0

Nowe mieszkania w Warszawie – prawy czy lewy brzeg Wisły?

Warszawa - widziana z prawego brzegu Wisły
Warszawa – widziana z prawego brzegu Wisły
fot. mat. prasowy

Od 4 lat obserwowany jest boom na rynku deweloperskim i tylko Warszawie w 2016 roku sprzedano aż 24 000 mieszkań.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się apartamenty w centrum, ale widoczny jest też trend dzielenia stolicy na prawo- i lewobrzeżną.
Czy ma to znaczenie dla deweloperów?
Która strona cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów?

Podział na lewą i prawą stronę Warszawy jest znany również turystom.
To po lewej stronie Wisły znajdują się najciekawsze zabytki i punkty turystyczne, w tym Starówka oraz urocze Śródmieście, to tu powstała pierwsza linia metra. Podział zaznaczył się po II wojnie światowej, kiedy najbardziej zniszczona została lewa strona i to właśnie ona pochłonęła większość środków na odbudowę. Prawy brzeg ucierpiał mniej i nie potrzebował wielu inwestycji, przez co dzisiaj postrzegany jest jako mniej atrakcyjna część miasta, a nawet bardziej niebezpieczna, o czym świadczą między innymi stereotypy na temat Pragi Północ, która przez mieszkańców długo postrzegana była jako dzielnica bandytów. Dziś jednak obserwowany jest trend wyrównywania szans dla obu stron Wisły, do czego znacząco przyczyniają się deweloperzy, lokując nowe mieszkania po mniej sławnej stronie Wisły, w tym również o standardzie premium.

Nowe apartamenty w całej Warszawie

Według raportu Poland Sotheby’s International Realty w 2016 roku sprzedano w Polsce prawie 2 000 luksusowych nieruchomości o łącznej wartości około 3,6 mld złotych. Oznacza to, że rynek nieruchomości premium rośnie w ostatnich latach średnio o 6-7% każdego roku. Mirosław Kujawski, członek zarządu LCC Corp SA zaznaczył w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że wynika to z rosnącej zamożności Polaków i świadomości kupujących, którzy mają większe oczekiwania co do jakości mieszkań i ich lokalizacji.

Apartamenty muszą wyróżniać się najwyższej klasy i niepowtarzalnym stylem architektonicznym, komfortowymi rozwiązaniami technicznymi, doskonałą jakością materiałów, a także ciekawymi możliwościami aranżacyjnymi. Do tego istotna jest dzielnica i dostęp do infrastruktury oraz komunikacji miejskiej, dlatego też giełdowy deweloper realizuje inwestycje komercyjne i mieszkaniowe po obu stronach Wisły. Dzięki budowaniu mieszkań i apartamentów działania inwestora przyczyniają się to rewitalizacji dzielnic, co przyciąga przede wszystkim nowych warszawiaków, dla których podziały nie mają znaczenia i szukają po prostu najlepszego miejsca dla siebie. Z pełną listą inwestycji można zapoznać się na stronie: [LINK].

Zamieszkać po prawej stronie Wisły

Warszawski socjolog dr Tomasz Sobierajski w wywiadzie dla serwisu WawaLove.pl zaznacza, że wciąż widoczne są kompleksy mieszkańców prawej strony Wisły, tym samym są oni bardzo otwarci na nowe inwestycje. Taka sytuacja sprzyja miastu, ponieważ konflikty na tym tle można traktować jako zdrową konkurencję. Dzisiaj po prawej stronie jest bezpieczniej, dzielnice prężnie się rozwijają, obok miejsc rekreacyjnych powstają imponujące inwestycje biznesowe, mieszkaniowe i sportowe jak Stadion Narodowy.

Prawa strona Wisły niewątpliwie jest bardziej spokojnym obliczem Warszawy. Wcześniej dominowały tutaj lasy, jeździło się tu wygrzewać na słońcu i „prażyć” (stąd nazwa „Praga”), nic dziwnego więc, że prawa strona jest nadal postrzegana jako idealne miejsce dla rodzin i dla osób spragnionych spokoju i prawie leniwego trybu dnia, z dala od warszawskiego zgiełku. Nie oznacza to jednak, że nic tutaj się nie dzieje – powstaje coraz więcej klubów, odbywa się też coraz więcej wydarzeń kulturalnych.

Osławiona lewa strona Wisły

Mieszkańcy lewobrzeżnej Warszawy szczycą się przede wszystkim Śródmieściem, w którym znajduje się tyle atrakcji, że można je wyliczać godzinami:

  • To właśnie tam tętni życie, a metro przywozi codziennie tysiące osób.
  • Zaletą jest to, że nawet po zmroku okolica nie śpi, otwarte są kawiarnie, restauracje, kluby i galerie.
  • W weekendy można tu spotkać tłumy warszawiaków i przyjezdnych, przez co lewa strona postrzegana jest jako idealne miejsce do zamieszkania dla tych, którzy szukają rozrywki.

Minusem wyboru lewej strony jest niewątpliwie hałas, ciągły ruch oraz zakorkowane miasto, jednak nie stanowi to problemu dla osób pracujących w centrum i dla tych, którzy poruszają się komunikacją miejską, ponieważ dojazd może zająć kilka minut, a rozkłady nawet nocnych autobusów są na tyle przyjazne, że odchodzi w zapomnienie konieczność poruszania się samochodem.

Nie da się jednoznacznie wskazać,
która strona Wisły jest lepsza

Gdy prawa strona kojarzona jest z tradycją, ponieważ to tu zachował się język starej Warszawy oraz przedwojenne kamienice, tak lewa postrzegana jest jako nowoczesna i pełna atrakcji. Podkreślić należy, że obie strony mają ogromny potencjał, jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe, a także zapewniają dostęp do pełnej infrastruktury ze szkołami, przedszkolami, sklepami i placówkami opieki medycznej. Każda ma swoje zalety i wady, a spór jest odwiecznym konfliktem warszawiaków, który na szczęście nie dzieli deweloperów i w Warszawie powstaje wiele nowych mieszkań po obu stronach Wisły.

27 stycznia 2018 00:08
[fbcomments]