0

XIV Warszawskie Spotkanie Wigilijne

Plakat świąteczny urzędu miasta
fot. UM Warszawa

Tegoroczne Warszawskie Spotkanie Wigilijne po raz pierwszy odbędzie się na ulicy Ząbkowskiej.

W niedzielę, 17 grudnia, w godz. 13.00-17.00, zapraszamy mieszkańców na wspólne biesiadowanie w niepowtarzalnym klimacie świąt Bożego Narodzenia. 

Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy:

To wyjątkowa okazja do spotkania i integracji warszawiaków w magicznej świątecznej atmosferze. Zapowiada się ciekawy dzień przede wszystkim dla naszych najmłodszych mieszkańców, na których będzie czekał Mikołaj, ale i wiele innych atrakcji, jak spektakle, zajęcia plastyczne i warsztaty. Świąteczny nastrój podkreślą również specjalnie przygotowane na tę okazję iluminacje. Zapraszam wszystkich mieszkańców do wspólnego biesiadowania.

Warszawskie Spotkanie Wigilijne to wyjątkowa okazja do wspólnego spędzenia czasu. W domowej atmosferze, przy choince oraz akompaniamencie kolęd, warszawiacy zgodnie ze świąteczną tradycją, zasiądą do wigilijnego stołu, który powstanie wzdłuż ul. Ząbkowskiej. Do wspólnego świętowania z mieszkańcami, składania życzeń oraz dzielenia się opłatkiem przyłączą się władze Warszawy.

Biesiadowanie przy 200-metrowym stole

Głównym punktem wystroju będzie długi 200-metrowy stół, pokryty białym obrusem i dekoracją z gałęzi jodły. Nad głowami mieszkańców zawiśnie żarówkowa girlanda w stylu retro, uzupełniona lekkimi i zwiewnymi dekoracjami ze wstążek. Na stole będą także śpiewniki, aby wszyscy warszawiacy mogli nie tylko biesiadować, ale także wspólnie kolędować. Wokół namiotów ze stołami zostaną ustawione choinki rozżarzone lampkami świątecznymi. W ich pobliżu pojawią się stare kredensy pełne ręcznie robionych prezentów, wykonanych przez samych mieszkańców podczas cyklu warsztatów Warszawiacy warszawiakom.

Iluminacje i hologram świętego Mikołaja

Warszawskie Spotkanie Wigilijne wzbogacą elementy multimedialne. Kamienice rozbłysną światłem i specjalnie na tę okazję przygotowanymi iluminacjami, które wprowadzą wszystkich w świąteczny nastrój. Pomiędzy kamienicami, w jednej z bram, będzie czekał interaktywny, holograficzny Mikołaj zagadujący mieszkańców i (być może) spełniający ich życzenia. Będzie to okazja, szczególnie dla najmłodszych warszawiaków, by zapytać Mikołaja, czy dotarł do niego list, a nawet usłyszeć, co tym razem przygotował dla nas pod choinkę.

Kolędy i rzeźbienie lodowej syrenki

Czas przy wigilijnym stole umilą dźwięki kolęd i pastorałek w wykonaniu zaproszonych artystów. Tego dnia wystąpią m.in.: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Trupa Teatralna – Warszawiaki, Jakub Jurzyk, Karolina Jarzyńska oraz Teatr Baza ze spektaklem dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Artyści z Polskiego Związku Głuchych zaprezentują świąteczny repertuar w języku migowym. Będziemy również świadkami wyjątkowego procesu twórczego –  Jan Kubicki, w trakcie spotkania, wyrzeźbi warszawską syrenkę z bloku lodowego.

Organizując wydarzenie, miasto nie mogło zapomnieć o najbardziej wymagających,  najmłodszych warszawiakach. Na Ząbkowskiej będą zajęcia plastyczne i warsztaty dla dzieci, przygotowane przez Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci SZANSA oraz Stowarzyszenie Mamy Czas.

Dostęp dla wszystkich mieszkańców

Miejsce wigilijnego spotkania będzie dostępne dla wszystkich gości – starszych i bardzo młodych, sprawnych i potrzebujących wsparcia. Pamiętamy również o szczególnych potrzebach mieszkańców z niepełnosprawnościami. Oba wejścia na teren imprezy, tj. od ul. Targowej oraz od ul. Brzeskiej, a także wejścia do namiotów wyposażone będą w podjazdy. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły liczyć na wsparcie asystentów.

Zapewniamy również tłumacza języka migowego, który będzie obecny na scenie. Dodatkowo obok sceny zostanie zainstalowany telebim, na którym będą wyświetlane teksty kolęd i pastorałek.

Warszawiacy warszawiakom

W oczekiwaniu na XIV Warszawskie Spotkania Wigilijne zapraszamy mieszkańców do udziału w ostatnich warsztatach „Warszawiacy warszawiakom”:

 • Fundacja Otwarta Pracownia Twórcza
  warsztaty rodzinne tworzenia aniołków i dzwonków na wigilijne drzewo.
  12 grudnia, w godz. 17:00-19:30
  Biblioteka Sąsiedzka w Centrum Kreatywności (ul. Targowa 56)
 • Fundacja Zmiana
  warsztaty z tworzenia zakładek
  12 grudnia, w godz. 16:00-19:00
  Stowarzyszenie dla Rodzin.
  Biblioteka przy ul. Kuflewskiej 6.

Trupa Teatralna – Warszawiaki

Zgodnie z tradycją, poprzez kolędowanie będzie zapraszać na XIV Warszawskie Spotkanie Wigilijne. Spotkamy ich:

 • piątek, 15 grudnia, w godz. 14:00-16:00
  plac Bankowy i plac Teatralny
 • sobota, 16 grudnia, w godz. 14:00-16:00
  okolice dworca Wileńskiego, Ząbkowska, Targowa

XIV Warszawskie
Spotkanie Wigilijne

ulica Ząbkowska
17 grudnia 2017 r.
godz. 13:00 – 17:00

 • 13:00 – 13:10
  otwarcie XIV Warszawskiego Spotkania Wigilijnego
 • 13:10 – 13:50
  koncert pastorałek warszawskich – Trupa Teatralna – Warszawiaki
 • 13:50 – 14:35
  koncert świąteczny – Jakub Jurzyk i Kluby Rodzin
 • 14:35 – 15:05
  składanie życzeń przez władze Warszawy
 • 15:05  15:35
  spektakl świąteczny dla najmłodszych – Teatr Baza
 • 15:35  16:15
  koncert kolęd – Karolina Jarzyńska wraz z członkami Polskiego Związku Głuchych
 • 16:15 – 17:00
  koncert kolęd – Warszawska Orkiestra Sentymentalna
 • 17:00 
 • zakończenie (prezentacja rzeźby z lodu)

Przez cały czas trwania imprezy

na ul. Ząbkowskiej będą:

 • wigilijny poczęstunek,
 • spotkania ze św. Mikołajem,
 • rzeźbienie lodowej warszawskiej syrenki.

Urząd Miasta

Plakat świąteczny urzędu miasta

11 grudnia 2017 19:27

Komentarze