0

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła 2019

Regaty jachtów Omega o Puchar Dzielnicy Wisła
Regaty jachtów Omega – o Puchar Dzielnicy Wisła
fot. Żagle warszawskie

Wiosna w kalendarzu więc co raz bliżej jest wspaniałe żeglarskie świętowanie na Wiśle.

21 czerwca 2019 roku  o 11:00 rozpocznie się wspaniale żeglarskie święto na Warszawskiej Wiśle.
Regaty, pokazy, konkursy, zabawy, radość, wolność, wiatr i fale!
I tak do 23 czerwca do godziny 16:00.

Inicjatorem tego wydarzenia, które wzbudza wiele emocji wśród żeglarzy jest Kasper Orkisz, warszawski , żeglarz i wychowanek Yacht Klubu Warszawa. Jak sam mówi:

Chodzi o powrót jachtów klasy Omega na Wisłę w Warszawie!
To najpopularniejsze łódki w Polsce, których konstrukcja opracowana została 75 lat temu w Warszawie. Niech ponownie goszczą na Wiśle.
Niesamowita tradycja, wyjątkowe otoczenie i rosnące zainteresowanie Wisłą to idealna okazja do triumfalnego powrotu klasy Omega na stołeczny odcinek królowej polskich rzek. W czerwcu 2018 roku warszawiacy i żeglarze spróbowali swoich sił w pierwszych regatach o Puchar Dzielnicy Wisła. Była to również wyśmienita okazja do celebracji jubileuszu 95 lecia rozegrania pierwszych regat żeglarskich na warszawskiej Wiśle. Chcemy to powtarzać.

Jak było w 2018 roku?

Omegi

Pierwsza Omega powstała w Warszawie na Powiślu, w czasie okupacji w 1942 roku. Konstruktorem był Juliusz Sieradzki -legenda polskich szkutników. Zamówił ją Leon Jensz, żeglarz z przedwojennego kręgu Yacht Klubu Polski w Warszawie.

Historii łodzi Omega poświęcimy osobny artykuł.

Mistrzostwa Polski w klasie Omega odbywały się od 1951 roku.
W regatach startują załogi 3-4 osobowe. Rekreacyjnie na pokładzie żaglówek pływać mogą załogi liczące nawet do 6 osób. Regatowe Omegi są wyposażone w trapez do balastowania, spinaker, pompki samowylewające, liczne regulacje żagli. Oprócz Mistrzostw Polski rozgrywane są regaty z cyklu Pucharu Polski oraz liczne zawody mniejszej rangi.

Omeg wyprodukowano ponad 10 000 i można je spotkać na każdym akwenie w kraju. W trakcie regat, na Bulwarach Wiślanych eksponowane są zabytkowe jednostki reprezentujące różne technologie budowy jachtów

Zapraszamy!

Już dziś zapraszamy na te niezwykłe wydarzenie i na regaty!
przyjeżdżajcie do Warszawy by się zaprezentować i uczestniczyć w tym wyjątkowym święcie. Namówcie rodzinę, firmę swoją korporację. To również dobra okazja do prezentacji i autopromocji. Czasu już niewiele!

Odpowiedzi

na najczęściej zadawane pytania

  1. Gdzie się wodować?
    slip jest w Porcie Czerniakowskim po stronie Mariny i po stronie ulicy Zaruskiego, jest też bardzo dobry w Warszawskim Klubie Wodniaków PTTK
  2. Czy łódki przejdą pod mostami?
    wszystko zależy od stanu w wody – w latach 2017 i 2018 nie było tak wysokiego stanu aby uniemożliwić Omedze przejście pod mostem (DZ ma maszt krótszy).
    Wejście do Portu Czerniakowskiego wymaga złożenia masztu
  3. Jaka będzie trasa?
    Trasa regat będzie ustawiona na wysokości Podzamcza i Mulimedialnego Parku Fontann.
    Pomiędzy mostami: Śląsko-Dąbrowskim i Gdańskim.
  4. Gdzie zostawić łódkę na noc?
    Jachty będą mogły zostać na noc z soboty 22.06 na niedzielę, na plaży Rusałka (przy ZOO) – będzie zapewniona ochrona.
  5. Gdzie będzie postój międzywyścigowy?
    Plaża Rusałka (z pkt 4.) będzie też miejscem do spłynięcia między wyścigami
  6. Gdzie znaleźć zawiadomienie o regatach?
    Zawiadomienie o Regatach wisi na stronie zaglewarszawskie.pl
  7. Gdzie będzie parking dla samochodów?
    Przyczepy i samochody będzie można bezpłatnie trzymać na terenie niedaleko Portu Czerniakowskiego – trwają rozmowy z Zarządem Zieleni, aby można tam było również spać w namiocie. Teren jest chroniony
  8. Jakie jest dno i głębokość Wisły?
    Dno i głębokość – zmierzyliśmy w ubiegłym roku batymetrię Wisły na odcinku regat. Pomiar odbył się przy 46 cm na wodowskazie na bulwarach.
    Jest dostępna mapa, która działa na telefonach, a trasa będzie omijała przeszkody [LINK].
  9. Czy jest możliwe wypożyczenie łodzi?
    Będziemy mieli kilka sztuk Omeg do czarteru, ale szczegóły opracujemy dopiero jak wszyscy się obudzą z zimowego letargu. Gwarancją posiadania łódki jest jej załatwienie na własną rękę.
  10. Można gdzieś popływać?
    W ramach Żagli Warszawskich w weekend 1-2 i 15-16 czerwca będzie organizowana Wiślana Akademia żeglarska i będzie można popływać podstawioną przez nas Omegą.
  11. Czy można się wystawić na bulwarach?
    Tak zapraszamy do współpracy wszelkie inicjatywy żeglarskie i wodniackie. Zależny nam na stworzeniu miasteczka wodnego przy regatach – zainteresowanych prosimy o kontakt: info@zaglewarszawskie.pl
  12. W połowie maja opublikujemy informator wiślany, który będzie zawierał szersze odpowiedzi na te i inne pytania – prosimy zatem o ich zadawanie.

 

26 marca 2019 16:26
[fbcomments]