Opowieść wigilijna

Życzenia Świąteczne - Biuletyn Informacyjny nr 50 z 24 grudnia 1942 r.
Życzenia Świąteczne – konspiracyjny Biuletyn Informacyjny nr 50 z 24 grudnia 1942 r.
fot. źr. nac

Agnieszka Cubała w cyklu ”Stolica historii” z życzeniami świątecznymi od Towarzystwa Miłośników Historii  przypomina okupacyjne wigile.

Kolejny felieton pod wspólną nazwą: Stolica historii. Przedstawiają członkowie Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie, które są emitowane w każdą sobotę o 15:15, w nieco skróconej wersji, w Radiu Kolor.

Podcast Radia Kolor jest pod tekstem.

Z cyklu:

Stolica historii. Przedstawiają członkowie
Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.

Odcinek XII:

Opowieść o okupacyjnych wigiliach.

Opowiada Agnieszka Cubała.

Dzień dobry!
Nazywam się Agnieszka Cubała.
W tym szczególnym dniu w imieniu Towarzystwa Miłośników Historii chciałabym złożyć Państwu życzenia zdrowych, wesołych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, a także opowiedzieć, jak warszawiacy obchodzili podczas okupacji to wyjątkowe święto

Przedwojenna wigilia w polskim domu, 1931 rok.Wigilia w okupowanej Warszawie
Przedwojenna wigilia w polskim domu – 1931 rok.
fot. źr. NAC

Wigilia to czas szczególny. Tego dnia po ukazaniu się na niebie pierwszej gwiazdki dzielimy się z najbliższymi opłatkiem, biesiadujemy i śpiewać kolędy.

Tej pięknej tradycji nie była w stanie zniszczyć okrutna wojna. Niestety z roku na rok przy wigilijnych stołach pojawiało się coraz więcej pustych miejsc i wolnych nakryć. Było tak smutno, że warszawiacy przestali sobie życzyć „Wesołych Świat!”. Stało to w zbyt dużym kontraście do otaczającej rzeczywistości. W obliczu nieustannego zagrożenia życia rozsądniej było życzyć spokoju i tego, by w następnym roku spotkać się już w wolnej Polsce.

Życzenia Świąteczne Biuletyn Informacyjny nr 50 z 24 12 1942 r.
Życzenia Świąteczne – konspiracyjny Biuletyn Informacyjny nr 50 z 24 12 1942 r.
fot. źr. NAC

Świętom Bożego Narodzenia towarzyszy wspólne ubieranie choinki.  Przed wojną kupowano ją w stolicy m.in. Żelaznej Bramy czy Rynku Starego Miasta. Podczas okupacji to pierwsze miejsce stanowiło granicę getta, a na zakup pięknego drzewka na Starówce stać było już tylko nielicznych. Choinki ustawiane w warszawskich mieszkaniach były więc coraz mniejsze i coraz skromniej przybrane.

Przedwojenny handel choinkami na pl. Trzech Krzyży w 1934 roku
Przedwojenny handel choinkami – na pl. Trzech Krzyży w 1934 roku
fot. źr. NAC

Wcześniej nie brakowało na nich bombek, świeczek, kolorowych cukierków czy orzechów włoskich zawiniętych w sreberka od czekolad. Niestety część ozdób zniszczona została podczas bombardowań miasta we wrześniu 1939 roku.

Dziecko przy straganie z ozdobami choinkowymi, Warszawa 1934 rok
Dziecko przy straganie z ozdobami choinkowymi – Warszawa 1934 rok
fot. źr. NAC

Przed wojną podczas wieczerzy wigilijnej warszawiacy, poza tradycyjnymi daniami takimi jak zupa grzybowa, karp, czy kluski z makiem, jedli chętnie zupę migdałową, szczupaki, jesiotry, suflety czy budynie z ryb i zapomniane już dzisiaj rwaki (podłużne kluski ziemniaczane, które jak sugeruje nazwa, przyrządza się z rwanego na kawałki ciasta  przypominające kopytka, podawane z kapustą i grzybami albo w wersji na słodko z makiem) oraz kłosy (kluski z makiem, podłużne i starannie zaplecione).

Książka kucharska ''Sto potraw oszczędnościowych doby dzisiejszej'' Elżbiety Kiewnarskiej wydana przez spółkę Wydawnictwo Polskie w 1941 r.
Książka kucharska – ”Sto potraw oszczędnościowych doby dzisiejszej” Elżbiety Kiewnarskiej wydana przez spółkę Wydawnictwo Polskie w 1941 r.
fot. źr. NAC

Czy w domu, w którym brakowało podstawowych produktów, można było przygotować dwanaście tradycyjnych potraw? Z pewnością nie z kartkowych produktów. Na szczęście funkcjonował czarny rynek i szmuglerzy. Kobiety sprzedawały więc rodową biżuterię, by zdobyć karpia, szczupaka, mak i bakalie. Uczyły się także przygotować rybę faszerowaną… bez ryby, wykorzystując w tym celu gotowaną soję albo jajka. Zaczęły także przyrządzać stynki – maleńkie, zaledwie kilkucentymetrowe rybki, obecnie prawie niespotykane w sprzedaży.

Na okupacyjnych stołach królowały jednak przede wszystkim zupy – barszcz i grzybowa. Można je było przygotować z tanich i ogólnie dostępnych produktów, a także podzielić między dowolną ilość gości. Posiłek uzupełniały różnorodne potrawy z kartofli, takie jak placki, racuchy, knedle czy bomby. Na stołach pojawiały się także pieczone w oszczędnościowy sposób ciasta, takie jak na przykład piernik z marchwi, piernik niekosztowny, tort z chleba kartkowego albo z fasoli).

Wigilia to także czas upominków. W zależności od tego, czy warszawiacy spędzali je we własnym gronie, czy z gośćmi z różnych regionów Polski, prezenty przynoszone były przez Mikołaja, Gwiazdora, Dzieciątko albo nawet Dziadka Mroza. Z roku na rok podarunki stawały się coraz bardziej praktyczne. Nastoletnie dziewczęta marzyły wówczas np. o cieniutkich pończoch, nazywanych gazówkami. Dzieci cieszyły się z własnoręcznie wykonanych przez rodziców zabawek i słodyczy, które na co dzień były dla nich nieosiągalne.

W czasie okupacji zupełnie inaczej wyglądała również Pasterka. Ze względu na wprowadzenie godziny policyjnej, odprawiano ją 25 grudnia o szóstej rano. Szło się na nią po całonocnym biesiadowaniu, kolędowaniu i nocnych Polaków rozmowach.

Jakże inaczej w tamtej rzeczywistości brzmiały słowa:

„Podnieś rękę Boże dziecię, błogosław Ojczyznę miłą!”

Ilustracja wigilijna na okładce pisma Walka nr 50 z 24 grudnia 1941 r. Źródło Polona
Ilustracja wigilijna – na okładce pisma Walka nr 50 z 24 grudnia 1941 r. Źródło Polona
fot. źr. POLONA

Agnieszka Cubała

Pasjonatka historii Powstania Warszawskiego, autorka 11 książek, a miedzy innymi:

  • „Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy”;
  • Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944 Sen o wolności a dramatyczne realia”;
  • Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”;
  • „Miłość’44”;
  • Piaseczno’44. Miasto i ludzie”;
  • „Kobiety’44”,
  • „Warszawskie dzieci’44”;
  • „Sportowe dzieje Piaseczna”.

Opracowała hasła autorskie do „Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego”, konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa „Powstanie’44”; współpracowała z Muzeum Powstania Warszawskiego  przy realizacji prac nad ekspozycją stałą placówki.

Za popularyzację tematu dwukrotnie otrzymała prestiżową nagrodę Klio w kategorii varsaviana, a także odznakę „Zasłużony dla Warszawy”, medal „Orzeł Pęcicki” i srebrny Krzyż Zasługi.

Jest członkiem TMH od jesieni 2022 roku.

Podcast Radia Kolor

3:52 min.

(kliknij logo)Radio Kolor - Logo

Zobacz też:

  • I odcinek: [LINK]
    Uniwersytety na morzach i oceanach
  • II odcinek: [LINK]
    Walka na dzwony
  • III odcinek [LINK]
    „Belwederski” profesor
  • IV odcinek [LINK]
    Dżuma, cholera i inne plagi
  • V odcinek [LINK]
    Rosjanin kapitanem polskich piłkarzy.
    Na marginesie meczu z Niemcami w 1933 r.
  • VI odcinek [LINK]
    Magia tego samego nazwiska
  • VII odcinek [LINK]
    Warszawskie Dzwony Opatrzności
  • VIII odcinek [LINK]
    Wenecja a Warszawa
  • IX odcinek [LINK]
    Tekla z Bądarzewskich Baranowska
  • X odcinek [LINK]
    Pierwsza tranzycja płci w Polsce w 1937 roku
  • XI odcinek [LINK]
    Stefan Starzyński
  • XIII odcinek [LINK]
    Osobliwy plan Warszawy z 1955 roku
25 grudnia 2022 09:00
[fbcomments]