0

Zobacz gabinet premiera Mazowieckiego

Najlepszy Sołtys Rzeczpospolitej
Najlepszy Sołtys – Rzeczpospolitej
fot. Dominik Kotowski

Wystawa poświęcona rządowi Tadeusza Mazowieckiego, wizyta w odtworzonym gabinecie premiera z 1989 r., kroniki filmowe i atrakcje dla najmłodszych. 12 września ruszają Dni Otwarte w Kancelarii Premiera.

Świętując 25. lat wolności warto wybrać się do Kancelarii Premiera Rzeczpospolitej Polskiej na dni otwarte.

12 września mija 25. rocznica powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego – pierwszego rządu po 1945 roku z niekomunistycznym premierem na czele.

Kiedy można to zobaczyć?

Kancelaria Premiera zaprasza w Aleje Ujazdowskie 1/3 w dniach:

  • 12 września w godz. 18.00 – 22.00
  • oraz w weekendy:
    13-14, 20-21, 27-28 września w godz. 10.00 – 17.00

W kolejkę (a takie zawsze się ustawiają gdy są dni otwarte) należy się ustawić przy wejściu „A”. Tam jest biuro przepustek, a prześmiewcy nazywają to wejściem „dla służby”.

Trasa zwiedzania jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Należy zabezpieczyć dokument ze zdjęciem (najlepiej dowód osobisty, choć może to być też praw jazdy).
Nie należy wypychać kieszeni przedmiotami metalowymi a już na pewno należy zostawić w domu scyzoryki MacGyvera, bo funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu nie przepuszczą.

Ze względów bezpieczeństwa, wejścia będą odbywały się co pół godziny w 30 osobowych grupach.

Zdjęcia Domina Kotowskiego można obejrzeć poniżej, a teraz trochę opisu.

Wystawa jest ciekawa i warta obejrzenia.

Gabinet w którym urzędował Tadeusz Mazowiecki, a w którym teraz pracuje Władysław Bartoszewski, jest pełen niespodzianek, które zachwycą niejednego gościa.

W sekretariacie telex (dalekopis) i trzy różne (w kolorach) telefony, książka telefoniczna z czasów Tadeusza Mazowieckiego i monitor prehistorycznego komputer.

W gabinecie meble ręcznej roboty artystów rzeźbiarzy, słuszne biurko premiera, piękny utkany orzeł na ścianie i oryginalna grafika przedstawiająca Don Kichota, którą premier mazowiecki otrzymał w prezencie z dedykacjami na odwrocie, których jednak nie pozwolono nam sfotografować.

Dzieciaki będą miały okazję pomalowania mapy Polski i sfotografowania się.

Dostępne też będą pokoje spotkań gdzie odbywają się bardzo ważne dla Polski rozmowy i ustalennia.

Zdjęcia Dominika Kotowskiego

Co będzie czekać na gości

Wystawa „Polska OdNowa“

Wystawa „Polska OdNowa” przygotowana została w związku z 25. rocznicą powołania pierwszego od 1945 r. rządu z niekomunistycznym premierem na czele. Konstruując ekspozycję chcieliśmy pokazać, jak wiele w ciągu 16 miesięcy istnienia rządu Tadeusza Mazowieckiego udało się osiągnąć oraz zaprezentować fundamenty, które jego rząd położył pod budowę wolnej i demokratycznej Polski.

Wystawa podzielona jest na trzy części.

  1. Pierwsza z nich dotyczy drogi, jaką przeszedł Tadeusz Mazowiecki od przedstawiciela „Solidarności” do premiera PRL. Ta część wystawy przypomina m.in. o obradach Okrągłego Stołu, wyborach do Sejmu kontraktowego oraz o zawiązaniu przez „Solidarność” koalicji parlamentarnej. Ekspozycja nawiązuje też do wydarzeń z 12 września 1989 r., kiedy rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję poczuć się jak premier przemawiający w Sejmie – jeden z elementów ekspozycji będzie bowiem przypominał mównicę sejmową.
  2. Druga część wystawy prezentuje najważniejsze zmiany polityczne i systemowe, jakie dokonały się za czasów i przy dominującym udziale rządu Tadeusza Mazowieckiego. Były to m.in. przywrócenie nazwy Rzeczpospolita Polska i „oddanie” orłowi korony, likwidacja Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa oraz nawiązanie partnerskich relacji z sąsiadami na wschodzie i zachodzie.
  3. Trzecia część ilustruje rozwój, jaki nastąpił na trzech ważnych polach aktywności społecznej:
    – samorządności
    – przedsiębiorczości (rozwój małych i średnich przedsiębiorstw)
    – samoorganizacji obywateli (powstanie sektora pozarządowego)

Pozytywne zmiany, jakie dokonały się w Polsce przez ostatnie 25 lat nie są jedynie wynikiem działalności polityków, ale przejawem zdolności i energii wszystkich obywateli.

Zobacz gdzie urzędował premier Mazowiecki

W gabinecie, w którym w 1989 r. urzędował premier Mazowiecki, pracuje obecnie minister Władysław Bartoszewski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Jednak podczas Dni Otwartych cofniemy się w czasie o 25 lat. W gabinecie znajdą się m.in stare telefony, maszyny do pisania i inne elementy wyposażenia biura z przełomu lat 80 i 90. Będzie można zobaczyć też pamiątki po premierze Mazowieckim.

Kino – Kronika Filmowa

Jedna z sal w Kancelarii Premiera zamieni się w niezwykłe kino wyświetlające fragmenty archiwalnych kronik filmowych. Moment wyboru przez Sejm Tadeusza Mazowieckiego na premiera, jego pierwsza wizyta zagraniczna w Rzymie i pierwsze umowy z Zachodem. To niektóre fragmenty, jakie będzie można zobaczyć podczas kilkuminutowego pokazu.

Samochody z historią

Przed Kancelarią Premiera będą także wystawione samochody, które wielokrotnie uczestniczyły w ważnych wydarzeniach najnowszej historii Polski. Zobaczymy m.in. Lancię Thema, którą jeździli m.in. Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki. Samochód, który służył przez 17 lat, przejechał prawie milion kilometrów. Obok będzie wystawione także pancerne Volvo, które woziło prezydenta Wałęsę i premier Hannę Suchocką. Pojazdy będą przed Kancelarią Premiera w najbliższy piątek i dwa najbliższe weekendy. Na co dzień można je zobaczyć w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

Atrakcje dla małych i dużych

Podczas Dni Otwartych nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Wśród nich m.in.:

  • malowanie wielkoformatowej mapy Polski, w oparciu o mapę stworzoną z okazji 25-lecia polskiej wolności. Ilustrowana mapa przedstawia historię Polski po roku 1989. Została przygotowana przez znanych ilustratorów Aleksandrę i Daniela Mizielińskich: małżeństwo i duet grafików, autorów znanych na całym świecie książek dla dzieci;
  • możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia;
  • nagrody dla najmłodszych;
  • upominki dla wszystkich naszych gości.
11 września 2014 22:16
[fbcomments]