0

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Ślad opony
Ślad opony
fot. mat. prasowy

Zima jeszcze może wrócić. A śnieg, zimowe warunki na drogach to trudny czas dla wielu kierowców.

Aby zapewnić sobie jak największy poziom bezpieczeństwa warto więcej wiedzieć o zimówkach i nie dać się zaskoczyć zimie nawet na wiosnę.

Bezpieczna jazda z oponami zimowymi

Na samym wstępie warto wiedzieć, że opony zimowe projektowane są w taki sposób, by zapewnić komfortową jazdę zarówno na suchym asfalcie, błocie pośniegowym, lodzie, śniegu, jak również podczas opadów deszczu.

Jak powszechnie wiadomo, podczas tworzenia opon zimowych wykorzystuje się miękką mieszankę gumy, charakteryzującą się o wiele większą zawartością krzemionki, niż ma to miejsce w przypadku opon letnich, wyższym udziałem kauczuku naturalnego, jak również dodatków, takich jak żywica oraz oleje roślinne. To właśnie dzięki temu opona jest o wiele bardziej elastyczna i gwarantuje wysoki komfort jazdy już poniżej temperatury 6 stopni Celsjusza.

Zwróć uwagę na bieżnik

Mówiąc o oponach zimowych nie sposób nie wspomnieć o ich bieżniku, który znacznie różni się od tego, znajdującego się w modelach przeznaczonych do jazdy latem. Charakteryzuje się on znacznie większymi blokami w strefie barkowej oraz zwiększoną liczbą odpowiednio ukształtowanych nacięć, zwanych również lamelami. Zarówno większe klocki barkowe, jak i gęściej rozmieszczone lamele w znacznym stopniu poprawiają zarówno przyczepność opon oraz ich stabilność, zwiększając tym samym kontrolę nad pojazdem.

Zmniejsz ryzyko aquaplanningu

Co więcej, zimowe opony zmniejszają ryzyko występowania aquaplanningu, a wszystko to dzięki swojemu specyficznemu kształtowi, który umożliwia odpływ wody spod opony. Zjawisko to występuje w sytuacji, gdy woda znajdująca się na nawierzchni nie jest odprowadzana spod ogumienia, przez co zaczyna się gromadzić przed oponą i w chwili, gdy jej ciśnienie zaczyna przekraczać wartość nacisku opony na podłoże, wówczas opona traci kontakt z nawierzchnią.

Kiedy zatem wymienić ogumienie na opony zimowe?
Istnieją różne szkoły, jednak najczęściej słyszy się o konieczności wymiany opon w sytuacji, gdy temperatura zaczyna spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. W takich warunkach atmosferycznych, opona letnia zaczyna tracić swoje właściwości jezdne, dlatego też warto wówczas pomyśleć o wymianie ich na „zimówki”.

23 lutego 2018 13:04
[fbcomments]