do tego stopnia pozytywnie, że 16 sierpnia 2014 roku – podczas finału widowiska Esperanza+, na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku – poprosił o możliwość ponownego wykonania utworu wspólnie ze Zbigniewem Namysłowskim i Leszkiem Możdżerem. Tego samego wieczoru powstał pomysł wspólnej polskiej trasy Miller/Możdżer/Namysłowski. Wielka w tym zasługa producenta trasy – istniejącej od 1989 roku firmy MM Communications.

Rolę sponsora wziął na siebie Deutsche Bank – jeden z najbardziej kulturotwórczych banków w Polsce. Zapowiadany koncert jednym z wielu wydarzeń organizowanych w ramach cyklu Deutsche Ban Invites. Do tej pory wystąpili między innymi Leonard Cohen, Chick Corea, Joe Cocker, Chris Botti czy niezapomniana Cesaria Evora. Przypomnę, że i na stronie www.warszawa.pl zamieszczaliśmy relacje z niektórych koncertów organizowanych w ramach cyklu.

Słuchaczy czeka niezwykła uczta duchowa. O ile wiem, są jeszcze bilety na ten koncert. Kto jeszcze nie kupił ich, a chce posłuchać wspaniałej muzyki, powinien pospieszyć się.

9 listopada 2015 07:50
[fbcomments]