0

Ampfutbolowe kluby rosną w siłę!

AMP Futbol Gloria Varsovia
fot. Bartłomiej Budny

W maju w Tbilisi odbędzie się pierwsza edycja Amp Futbolowej Ligi Mistrzów. Będzie tam Gloria Varsovia!

W maju, w stolicy Gruzji, wśród najlepszych drużyn Europy znajdzie się Gloria Varsovia, która weźmie udział w pierwsza edycja Amp Futbolowej Ligi Mistrzów. Mistrz Polski powalczy o historyczny triumf.

Możliwość gry w europejskich pucharach, a przede wszystkim w Lidze Mistrzów to dla nas wspaniała nagroda za cały sezon ciężkiej pracy.

– już nie może się doczekać Jakub Popławski, bramkarz Glorii Varsovii i reprezentacji Polski, z którą w 2017 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Europy.

Warszawski zespół po pasjonujących rozgrywkach zwyciężył w czwartym sezonie Amp Futbol Ekstraklasy i przełamał hegemonię Husarii Kraków, która wygrywała we wszystkich trzech wcześniejszych edycjach.

Gloria Varsovia walczyła o tytuł mistrzowski z Kuloodpornymi Bielsko-Biała i zdobyła go, zwyciężając po golach Jakuba Kożucha i Kamila Krzyjszczyka.
Dzięki temu będzie pierwszym zespołem reprezentującym Polskę w europejskich pucharach.

Liga Mistrzów była naszym marzeniem, które staje się rzeczywistością.
W Amp Futbol Ekstraklasie znamy się z chłopakami jak łyse konie, a teraz będzie okazja zagrać z nowymi zespołami i sprawdzić się na najwyższym międzynarodowym poziomie.

– cieszył się Kamil Krzyjszczyk po odebraniu medalu Mistrza Polski.

O organizację pierwszego turnieju Amp Ligi Mistrzów ubiegali się Irlandczycy (Cork), Turcy (Ankara) i Gruzini (Tbilisi). Ostatecznie zawody odbędą się na Kaukazie. Kandydaturę Tbilisi mocno wspierał Gruziński Związek Piłki Nożnej, na którego zjazdach przedstawiciele Amp Futbolu mają głos wyborczy.

Wierzę, że projekt ampfutbolowej Ligi Mistrzów pomoże w rozwoju piłki klubowej w całej Europie, w tym również w Polsce. Cieszę się, że w organizację pierwszej edycji zaangażowała się nie tylko UEFA, ale też Gruziński Związek Piłki Nożnej, który mocno wspiera tamtejszy Amp Futbol

– mówi Mateusz Widłak, prezes EAFF (Europejskiej Federacji Amp Futbol) i Amp Futbol Polska.

Amp Liga Mistrzów ma na celu rozwój tej dyscypliny w Europie, co ma skutkować pojawianiem się nowych klubów i lig. W Europie Amp Futbol uprawiany już jest w 16 krajach, ale tylko w sześciu z nich prowadzone są rozgrywki ligowe. Amp Futbol Ekstraklasa organizowana jest od 2014 roku z udziałem 4-5 klubów. Ze względu na brak takich zawodów w Niemczech gościnnie w polskiej lidze grał również zespół Anpfiff Hoffenheim. Wizja gry w Lidze Mistrzów sprawiła jednak, że powstają kolejne zespoły, w tym w Niemczech, Francji i Azerbejdżanie.

Mateusz Szczepaniak, trener Glorii Varsovii:

Do Tbilisi na zawody Ligi Mistrzów jedziemy po wygraną, tak jak każdy z sześciu zespołów. Nie wyobrażam sobie, że ktoś z uczestników miałby inną motywacje.

W turnieju zagrają

(prócz Mistrzów Polski):

  • Everton FC
    (w lidze angielskiej grają również Amp Futbolowe sekcje Manchesteru City, Arsenalu Londyn czy Portsmouth FC),
  • Cork City (Amp Futbolowa sekcja dużego klubu z Irlandii),
  • Osmanlispor Ankara (Turcja),
  • Dinamo Ałtaj (Rosja)
  • AFC Tbilisi (Gruzja) czyli gospodarze.

Mecze Ligi Mistrzów EAFF 2019 rozegrane zostaną 25 i 26 maja w Tbilisi.
Sześć zespołów zostanie podzielonych na dwie trzy zespołowe grupy.
Spotkania tej fazy zostaną rozegrane pierwszego dnia turnieju.
Nazajutrz zaś odbędą się półfinały, mecz o piąte miejsce, mecz o trzecie miejsce i wielki finał.

Wszystkie mecze Ligi Mistrzów EAFF będą transmitowane w Internecie przez EAFF.

22 stycznia 2019 14:44

Komentarze