0

Elektryczny impuls z Polski

Kokpit Solaris New Urbino 18 Electric 7100
Kokpit 7100 – Solaris New Urbino 18 Electric
fot. Alek Choromański

MZA zapowiada największy w Europie przetarg na elektryczne autobusy. Jeszcze w tym roku.

Goście z Polski i wielu krajów świata dyskutowali o jednym z najważniejszych tematów współczesnej Polski – elektromobilnej rewolucji mającej przynieść w ciągu najbliższych lat milion elektrycznych samochodów i tysiąc autobusów.

W gronie ekspertów zaproszonych do dyskusji w czasie konferencji „Be smart, be electric” organizowanej przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych był Prezes Zarządu MZA, Jan Kuźmiński.

Elektromobilność wstępem do koncepcji smart city to był pierwszy z paneli konferencji Be smart, be electric: transport zeroemisyjny – ewolucja czy rewolucja w transporcie?, którą Centrum Unijnym Projektów Transportowych zorganizowała 18 kwietna br.

W dyskusji panelowej, którą prowadził dr Michał Wolański ze Szkoły Głównej Handlowej. spotkali się przedstawiciele administracji i biznesu:

 • Stefan Baguette
  Group Market Analyst, Alexander-Dennis Limited
 • Jan Barchánek
  Zastępca Dyrektora, Dział Operacji Autobusowych, DPP Prague Public Transit Co. Inc.
 • Mattar Al Tayer
  Dyrektor Generalny i Przewodniczący Rady Dyrektorów Wykonawczych Zarządu Dróg i Transportu (RTA) w Dubaju
 • Jan Kuźmiński
  Prezes Miejskich Zakładów Autobusowych Sp. z o.o
 • Paweł Silbert
  Prezydent Miasta Jaworzno
 • Karol Zarajczyk
  Prezes Ursus S.A.

Jan Kuźmiński, Prezes MZA, podczas panelu zapowiedział:

W połowie roku zamierzamy uruchomić przetarg na zakup 130 autobusów elektrycznych dzięki środkom z Unii Europejskiej, pozyskanych dzięki wsparciu Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Z kolei już w maju chcielibyśmy podpisać umowę na dostawę 80 autobusów elektrycznych CNG, które też wpisują się w nasze projekty ekologiczne.

Jednocześnie pilnie obserwujemy kolejne zapowiedzi rozwoju technik elektromobilności – chociażby baterii grafenowo-polimerowych, o których mówią Hiszpanie, a które mogą mieć zdecydowanie lepsze parametry techniczne od tych obecnie eksploatowanych.

Elektromobilność to jeden z kluczowych programów rządowych, a Miejskie Zakłady Autobusowe jawią się jako krajowy i europejski lider we wdrażaniu autobusów elektrycznych i rozwiązań proekologicznych. W tej chwili Miejskie Zakłady Autobusowe eksploatują 21 elektrobusów, a już za dwa lata będzie ich 160. Będzie to drugi wynik w Europie po Londynie. Nasza Spółka wielokrotnie dzieliła się już doświadczeniami w dziedzinie rozwiązań proekologicznych z gośćmi z wielu krajów świata, między innymi Stanów Zjednoczonych, Francji czy Nowej Zelandii. Wkrótce wizyty techniczne odbędą na terenie „elektrycznej” zajezdni „Woronicza” delegacje z Indii i Gruzji.

MZA

19 kwietnia 2018 09:39

Komentarze