0

Fort Włochy

Fort V Włochy
fot. Mat. prasowe

Fort V Włochy zamieni się w zielony teren rekreacyjny z prawdziwego zdarzenia. Dzielnica Włochy dostała dofinansowanie z Unii Europejskiej na ten cel.

Ogólnie – trzy kolejne parki powstaną w Warszawie z unijnym dofinansowaniem, w tym nasz włochowski Fort V Włochy przy ul. Ryżowej! Dostaliśmy na to ponad 4,2 mln zł ze środków unijnych z programu „Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze m.st. Warszawy” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Urządzanie tego terenu ma zakończyć się do 2022 r. (miasto łącznie dostanie ponad 21 mln zł na budowę 3 parków). Już wkrótce zostanie podpisana umowa na dofinansowanie.

Fort ma łącznie 8,5 ha powierzchni. To jeden z fortów „Twierdzy Warszawa”. Wybudowano go w latach 80-tych XIX wieku. Miał służyć osłonie linii kolejowej Warszawsko-Wiedeńskiej oraz podejść obcych wojsk pod miasto od strony zachodniej. Część pofortecznego terenu zajmuje cmentarz.

Dziś też jest to teren zielony, ale po renowacji stanie się atrakcyjniejszym miejscem odpoczynku, rekreacji i spędzania wolnego czasu przez mieszkańców. Projekt zakłada utworzenie zorganizowanego, zielonego terenu rekreacyjno-wypoczynkowego.

Dzielnica Włochy sukcesywnie od kilku lat przywraca świetność zabytkowemu Fortowi, m.in. uporządkowano zieleń, zrekonstruowano przejścia przez koszary, kamienny bruk, wyprofilowano wały forteczne, zrekonstruowano środkową część poterny, wykonano aleję spacerową i schody terenowe, powstało też boisko do piłki nożnej typu Orlik w ramach budżetu partycypacyjnego.

W ramach nowego projektu unijnego przybędą tu place zabaw dla dzieci i młodzieży, miejsce do ćwiczeń dla dorosłych, stoły do gier planszowych, w ping ponga, szachy terenowe, miejsce do gry w bule i krokieta, miejsce do leżakowania oraz boisko do siatkówki plażowej. Wykonane zostaną kompleksowe prace ziemne – oczyszczenie i utylizacja odpadów z fosy, wzmocnienie skarp, odtworzenie ziemnych elementów fortyfikacji itp. Będą też nowe ciągi spacerowe, ławki, kosze na śmieci. Prace przy zieleni obejmują posadzenie drzew i krzewów (m.in. dębów, brzóz, róż okrywowych), urządzenie trawników-łąk, rozmieszczenie karmików dla ptaków oraz „hoteli” dla owadów.

29 września 2017 14:01

Komentarze