0

„Papcio Chmiel i Jego Podopieczni” w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Z plakatu Papcia Chmiela na wystawę "Papcio Chmiel i Jego Podopieczni"
Z plakatu Papcia Chmiela – na wystawę "Papcio Chmiel i Jego Podopieczni"
fot. Rys. Papcio Chmiel

W poniedziałek 7 grudnia 2015 roku o godz. 12:00 w siedzibie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Henryka Jerzego Chmielewskiego pt. „Papcio Chmiel i Jego Podopieczni”.

Plakat wystawy "Papcio Chmiel i Jego Podopieczni"
Plakat wystawy – „Papcio Chmiel i Jego Podopieczni”
fot. Rys. Papcio Chmiel

Specjalnie dla wystawy w Warszawie Papcio Chmiel zaprojektował plakat.

Muzeum zaprezentuje m.in. oryginalne plansze popularnego komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”, albumów historycznych oraz wydanego w 2015 r. „Elemelementarza”. Wystawa potrwa do 28 lutego 2016 roku.

Elemelementarz z roku 2015
Elemelementarz – z roku 2015
fot. Rys. Papcio Chmiel

Elżbieta Laskowska, p. o. dyrektora Muzeum Karykatury:

„Papcio Chmiel i Jego Podopieczni” to inauguracja cyklu prezentacji komiksu polskiego i obcego „Galeria Komiksu” Muzeum Karykatury – projektu, który będziemy realizować również w następnych latach. Poprzez kolejne odkrywanie przed widzami ciekawej, a nadal niedocenianej w Polsce historii sztuki obrazkowej, chcemy zachęcić ich do samodzielnych poszukiwań. Jestem przekonana, że rozpoczęcie naszej drogi komiksowej z Tytusem de Zoo i jego przyjaciółmi to dobry początek.

Na wystawie przedstawione zostaną przede wszystkim oryginalne prace z kolekcji Henryka Jerzego Chmielewskiego – m.in. plansze do wydanego w 2015 r. „Elemelementarza”. Znajdą się na niej również plakaty, obrazy olejne i akryle, materiały o charakterze dokumentalnym, książki i fotografie, przykłady z kolekcji inspirowanych komiksami Papcia Chmiela.

Jednym z ciekawszych fragmentów prezentacji będą oryginalne plansze komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”, jednego z najbardziej kojarzonych z twórczością Mistrza.

Wystawa wypełni obie sale ekspozycyjne Muzeum. Towarzyszyć jej będzie katalog, formatem nawiązujący do klasycznych wydań ksiąg przygód Tytusa, Romka i A’Tomka. Obok licznych prac, informacji biograficznych i bibliograficznych, znajdą się w nim również teksty krytyczne poświęcone twórczości Artysty, których autorami są: Krzysztof Masiewicz, Adam Rusek, Wojciech Łowicki i Sebastian Frąckiewicz.

Drzewo rodowodowe - Tytus, Romek i A’Tomek. Księga I, 1965
Drzewo rodowodowe – Tytus, Romek i A’Tomek. Księga I, 1965
fot. Rys. Papcio Chmiel

Informacje na stronie Muzeum : LINK 

  • Papcio Chmiel i Jego Podopieczni

    wystawa inaugurująca cykl prezentacji komiksu
    „Galeria Komiksu” Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
    Prace z kolekcji Artysty, z kolekcji Krzysztofa Masiewicza oraz ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

  • Kuratorzy wystawy:
    Elżbieta Laskowska, Piotr Kułak

  • Patronat Honorowy:
    Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz
    Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak

  • Patroni medialni:
    Parkiet, TVP Kultura, TVP Warszawa, Polskie Radio RDC, Purpose, Stosunki Międzynarodowe, Stolica, The Warsaw Voice, Ambasador, KulturaOnLine.pl, Warszawa.pl, WP.pl, Gdzieco.pl, AlejaKomiksu.com, Gildia.pl, Czasdzieci.pl

  • Partnerzy Muzeum Karykatury:
    Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury
    St. Majewski Spółka Akcyjna Sp. k.

  • Partner technologiczny Muzeum Karykatury:
    ASUS Polska

  • Partnerzy wystawy:
    Prószyński Media Sp. z o.o.
    GLIP Sp. z o.o.
    Culture.pl
    Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 PP AK „Garłuch” w Warszawie

  • Organizator:
    Muzeum Karykatury
    im. Eryka Lipińskiego
    ul. Kozia 11, 00–070 Warszawa
    tel./fax. +48 22 827 88 95
    info@muzeumkarykatury.pl
    www.muzeumkarykatury.pl 

 

Henryk Jerzy Chmielewski

Autoportret z Tytusem, 1988 r.
Autoportret z Tytusem – 1988 r.
fot. Rys. Papcio Chmiel

ps. Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 r. w Warszawie). Grafik, rysownik, publicysta, twórca komiksów, plakatów. Uczestnik Powstania Warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” (ps. Jupiter), członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1956), Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowiska Żołnierzy 7 Pułku Piechoty Armii Krajowej „Garłuch” (1983).

W latach 1950–1956 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1956 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Jako rysownik zadebiutował w 1947 roku w czasopiśmie „Świat Przygód” przekształconym w 1949 roku w „Świat Młodych”. W redakcji pisma pracował jako grafik i publicysta do 1983 roku, a publikował na jego łamach do 1992 roku.

Jest twórcą kontynuacji serii komiksowej publikowanej w „Świecie Przygód” Sierżant King z królewskiej konnicy (1947) oraz komiksów własnego autorstwa, które ukazywały się w tym czasopiśmie, m.in.: Szczudełko i Sadełko (1948), Barbarka Figlarka (1948) oraz w „Świecie Młodych”, m.in.: Półrocze bumelanta (1951), Witek Sprytek (1955–1956), Cyrk Bum! tarara (1957), Anka Telemanka (1969), Kapitan Mewka (1970–1972), Roz i Bitek (1974 i 1977). Wspólnie z Barbarą Tylicką jest autorem książki dla dzieci Generał Ciupinek (1965), do której wykonał ilustracje. Napisał również autobiografię Urodziłem się w Barbakanie (1999) oraz jej ciąg dalszy – Tytus zlustrowany (2006) oraz wersję uzupełnioną – Trabanie w Barbakanie (2013).

Największą popularność przyniósł mu komiks Tytus, Romek i A’Tomek publikowany na łamach „Świata Młodych” od 1957 roku, następnie od 1966 roku wydawany w formie książkowej. Do tej pory ukazało się 31 Ksiąg, a także wiele albumów z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka, wydanych w łącznym nakładzie kilkunastu  milionów egzemplarzy. Wizerunek trójki bohaterów wykorzystano dotąd w wielu produkcjach, m.in.: plakatów, znaczków pocztowych, kubków, figurek, lalek, sztuk teatralnych , słuchowiska CD na podstawie Księgi XIII, nagrania fonicznego z Ksiąg I, II, III oraz filmów animowanych. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi wręczana jest każdego roku plakietka z portretem Tytusa „Doctor Humoris Causa – za zasługi dla komiksu”. Tytus jest maskotką Festiwalu Filmów dla Dzieci „Zero Nudy” organizowanym w Opolu. Przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 PP AK „Garłuch” w Warszawie powołano kapitułe Dyplomu Tytusa, która nagradza uczniów za ich sukcesy.

Tytus, Romek i A’Tomek sa także bohaterami wydanych ostatnio sześciu albumów historycznych „z wyobraźni Papcia Chmiela narysowanych” (2009–2014) oraz Elemelementarza (2015).

Henryk Jerzy Chmielewski jest laureatem Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który otrzymał w 2007 roku, oraz Orderu Uśmiechu. W 2009 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 roku – medalem „Zasłużony dla Warszawy”.

Muzeum Karykatury

im. Eryka Lipińskiego
mieści się w pobliżu Zamku Królewskiego przy ul. Koziej 11 w Warszawie. Jest to jedyna instytucja tego typu w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Idea powstania Muzeum Karykatury nurtowała go już na początku lat 60. Najpierw Muzeum działało jako Oddział Muzeum Literatury, by w 1983 roku uzyskać samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego przy ul. Koziej. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20–tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII–wiecznych po najnowsze.

23 listopada 2015 20:18
[fbcomments]