0

Rok w Koperniku

Centrum Nauki Kopernik
fot. Alina Zienowicz (Wikimedia)

W 2017 r. Centrum Nauki Kopernik objęło swoją działalnością 1.145 tys. osób. Był to czas wielu zmian.

Przebudowano wejście do budynku, szatnie, stanowiska kasowe. To wszystko, a także wprowadzenie biletów elektronicznych znacznie poprawiło komfort zwiedzania.

Planetarium zostało wyposażone w 6 nowych projektorów, pozwalających zobaczyć obraz w rozdzielczości 8K. W nadchodzącym roku zmiany obejmą wystawy stałe na pierwszym piętrze.

Kopernik na nowo:

Już teraz zapraszamy na wystawę czasową Powietrze – więcej niż nic. To 45 interaktywnych eksponatów, które pomogą odkryć i docenić właściwości tej ulotnej mieszaniny gazów, bez której nie byłoby życia na Ziemi. Nowej wystawie towarzyszą inne tematyczne aktywności – miniwarsztaty, pokazy, zajęcia w laboratoriach.

Wiosną udostępnimy przestrzeń na pierwszym piętrze w zupełnie nowej odsłonie. Umożliwi ona swobodniejsze eksperymentowanie w otoczeniu, które sprzyja uczeniu się i zdobywaniu nowych umiejętności. Motywem przewodnim nowej wystawy będzie człowiek, który za pomocą swoich zmysłów i umiejętności odbiera, interpretuje i opisuje otaczający go świat. Zwiedzający sami staną się przedmiotem zaskakujących eksperymentów. Większość eksponatów powstaje właśnie w warsztacie Kopernika. Inne…hodujemy! Na wystawie pojawią się stułbie, dafnie, koprofagi, grzyby i rośliny. Będą częścią żywej ekspozycji biologicznej, bardzo rzadko spotykanej w centrach nauki. Najciekawsze, najbardziej lubiane przez zwiedzających eksponaty powrócą odmienione. Pedałujący szkielet zyska młodszego braciszka – znanemu rowerowi będzie towarzyszył mniejszy, dostosowany do potrzeb najmłodszych. Łoże fakira zmieni formę i zacznie wyglądać jak łóżko. W tej przestrzeni, przy tarasie z widokiem na Wisłę powstanie też kawiarnia.

Już wiosną weekendowe zajęcia w laboratoriach będą dostępne bez dodatkowych opłat. By łatwiej i wygodniej kupować bilety, wprowadzimy aplikację na urządzenia mobilne.

Niebo Kopernika zaprosi w przyszłym roku na obserwacje astronomiczne, koncerty, wykłady, pokazy. Film Jesteśmy gwiazdami pozwoli w pełni delektować się nowoczesną technologią projekcyjną planetarium. Dzięki Tam, gdzie żyły smoki najmłodsi będą mogli przenieść się do świata dinozaurów.

Nowe życie zyska także usytuowany tuż przy bulwarach Wiślanych Pawilon 512. Po raz pierwszy będziemy w nim gościć rezydentkę artystyczną.  Amy Karle to artystka z nurtu art&science, angażująca kobiety do czynnego działania w dziedzinach nauk ścisłych. Wraz z grupą lokalnych artystów będzie tworzyć instalacje, które potem zaprezentujemy szerokiej widowni.

Sztuczna inteligencja

Wiele przyszłorocznych wydarzeń Kopernika będzie dotyczyć sztucznej inteligencji i robotyki. Obecność robotów w naszym życiu kojarzy się z nowoczesnością, przyszłością  i rozwojem. Jednocześnie jednak wzbudza nieufność i dylematy filozoficzno-etyczne. Zbadamy to zagadnienie z różnych perspektyw.
W Laboratorium robotycznym już można testować robota edukacyjnego – Photona.  Wkrótce w Koperniku pojawią się także nowi aktorzy Teatru Robotycznego.
Przez całe lato najmłodsi będą obcować z robotami podczas plenerowych warsztatów weekendowych. Ich konstruowanie to zadanie multidyscyplinarne. Dzieci poznają elementy matematyki, automatyki, mechaniki, pneumatyki i elektroniki. W Pawilonie 512  w lipcu powstanie szczególna instalacja artystyczna, wywodząca się z nurtu sztuki robotycznej.
Człowiek mechaniczny to tytuł sierpniowego kina letniego. Prezentowane w tym cyklu filmy dotyczyć będą sztucznej inteligencji i możliwych konsekwencji, wynikających z jej rozwoju.
Naszą potencjalną przyszłość w zrobotyzowanym świecie spróbujemy zdefiniować podczas wrześniowego festiwalu Przemiany.

Naukowe dociekania

Każdy może działać jak naukowiec – stawiać hipotezy, sprawdzać je i wyciągać wnioski. W XXI w. mamy powszechny dostęp do informacji. Musimy je jednak „wyławiać” z zasobów pełnych postprawd i fake-newsów. Umiejętność weryfikacji wiedzy jest szczególnie cenna i warto ją rozwijać. Pomaga w tym metoda naukowa, którą przybliżymy podczas wielu różnorodnych wydarzeń.

Prosto z nieba to comiesięczne spotkania w planetarium z badaczami, zajmującymi się astronomią i astronautyką. Spektrum ich zainteresowań jest bardzo duże. W styczniu będzie można usłyszeć o promieniowaniu X, w lutym – o uczonych z epoki elżbietańskiej, a w marcu o kosmicznych kataklizmach.

Szczególną okazją do obcowania z naukowcami są Wieczory dla dorosłych. Tutaj nasi goście nie tylko opowiadają o swojej pracy, ale także prowadzą związane z nią warsztaty.

Najwięcej uczonych, związanych z różnymi dziedzinami nauki można będzie spotkać na Pikniku Naukowym. W 2018 roku zaprezentują oni swoją pracę, inspirując się hasłem „Ruch”.

Jesienią zaprosimy na szczególny cykl wykładów – Drogi do nieskończoności. Pozwolą nam one spojrzeć na nieskończoność z perspektywy matematyków, fizyków, biologów, filozofów i artystów. Naszym odniesieniem będzie kosmologia, astronomia, fizyka kwantowa,  filozofia i sztuka. Wykłady wygłoszą wybitni uczeni – polscy i światowi. W październiku zaprosimy też na Wieczór noblowski, podczas którego przybliżymy świeżo nagrodzone odkrycia.

Liczymy na to, że nasi zwiedzający złapią naukowego bakcyla i zapragną samodzielnie badać otaczającą ich rzeczywistość. Własne umiejętności mogą przetestować na wystawach Kopernika, w Majsterni, laboratoriach, na warsztatach.

28 grudnia 2017 11:18
[fbcomments]