0

Zaproszenia na weekend

Śródmieście Warszawy
Śródmieście – Warszawy
fot. MPawlik

Tradycyjna paczka propozycji weekendowych, które pozwolą zabić nudę i ponownie nadszarpnąć domowy budżet.

SOBOTA

MOKOTÓW

Zbiórka elektrośmieci

21 kwietnia (sobota) w godz. 10–14 na dziedzińcu SP nr 85 im. Benito Juareza przy ul. Narbutta 14 odbędzie się zbiórka elektrośmieci na Międzynarodowy Dzień Ziemi 2018. Zbierane będą: lodówki, pralki, piekarniki, odkurzacze i inne małe sprzęty AGD, telewizory, komputery, aparaty telefoniczne, faksy, drukarki, wiertarki i inne elektronarzędzia oraz baterie.

MOKOTÓW

Zagrają koncert dla Seniorów

21 kwietnia (sobota) o godz. 18 w klubie Stodoła przy ul. Batorego 10 odbędzie się finałowy koncert akcji charytatywnej „Gramy o Marzenia Seniorów”. Na scenie pojawią się m.in. Neuoberschlesien, Kuba Sienkiewicz, Poznakowski Band, Tomek Lipiński z zespołem, Strojnowy oraz Funky Tank. Inicjatorem przedsięwzięcia jest grupa nastoletnich twórców, którzy postawili sobie za cel niesienie uśmiechu samotnym seniorom w domach opieki. Dochód z imprezy zostanie przekazany na spełnienie marzeń osób starszych. Bilety kosztują: 50 zł – bilet dla dorosłych, 30 zł – bilet dla dzieci i młodzieży do 15 lat, 30 zł – bilet dla seniorów w ramach akcji „Zabierz na koncert babcię i dziadka”.

PRAGA POŁUDNIE

Jarmark potraw i wyrobów regionalnych

21 kwietnia (sobota) i 22 kwietnia od 11:00 do 19:00
Jarmark z Tradycją na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Na jarmarku będze można poznać wyroby z różnych regionów Polski oraz porozmawiać z ich producentami. Produkty robione według starych receptur. Wędliny wędzone tradycyjnymi metodami, chrupiące pieczywo wypiekane na naturalnym zakwasie, miody z lokalnych pasiek, sery, sękacze, ciasta domowe, przetwory z owoców i wiele innych pyszności bez konserwantów i chemii. Będą wyroby lokalnych twórców i artystów takie jak biżuteria, garnki, koronki, świece, ceramika, rzeźby, zabawki, mydła, kosmetyki itp. Jarmarg odbędzie się na Rynku Nowego Miasta również  12-13.05, 9-10.06, 7-8.07, 11-12.08.

PRAGA-PÓŁNOC

ZOO i gra terenowa

21 kwietnia (sobota) o godz. 10 w zoo rozpcoznie się gra terenowa „Przyjaciel zwierzaków z Warszawskiego ZOO”. Aby wziąć udział w grze wystarczy: odebrać w Punkcie Obsługi Klienta ZOO specjalnie przygotowaną mapkę i odznakę „Przyjaciel zwierzaków z Warszawskiego ZOO”, ruszyć na poszukiwania 7 drewnianych budek, oznaczonych logotypem „Przyjaciel zwierzaków z Warszawskiego ZOO” oraz odcisnąć na mapce „zwierzakowe” pieczątki, które dostępne są w budkach.

PRAGA PÓŁNOC

Spacer z przewodnikiem

21 kwietnia (sobota) o godz. 15:00
przy ul. Wybrzeże Helskie 1/5 rozpocznie się spacer wzdłuż praskiego brzegu Wisły. „Praga ostatnimi laty planuje wrócić nad Wisłę, od której została oderwana przed kilkudziesięciu laty zbudowaną wtedy prawobrzeżną wersją Wisłostrady, czyli Wybrzeżami Szczecińskim i Helskim. Podczas spaceru wrócimy pamięcią do tego, co kiedyś się działo na prawym praskim brzegu rzeki: do wieży spadochronowej w parku Praskim, do komory wodnej, mostów łyżwowych i obsługujących ich pontonierów, międzywojennych i późniejszych kąpielisk, Portu Praskiego, kursującej nad brzegiem jabłonowsko-karczewskiej wąskotorówki, a nawet do żup solnych z czasów Wazów. Wspomnimy o istniejących tam kiedyś, a zapomnianych całkiem dziś fabrykach i o legendarnej rzeźni, która była w międzywojniu przedmiotem krwawych porachunków, przez które nazwano te okolice polskim Chicago” – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer z przewodnikiem

21 kwietnia (sobota) w godzinach 15:05 – 16:30.
Spacer po przedwojennej Warszawie. Zapraszają Warszawski Przewodnik i Warszawy historia ukryta. Będze to spacer, który przeniesie nas w czasy lat międzywojennych, pełnych modnych lokali, kameralnych kin, pachnących kawą, ciastkami i papierosowym dymem kawiarni. Przejdziemy ulicami Śródmieścia, dowiedzmy sie czy Warszawa była „Paryżem Północy”. Na swojej drodze spotkamy miejsca i opowiemy o osobach które budowały niesamowity klimat Warszawy lat dwudziestych i trzydziestych. Spacer poprowadzi historyk i przewodnik warszawski Adrian Sobieszczański. Podczas spaceru odpowie między innymi na pytania:

 • kim był Gruby Josek ?
 • czy architekci maja mocna głowę?
 • dlaczego na pl. Małachowskiego postawiono pomnik „gorszącego wojownika”?
 • co widział prezydent zanim padły strzały?
 • dlaczego czasami do domu trzeba wracać trzema dorożkami?
 • kto mógł dostać zaproszenie do najsłynniejszego stolika w Warszawie?
 • kto i kiedy żądał zrównania wieżowca Prudential z ziemią ?
 • czy da się konno wjechać do Adrii?
 • kiedy zaczęło się „dwudziestolecie”
 • czy sałaciarza można nazwać dryndziarzem ?
 • czego bał się Marszałek?
 • Kto bał się Marszałka?
 • czy picie kawy jest nałogiem?

Spacer rozpoczne sę o godzinie 15:05 na Placu Grzybowskim u wylotu ulicy Próżnej a zakończy 1,5 godziny później w okolicach ulicy Szpitalnej.
Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, jeżeli natomiast uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek…

ŚRÓDMIEŚCIE

Przekazanie defibrylatorów na Centralny

21 kwietnia (sobota) o godz. 17.30
na Dworcu Centralnym uroczyście przekazane zostaną dwa defibrylatory w specjalnych, ochronnych szafkach. Jeden zostanie umieszczony w Galerii Środkowej dworca, a drugi na peronie III. Urządzenia ufundowały warszawskie kluby Lions Clubs International – międzynarodowego stowarzyszenia ludzi dobrej woli pomagających innym pod hasłem „We serve” („Służymy”).

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer śladem miejskich dotacji

21 kwietnia (sobota) o godz. 10.30 przy ul. Krakowskie Przedmieście 68 rozpocznie się spacer śladem miejskich dotacji pt. „Warszawskie konserwacje”. Trasa poprowadzi przez: kościół św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68, elewacja frontowa po konserwacji oraz prezentacja pozostałych prac dotacyjnych; kaplicę Res Sacra Miser, ul. Krakowskie Przedmieście 62, malowidła ścienne po konserwacji; kościół ss. Wizytek, ul. Krakowskie Przedmieście 34, prezentacja wszystkich prac dotacyjnych; budynek św. Kazimierza Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, ul. Tamka 35, prezentacja prac dotacyjnych. Można zwiedzić całą trasę albo przyjść na konkretną godzinę pod zabytek, który nas specjalnie interesuje. Udział w spacerach jest bezpłatny.

ŚRÓDMIEŚCIE

Imprezka ulicami na rolkach

21 kwietnia (sobota) o godz. 19:00
przy Pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu rozpocznie się zbiórka na otwarcie sezonu Nightskating Warszawa. Uczestnicy przejadą ulicami: Krakowskie Przedmieście – Tokarzewskiego -Karaszewicza – plac Marszałka Józefa Piłsudskiego (pod prąd) – Królewska – Marszałkowska – Plac Bankowy – Aleja Solidarności – Okopowa – Towarowa – Plac Zawiszy – Raszyńska – Żwirki i Wigury – Racławicka – Wołoska – Woronicza – Puławska – Plac Unii Lubelskiej – Marszałkowska – Królewska – Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego – gen. Michała Tokarzewskiego -Karaszewicza – Krakowskie Przedmieście.

URSUS

Piknik z książkami

21 kwietnia (sobota) o godz. 11:00
w Parku Achera przy ul. Dzieci Warszawy odbędzie się piknik czytelniczy „Wychowanie przez czytanie”. W programie m.in.: występ zespołu „Dzieciaki śpiewaki”, „Książki na leżaki”, stoisko wydawnicze Olesiejuk, warsztaty robienia zakładek.

NIEDZIELA

MOKOTÓW

Dzień afrykański na Postępu

22 kwietnia (niedziela) w godzinach 12:00 – 22:15.
Dzień afrykański – AfryKamera 2018. Zapraszają Afrykasy, Jasmin – Stowarzyszenie Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej, AFRICAline & WORLDline oraz AfryKamera do Afrykasów na ul. Postępu 5. PROGRAM:

 • 12:00
  Pokaz multimedialny dla dzieci AFRICAline & WORLDline „Poznaj Afrykę” przygotowany przez Agnieszkę Lewandowską – współwłaścicielkę biura i przewodniczkę AFRICAline. Ta krótka, ale intensywna podróż do Afryki odpowie na pytania dlaczego Masajowie skaczą tak wysoko, a słonie są bardzo mądre. Nie zabraknie niespodzianek i dobrej zabawy dla całej rodziny!
 • 13:00
  Erytrejski plac zabaw / Fundacja Adulis
 • 14:00
  Somalijskie tradycje weselne Fundacja dla Somalii
 • 15:30
  Spotkanie przy herbacie marokańskiej Jasmin – Stowarzyszenie Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej
 • 19:00
  Wieczór sudański / Fundacja HARAMBI
 • 20:30
  Pokaz plenerowy: POCIĄG SOLI I CUKRU reż. Licinio Azevedo (93′)

Zapraszamy dzieci i dorosłych! Zapraszamy na rodzinną niedzielę w Afrykasy. WSTĘP WOLNY

ŚRÓDMIEŚCIE

Urodziny Marszałka w Muzeum WP

22 kwietnia (niedziela) ww godzinach 18:00 – 20:00.
w godzinach 12:00 – 20:00. Piknik historyczny z okazji 98. urodzin Muzeum Wojska Polskiego. Zaprasza Muzeum Wojska Polskiego. Świętuj z nami 98. rocznicę utworzenia świątynia chwały i oręża polskiego – jak mawiał o Muzeum Wojska Polskiego, jego założyciel Marszałek Józef Pilsudski. Muzeum zapraszamy do udziału w pikniku historycznym w parku plenerowym Muzeum. Przewiduje liczne atrakcje oraz konkursy z nagrodami. W programie m.in.: wojskowy tor sprawnościowy, pokaz mody wojskowej w wykonaniu kobiet z GRH Szare Szeregi, warsztaty z łączności naziemnej, fotobudka i wiele innych. Potwierdzona obecność Piłsudskiego! Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.Zachęcamy do udziału. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer śladami Złego z przewodnikiem warszawskim

22 kwietnia (niedziela) w godzinach 11:05 – 13:00. Spacer śladami „Złego” Leopolda Tyrmanda – Powtórka. Organizatorzy: Warszawski Przewodnik Adrian Sobieszczański i Warszawy historia ukryta.

Mojemu rodzinnemu miastu –Warszawie. Tak Leopold Tyrmand dedykuje swojemu miastu najbardziej warszawską powieść w polskiej literaturze. Nie ma drugiej takiej książki (no, może oprócz „Lalki” Bolesława Prusa), w której autor uczynił by bohaterem akcji swojej powieści całe miasto: skwery, bramy, targowiska, tramwajowe zajezdni z tym całym tłumem mieszkańców odradzającej się do życia Warszawy. Zły napisany w ciężkich czasach pięćdziesiątych nie przestaje fascynować twórców, reżyserów, pisarzy a przede wszystkim zwykłych mieszkańców miasta. Dlatego mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa na spacer wiodący śladami bohaterów „Złego” Leopolda Tyrmanda.
Na spacerze Adrian Sobieszczański opowie m.in.:

 • gdzie Marta Majewska kupowała leki dla chorej matki?
 • gdzie znajdował się komisariat milicji na ulicy Wiejskiej?
 • gdzie można zobaczyć oryginalne skarpetki Leopolda Tyrmanda ?
 • który warszawski budynek dawał odpocząć oczom ?
 • czy w powieści odnajdziemy pościgi rodem z amerykańskich westernów?
 • gdzie była kryjówka Kudłatego?
 • dlaczego Tyrmand miał zawsze modne koszule?

Na spacer zapraszamy w niedzielę 22 kwietnia o godzinie 11:05. Startujemy pod pomnikiem Wincentego Witosa przy Placu Trzech Krzyży, natomiast spacer zakończymy na ulicy Próżnej. Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, jeżeli natomiast uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek…

ŚRÓDMIEŚCIE

Aktywiści otwierają wystawę

22 kwietnia (niedziela) o godz. 14 w Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie przy ul. Jazdów 3/18 odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Warszawskie dziedzictwo utracone po 1991 roku”. „Warszawa rozwija się dynamicznie. Nowe osiedla rosną jak grzyby po deszczu, pojawiają się nowe miejsca pracy, kultury i rekreacji – to dobry trend. Nowoczesność wkroczyła do stolicy Polski ze sporym impetem. Jednak cały ten rozwój ma też swoje ciemne strony. Chaos komunikacyjny, brak planów rozwoju, bloki stawiane bez ładu i składu, a także… wyburzanie obiektów zabytkowych. Jedne były bardziej, inne mniej cenne dla naszej historii, jedne ładniejsze, inne w stanie całkowitej ruiny, ale jednak: były zabytkami, które potrzebowały pomocy, a nie buldożerów. To, co zniknęło bezpowrotnie, chcemy pokazać właśnie na tej wystawie” – opisują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer śladem miejskich dotacji

22 kwietnia (niedziela) o godz. 11 przy Bramie św. Honoraty od strony ul. Powązkowskiej na Cmentarzu Powązkowskim rozpocznie się spacer śladem miejskich dotacji pt. „Warszawskie konserwacje”. Trasa poprowadzi przez: Cmentarz Powązkowski, zbiórka przy Bramie św. Honoraty od strony ul. Powązkowskiej, nagrobki po konserwacji; Cmentarz Żydowski, ul. Okopowa 49/51, nagrobki po konserwacji; Cmentarz Ewangelicko-Reformowany, ul. Żytnia 42, nagrobek rodziny Bachmanów po konserwacji; Cmentarz Ewangelicko-Augsburski, ul. Młynarska 54/58, kaplica H. Junga po konserwacji.

ŚRÓDMIEŚCIE

Lubisz prace ogródkowe? To coś dla Ciebie

22 kwietnia (niedziela) w godzinach w godz. 11–14
w ogrodzie Motyka i Słońce przy ul. Jazdów 3/9 odbędzie się Niedziela Sąsiedzkich Ogrodników. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli szansę nie tylko poznać ideę i zasady działania ogrodów społecznościowych, lecz także porozmawiać z osobami, które na co dzień się nimi zajmują. Do dyspozycji mieszkańców będą przedstawiciele zarówno Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, społeczność ogrodu Motyka i Słońce, jak i Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Reprezentanci ostatniej wymienionej instytucji odpowiedzią warszawiakom również o zasadach działania inicjatywy lokalnej, a także na bieżąco będą konsultować pomysły z nią związane.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer po Warszawie z Praską Ferajną

22 kwietnia (niedziela) o godz. 15 przy ul. Krakowskie Przedmieście 68 rozpocznie się spacer „Niezaistniałe wizje Starego Miasta”. „Stare Miasto, największa atrakcja turystyczna Warszawy, obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki, miejsce spacerów i spotkań tysięcy mieszkańców stolicy. Codziennie odbywa się tam wiele spacerów. Dzięki Praskiej Ferajnie spojrzycie na ten fragment Warszawy z kompletnie innej strony. Odkryjecie różne wizje »Starego Miasta Przyszłości« z przeszłości. Zobaczycie, jakie plany architektoniczne dla warszawskiej Starówki były kreślone w XVII, XVIII, XIX i XX w. Poznacie również liczne wersje przebudowy Zamku Królewskiego. Dowiecie się, jakie projekty dla tej dzielnicy tworzono w okresie międzywojennym. Zapoznacie się ze szczegółami totalnego i zbrodniczego tzw. planu Pabsta z okresu okupacji. Zobaczycie, jak ten fragment Warszawy miał wyglądać według wizji niemieckich architektów i urbanistów. Usłyszycie również, jakie dyskusje dotyczące odbudowy tej dzielnicy prowadzono w czasach powojennych” – opisuje Praska Ferajna.

ŚRÓDMIEŚCIE

Dyktando Warszawskie w PKiN

22 kwietnia (niedziela) w godz. 12:00 – 16:00
w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Starzyńskiego odbędzie się druga edycja „Dyktanda warszawskiego”. Do udziału zgłosiło się 300 osób. Napiszą oni tekst przygotowany przez prof. Jerzego Bralczyka i prof. Andrzeja Markowskiego. 2018 jest rokiem szczególnych rocznic, dlatego w tekście drugiego „Dyktanda warszawskiego” znajdą się wątki związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-leciem uzyskania praw wyborczych kobiet.

URSUS

Gąsiorek zagęga Mozartem dla dzieci

22 kwietnia (niedziela) o godz. 12.30 w Domu Kultury „Miś” przy ul. Traktorzystów 20 odbędzie się przedstawienie dla dzieci pt. „Cudny dzień”. Gąsiorek Eugeniusz zagęga i zaśpiewa wraz z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. „Cudny dzień” to koncertowe popisy w wykonaniu marionetki prowadzonej przez tajemniczą Ktośkę.

URSYNÓW

Bomba w górę na Wyścigach!

22 kwietnia (niedziela) o godz. 13.30
na Torze Wyścigów Konnych Służewiec zainaugurowany zostanie 74. sezon gonitw. Podczas pierwszego dnia odbędzie się osiem gonitw, do których zgłoszono 61 koni. Przed pierwszą gonitwą, zanim nad torem uniesie się hasło: „Ruuuszyły…”, widownia usłyszy przebój „Bomba w górę” w wykonaniu Jaremy Stępowskiego.

WAWER

Koncert popularnego zespołu

22 kwietnia (niedziela) o godz. 20:30
na terenie przyległym do parafii Dobrego Pasterza przy ul. Przewodowej 15/21 odbędzie się koncert zespołu Enej. Jest to polski zespół rockowo-folkowy, założony w 2002 r. w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego menedżera zespołu). Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego – Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie.

WOLA

Dzień Ziemi na Woli

22 kwietnia (niedziela) w godz. 11–14 na pl. Europejskim odbędą się obchody Dnia Ziemi. Ogrodnicy amatorzy będą mogli wykazać się pomysłowością i wziąć udział w drużynowym konkursie na najciekawszą aranżację miejskiej donicy. Uczestnicy samodzielnie wykonają drenaż, usypią podłoże, dobiorą efektowne rośliny, a na końcu sami je posadzą. Z okazji Dnia Ziemi odbędą się również otwarte warsztaty ogrodnicze. Chętni dowiedzą się, jak ozdabiać skrzynki, donice i rabaty przy pomocy własnoręcznie przygotowanych otoczaków. Będzie również można zasiać własne rośliny i zabrać je do domu. Tego dnia po zimowej przerwie przywrócone zostaną również fontanny na placu.

20 kwietnia 2018 07:59

Komentarze