0

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Spirala
fot. mat. prasowy

Pożyczki udzielane przez liczne firmy pożyczkowe stały się jednym z najpopularniejszych produktów finansowych ostatnich lat.

Ogromny wpływ ma na to ich ogólna dostępność, błyskawiczne rozpatrywanie wniosków, a także niewiele procedur i formalności. Każdy medal ma jednak dwie strony. Za pozytywnymi aspektami łatwego zaciągania zobowiązań idą zagrożenia.

Jednym z nich jest rosnące zadłużenie, które może prowadzić do tak zwanej spirali lub pętli. W poniższym artykule pokazujemy wszystko co powinieneś wiedzieć o pożyczkach online. Dzięki poznaniu podstawowych zasad rządzących światem pożyczek, można uniknąć wielu problemów.

Jak się zadłużać?

To pytanie zadaje sobie wielu pożyczkobiorców. Okazuje się bowiem, że nie każdy potrafi umiejętnie zaciągać zobowiązania. Głównym problemem w tej materii jest brak świadomości, a także wiedzy na temat finansów. Nie każdy musi mieć oczywiście ekonomiczne predyspozycje, ale sprawa opiera się przede wszystkim o zachowanie zdrowego rozsądku i myślenie przed a nie po fakcie.

Kłopoty finansowe

Większość dłużników stara się o dodatkowy zastrzyk gotówki, ponieważ staje pod finansową ścianą. Nikt nie lubi długów i nie zaciąga ich bez ważnego powodu. Niestety bardzo często za jedną pożyczką idzie kolejna na spłatę tej poprzedniej. Ma to miejsce w szczególności wtedy, gdy mija okres kredytowania pierwszego zobowiązania. Pożyczkobiorca obawia się negatywnych konsekwencji przekroczenia terminu, dlatego chcąc szybko zdobyć pieniądze zgłasza się do innej firmie udzielającej pomocy.

Pętla zadłużenia

Prowadzi to do zjawiska zwanego przez ekspertów spiralą długów. Pożyczkobiorca wpada w największe tarapaty wówczas, gdy żaden z podmiotów nie chce już pożyczyć pieniędzy, a jednocześnie wysokość wszystkich zobowiązań bynajmniej nie maleje. Jak poradzić sobie z tak trudną sytuacją?

Lata wyrzeczeń

Lista kroków, które należy zrobić, aby wyjść ze spirali zadłużenia, jest długa. Zadania nie można traktować jednak jak największej kary, lecz ostatnią deskę ratunku. Przede wszystkim powinniśmy dokładniej przyglądać się osobistemu budżetowi. Najlepiej co miesiąc wypisać wszelkie swoje wpływy, a także wydatki. Z grona tych ostatnich należy wykreślić wszelkie niepotrzebne koszty. Warto zacząć od tych, bez których standard naszego życia nie ulegnie zasadniczemu pogorszeniu. Zapomnijmy o przeznaczaniu zarobionych pieniędzy na zachcianki czy nawet drobne przyjemności. Oczywiście do czasu uregulowania należności pożyczkowych.

Połączenie zobowiązań

Dużym problemem dla notorycznych pożyczkobiorców może być mnogość zobowiązań. Zazwyczaj każde z nich ma zupełnie inne warunki, wysokość, a także termin spłaty. Jeśli taki stan rzeczy nas przytłacza, powinniśmy pomyśleć o połączeniu wszystkich pożyczek, czyli dokonać czegoś, co nazywa się konsolidacja chwilówek – ratkomat.pl. Pozwoli to na ujednolicenie stopy procentowej, a także określenie jednego okresu kredytowania i konkretnych zasad i wytycznych związanych ze zwrotem pieniędzy.

15 maja 2018 18:30
[fbcomments]