0

Emocje i Ekstensyfikacja

Teatr Studio
Emocje i Ekstensyfikacja – Scena Tańca Studio
fot. Mat. prasowe

W ramach Sceny Tańca Studio – edycja „Emocje i Ekstensyfikacja” w Teatrze Studio w dniach 1-2 sierpnia (środa-czwartek).

Włodzimierz Kaczkowski – kurator:

Wszyscy wiemy, jak ważne są w tańcu emocje. Zdajemy sobie sprawę z tego, że uzupełniają a czasami nawet zastępują umiejętności warsztatowe. Umożliwiają publiczności udział w przedstawieniu, uwiarygadniają postaci, są sprawdzianem zaangażowania tancerzy w sprawy, o których opowiada spektakl. W sierpniowej odsłonie Sceny Tańca Studio 2018 zaprezentujemy co najmniej dwa przedstawienia, które zajmują się emocjami wprost, jako osobnym tematem. Pierwsze z nich to Melencolia Sopockiego Teatru Tańca a drugie – Ogrody opuściły swoje drzewa Teatru Limen Butoh w choreografii Sylwii Hanff. W pierwszym przypadku spektakl nawiązuje do  postaci  i rekwizytów ze znanego obrazu Melancholia Albrechta Dürera, w drugim – artyści przyglądają się żałobie; uczuciu żalu, wynikającemu ze straty, wyrażonemu w formie lamentu. Dwa ze spektakli sierpniowej odsłony Sceny Tańca Studio 2018 zakładają udział publiczności w przedstawieniu: Performance Międzygatunkowy Aleksandry Osowicz oraz Darklena HOTELOKO movement makers. Oba spektakle zachęcają widzów (w pierwszym przypadku dorosłych, w drugim – dzieci) do aktywnego uczestnictwa i znajdowania sobie własnego miejsca wśród wykonawców. Obydwa przedstawienia prezentują Ekstensyfikację tańca, czyli  możliwości poszerzania jego oddziaływania przez zagospodarowanie nowych obszarów i natężenie działań. Solo Sci-Fi Ceremonials Karoliny Kraczkowskiej, zrealizowane w ramach programu Art Stations Foundation „Solo Projekt Plus 2018”, spektakl z pogranicza gatunku Science Fiction odwołuje się do filmów i stawia pytania, które – być może – już niedługo będą ludzi zajmować. Jak odróżnić człowieka od replikanta, czyli jego kopii? Co jest jeszcze iluzją, a co – rzeczywistością w opanowanym przez media świecie? Spektakl ten również przedstawia Ekstensyfikację, tym razem dotycząca czasu – poszerzenie  rzeczywistości o wyobrażoną przyszłość. Nikomu nie udało się do tej pory precyzyjnie przewidzieć tego, co nadejdzie, pozostaje więc tylko wiara w to, że przyszłość będzie wyglądać inaczej niż to, co znamy.

Sierpniowa odsłona Sceny Tańca Studio 2018 kończy program Osiem stopni wtajemniczenia w taniec. Z pewnością nie podjęliśmy wszystkich tematów czy pojęć, kojarzących się z tańcem. Nowi kuratorzy będą mogli dodać Erratę do – trochę żartem – zaproponowanych klasyfikacji. Mam nadzieję, że w ciągu czterech miesięcy trwania programu Osiem stopni wtajemniczenia w taniec udało się przybliżyć publiczności taniec jako dziedzinę sztuki i zachęcić do uczestnictwa w kolejnych odsłonach Sceny Tańca Studio 2018.

PROGRAM EDYCJI 1 – 2 sierpnia

 • 1 sierpnia, środa
  18.00 – HOTELOKO movement makers, Darklena
  19.00 – Sopocki Teatr Tańca, Melencolia
 • 2 sierpnia, czwartek
  18.00 – Grudziński/ Michailova/Osowicz/Ostrowska/Ptasznik, Performance Międzygatunkowy (Plac Defilad – wstęp wolny)
  19.15 – Teatr Limen Butoh, Ogrody opuściły swoje drzewa
  20.15 – Karolina Kraczkowska/Art Stations Foundation, Sci-Fi Ceremonials
1 sierpnia 2018 12:23

Komentarze