0

71. akademickie regaty wioślarskie

Regaty - osada Politechniki Warszawskiej. Fot. Paweł Małaczewski
Regaty – osada Politechniki Warszawskiej
fot. Paweł Małaczewski

71. raz w historii osady wioślarskie z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego zmierzyły się na Wiśle.

30 września AZS Warszawa zorganizował pojedynek wioślarzy PW i UW.
Trzynasty raz z kolei Politechnika Warszawska była szybsza od Uniwersytetu.

Głównym, wydarzeniem tego dnia na Wiśle były Amatorskie Mistrzostwa Warszawy.
Wyścig studentów był wisienką na torcie zawodów, w których brały udział dwójki podwójne mieszane, czwórki podwójne męskie, ósemki kobiece, jedynki damskie, czwórki podwójne, dwójki podwójne, jedynki męskie, czwórki podwójne damskie, ósemki męskie i ósemki licealne.

Wyścigi miały odbyć się pomiędzy 511 a 510 km Wisły, czyli pomiędzy mostami Poniatowskiego i Łazienkowskim. Start znajdował się na wysokości obiektu WTW (ul. Wioślarska), a meta miała być naprzeciwko TWDW (Towarzystwo Wisła Dla Wioślarzy).
Wioślarze płynęli pod górę czyli pod prąd, z północy na południe.

Pogoda dopisała, nie było zbyt wietrznie, więc warunki dla wszystkich były równe. Jednak z powodu niskiego poziomu wody trasę wyścigów trzeba było skrócić do ok. 400 metrów. Start i meta znajdowały się między mostami Poniatowskiego i Śląsko-Dąbrowskim.

Wynik studentów

W pojedynku budzącym najwięcej emocji Politechnika Warszawa nie dała szans kolegom z Uniwersytetu Warszawskiego i uzyskała czas 1:12.78.

Regaty - podium Fot. Paweł Małaczewski
Regaty – podium
fot. Paweł Małaczewski

Inżynierowie wyprzedzili swoich rywali o dwie długości łodzi.
Był to dla nich udany początek roku akademickiego, coć w związku z terminem obie osady nie miały czasu na dobre przygotowania.

Wypowiedzi

Jakub Ciftci z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW:

Trochę się obawialiśmy tego, że ta trzynastka może być pechowa, ale wyszło dobre rozpoczęcie roku akademickiego. Trener nam zawsze powtarza żeby mocno zacząć i w połowie jeszcze dołożyć. I tak właśnie zrobiliśmy. My na szczęście trochę jeszcze tego „węgla” mieliśmy żeby dołożyć do pieca. Dobrze było spotkać się po wakacjach z kolegami i tak zacząć nowy sezon. Mamy nadzieję, że podczas Akademickich Mistrzostw Polski uda się pokazać z dobrej strony.

Robert Borys, trener wioślarzy UW:

Jak na aktualny stan przygotowań daliśmy z siebie wszystko. Nie było też łatwo zebrać osady, bo studenci jeszcze nie przyjechali do Warszawy. W sporcie drugie miejsce często jest pożądane, a u nas jest miejscem ostatnim i trzeba się z tym pogodzić. Nie traktujemy jednak tego jak porażki. Politechnika ma bardzo mocną osadę z byłymi lub obecnymi zawodnikami. U nas jest z tym od pewnego czasu problem. W tym roku wiosłował w naszej osadzie jeden aktualny zawodnik.

Uniwersytet Warszawski czeka na swoją wygraną od 2009 roku. Tym razem znów zadowolić musieli się drugim miejscem i liczyć na rewanż za rok.
Widać inżynierowie mają lepszą technikę…

Puchar

Zwycięzcom przechodni Puchar Prezesa AZS Warszawa wręczał on sam – prof. dr hab. Marek Konopczyński. Ostatnio okazałe trofeum w ostatnich latach przechodnie jest tylko z nazwy i gości w rękach studentów politechniki.

Staszic w formie

W wyścigu przyszłych żaków, czyli licealistów wygrało LO im. Stanisława Staszica z wynikiem 1:21.05. Reprezentację warszawskich liceów wyprzedzając, aż o 16 sekund.

Organizator

  • AZS Warszawa.

Partnerzy:

  • Ministerstwo Sportu i Turystyki,
  • Dzielnica Wisła,
  • Uniwersytet Warszawski,
  • Politechnika Warszawska,
  • Towarzystwo Wisła Dla Wioślarzy.

Finansowanie

  • Projekt współfinasnowany był ze środków m.st Warszawa.
Regaty - wyścig. Fot. Paweł Małaczewski
Regaty – wyścig
fot. Paweł Małaczewski
1 października 2022 20:00
[fbcomments]