0

Zarząd Oczyszczania Miasta mebluje stolicę.

fot. ZOM

Ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i płotki  usprawniają i umilają codzienne życie w mieście.

153 ławki, 45 koszy na śmieci, 23 stojaki na rowery i 9 kilometrów płotków – tyle miejskich mebli stanęło w zeszłym roku na terenach będących pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta.

Nowe ławki pojawiły się przede wszystkim w miejscach wskazanych i zgłaszanych nam przez mieszkańców. Najwięcej postawionych zostało na Pradze-Południe – 48, w tym 15 sztuk w parku Skaryszewskim, na Ursynowie – 37 i na Mokotowie – 24.

Ławek przybyło także dzięki mieszkańcom zgłaszającym swoje potrzeby przez budżet partycypacyjny, w minionym roku zrealizowaliśmy wolski projekt Małe ławki do odpoczynku wzdłuż ulicy Deotymy oraz Ulica Gandhi – nowa aleja Ursynowa.

W 2016 r. kupiono także kolejne kosze na śmieci, których na terenach zarządzanych przez ZOM jest ponad 6,6 tys. Na Trakcie Królewskim, ul. Świętokrzyskiej, na Polu Mokotowskim i w parku Skaryszewskim stanęło 45 nowych śmietniczek.

Korzystne zmiany poczuli użytkownicy siłowni plenerowych zlokalizowanych w parkach administrowanych przez ZOM. Powstała nowa podłoga na siłowni w parku Praskim, Skaryszewskim, Fosa i Stoki Cytadeli oraz na Polu Mokotowskim. Przy okazji wymiany nawierzchni zamontowane też zostały stojaki rowerowe. Łącznie w parkach dostawiliśmy 23 stojaki na jednoślady.

Dewastowanie trawników przez nieprawidłowo parkujących kierowców to niestety wciąż aktualny w stolicy proceder. Dlatego każdego roku zlecane jest ustawianie płotków chroniących trawniki przed rozjeżdżaniem, w zeszłym roku było to 9 km wygrodzeń.

Przez cały rok ZOM dba o funkcjonujące elementy małej architektury. Kosze, ławki i płotki od wiosny do jesieni są regularnie konserwowane. W 2016 r. prace te objęły ponad 1800 ławek, z czego 1600 było na odmalowanych, a 150 wyremontowanych. 500 koszy zostało gruntownie wyczyszczonych z pseudo-graffiti i pokrytych zabezpieczającą powłoką. Żeliwne kosze stojące przy Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie były regularnie myte przez skazanych z Zakładu Karnego Białołęka, pracujących na rzecz czystości w mieście.

Pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta znajduje się około 3 tys. ławek i 6,6 tys. koszy na śmieci. To częściowe statystki dotyczące wyposażenia Warszawy w meble miejskie, ponieważ elementy małej architektury rozstawione są także na terenach zarządzanych przez urzędy dzielnic oraz inne jednostki.

U.M.st.Warszawy

3 stycznia 2017 11:50
[fbcomments]