0

#[+#@!? (słowo na G)

Teatr Układ Formalny
#[+#@!? (słowo na G) – REŻYSERIA: Grzegorz Grecas
fot. Teatr Układ Formalny / Tobiasz Papuczys

Skutki przemocy seksualnej w szkole – w niezwykle intensywnym spektaklu Teatru Układ Formalny z Wrocławia.

Piętnastoletni uczniowie szkoły średniej. Nadekspresywni, rozkrzyczani, momentami wulgarni. Podczas jednej z lekcji, bez opieki nauczyciela, dopuszczają się czynu, który doprowadza do tragedii. Opowiadają o tym na swój energiczny sposób w spektaklu odbywającym się w środowisku sali lekcyjnej. Widzowie siedzący na szkolnych krzesełkach mają bliski kontakt z aktorami, co jeszcze bardziej potęguje odbiór opowiadanej historii. Nie sposób uciec od tego co się stało, gdy bohaterowie wręcz wykrzykują swoje kwestie w twarz. Symbolem braku odpowiedzialności stają się nakładane maski na twarz, które w finale pierwszej części są również rozdawane publiczności. To sygnał, że każdy kto jest świadkiem, nawet niemym, takich wydarzeń ponosi współodpowiedzialność za brak reakcji.

Teatr Układ Formalny
#[+#@!? (słowo na G) – REŻYSERIA: Grzegorz Grecas
fot. Teatr Układ Formalny / Tobiasz Papuczys

W drugiej części ta sama historia przedstawiana jest z punktu widzenia pokoju nauczycielskiego: dyrektora szkoły i wychowawczyni. I tym razem widz nie pozostaje biernym obserwatorem, siedząc jak na zebraniu w pokoju nauczycielskim, będąc wręcz prowokowanym do charakterystycznych reakcji, jak chociażby śmiechu z seksistowskich żartów. Nie ulega wątpliwości, że patologiczne sytuacje w szkołach są również spowodowane brakiem odpowiednej opieki nauczycielskiej. Nie zawsze jednak Karta Nauczyciela i sumienie wychowawcy jest podstawą podejmowanych decyzji. Jakże często ważniejsze jest „zamiecenie pod dywan” dla własnego spokoju i utrzymania stanowiska.

Teatr Układ Formalny
#[+#@!? (słowo na G) – REŻYSERIA: Grzegorz Grecas
fot. Teatr Układ Formalny / Tobiasz Papuczys

Spektakl jest elementem popularnej tendencji teatru w szkole (przykładem znakomity „Sebastian S” wystawiany kilka lat temu przez warszawski Teatr Powszechny, czy „Kolorowa biało-czerwona”), wystawiany w salach lekcyjnych, połączony z warsztatami dla młodzieży. Co ciekawe nie wszystkie szkoły wyraziły zgodę na prezentację argumentując w charakterystyczny sposób: „w naszej szkole nie ma tego problemu”.

Teatr Układ Formalny
#[+#@!? (słowo na G) – REŻYSERIA: Grzegorz Grecas
fot. Teatr Układ Formalny / Tobiasz Papuczys

Teatr Układ Formalny zaprezentował „Słowo na G” na inaugurację XIX Festiwalu Teatrów Niezależnych „Garderoba”. Szczęśliwie Białołęcki Ośrodek Kultury dzieli pomieszczenia ze szkołą średnią, więc nie było problemu ze znalezieniem odpowiedniego pomieszczenia.

Białołęcki Ośrodek Kultury
D#[+#@!? (słowo na G) – Festiwal Teatrów Niezależnych Garderoba
fot. Andrzej

Może szkoda, że nie zaproszono więcej młodzieży, ale publiczność festiwalowa była głęboko poruszona zarówno historią, jak i formą jej zaprezentowania. Zaskoczeniem będzie, jeżeli nie usłyszymy o tym spektaklu podczas wręczania nagród.

Zapowiedź:

  • DRAMATURGIA: Magdalena Drab
  • REŻYSERIA: Grzegorz Grecas
  • ARANŻACJA PRZESTRZENI I KOSTIUMY: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk
  • II SCENOGRAF: Jan Głąb
  • MUZYKA: Tymoteusz Witczak
  • REALIZACJA NAGRAŃ AUDIO: Krzysztof Grębski
  • OBSADA: Jerzy Górski, Paulina Mikuśkiewicz, Adam Michał Pietrzak, Malwina Rusów, Maciej Rabski
  • WARSZTATY: Żenia Aleksandrowa, Monika Wolińska
  • KIEROWNIK PRODUKCJI: Piotr „Melchior” Torchała
  • PREMIERA: 14 września 2017 roku; Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu
23 marca 2018 10:20
[fbcomments]