0

Warszawscy policjanci dla kultury

Portret mężczyzny na tle pejzażu Jacek Malczewski
Portret mężczyzny na tle pejzażu – Jacek Malczewski
fot. MSWiA

Funkcjonariusze stołecznej policji zostali nagrodzeni odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Siedmioro funkcjonariuszy KSP otrzymało z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W uroczystości wręczenia odznaczeń wziął udział komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz komendant stołeczny policji insp. Robert Żebrowski.

Honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wyróżnieni zostali policjanci Wydziału Kryminalnego KSP:

  • zastępca naczelnika kom. Sebastian Strzeżek,
  • kom. Ewa Kaim,
  • kom. Artur Mirosz,
  • podkom. Piotr Grabowski,
  • st. asp. Sławomir Kozuba
  • oraz st. asp. Grzegorz Sadura (obecnie funkcjonariusz Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji),

A także

  • były I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Robert Szydło.
Minister Kultury i Komendant Stołeczny Policji prof. Piotr Gliński i insp. Robert Żebrowski.
Minister Kultury i Komendant Stołeczny Policji – prof. Piotr Gliński i insp. Robert Żebrowski.
fot. MSWiA

Stołeczni funkcjonariusze od lat działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Skutecznie i metodycznie poszukują, a następnie zabezpieczają dzieła sztuki,  które padły ofiarą wojennych rabunków czy współczesnych kradzieży. Współpracowali w tym zakresie z instytucjami państwowymi, m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także z galeriami oraz osobami prywatnymi. Dzięki ich zaangażowaniu zabezpieczono wysokiej klasy dzieła autorstwa mistrzów polskich i obcych.

Wśród odnalezionych przez stołeczną policję dzieł są m.in. obrazy Jacka Malczewskiego („Portret mężczyzny na tle pejzażu„), Stanisława Ignacego Witkiewicza („Portret kobiety„), Jana Matejki („Św. Longin patron dzwonkarzy”) i Michała Borucińskiego („Hucułka z dzbankiem”).

Działania policjantów KSP nie ograniczają się wyłącznie do poszukiwania dzieł sztuki utraconych przez polskie instytucje i naszych obywateli. Funkcjonariusze podejmują również na tej płaszczyźnie kooperację ze służbami innych krajów. Dzięki współpracy z policją francuską warszawscy policjanci wspólnie z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji odnaleźli i zabezpieczyli antyki skradzione z jednego z pałaców na południu Francji.

W ostatnim czasie powstała aplikacja mobilna ArtSherlock która umożliwia rozpoznanie dzieła sztuki, zrabowanego w Polsce podczas II wojny światowej, w ciągu kilku sekund, za pomocą telefonu komórkowego czy tabletu.

MSWiA

8 czerwca 2016 19:27
[fbcomments]