0

Czuwaj

Czuwaj – reż. Robert Gliński
fot. Warszawski Festiwal Filmowy

Obóz harcerski. Tematem Powstanie Warszawskie. Przyjeżdża grupa chłopców z Ukrainy.

Czarnobiały, skromny – jak go określił reżyser Robert Gliński, film, w którym powoli narasta atmosfera grozy. Przebieg wypoczynku młodzieży daleko wykracza poza plany organizatorów.

Gosia:

Robert Gliński tworzy niesamowity klimat i stopniowo buduje napięcie… czarno-białe zdjęcia, przemyślane kadry, muzyka – to tylko kilka składających się na to elementów. Kolejnym niezwykle ważnym jest świetna gra adeptów szkół filmowych.
Przygoda, która staje się koszmarem.

Andrzej:

Na szczególną uwagę zasługuje gra aktorska, w większości młodych ludzi nie posiadających doświadczenia filmowego. Reżyserowi udało się jednak wydobyć z nich, to co chciał osiągnąć: poszukiwania przez współczesną młodzież wartości duchowych jako nowy trend socjologiczny. To już nie jest obraz Polski ze słynnego filmu Glińskiego „Cześć Tereska”. Duże wątpliwości wśród widzów wzbudziło wykorzystanie do tego celu akurat harcerzy. Ale może właśnie ten pomysł sprawił, że film jest tak wyrazisty.

Ocena 7/10

Zwiastun:

Opis Festiwalu Warszawskiego:

Thriller rozgrywający się w świecie nastolatków ery internetu i mediów społecznościowych. Dwie grupy młodzieży z odmiennych światów, reprezentujące dwa różne systemy wartości, zostają postawione naprzeciw siebie na skutek ryzykownej decyzji dorosłych. To, co miało być lekcją odpowiedzialności i tolerancji, przeradza się w twardą walkę o przywództwo. Z jednej strony wiara w szlachetne ideały, a z drugiej brutalne prawo silniejszego. Młodzi ludzie odizolowani od zewnętrznego świata, zamknięci w pełnej napięć grupie, ujawniają swoje prawdziwe, szokujące oblicza. To kolejny krok po „Sali samobójców” na drodze w poszukiwaniu prawdy o tym, co dziś kieruje wyborami młodych. Współczesna próba postawienia dramatycznych pytań w duchu słynnego „Władcy much”, którego bohaterowie stoją już u progu dorosłości.

Reżyser: Robert Gliński

Reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta i pedagog. Urodził się w 1952 roku w Warszawie. W 1975 roku Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, a w 1979 roku Wydział Reżyserski Szkoły Filmowej w Łodzi. Zrealizował wiele filmów dokumentalnych i spektakli teatralnych dla Teatru Telewizji. W 1983 roku nakręcił swój debiutancki film fabularny „Niedzielne igraszki”. Zatrzymany przez cenzurę film trafił do kin po czterech latach i zdobył Złotego Dukata oraz nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Mannheim. Film „Cześć, Tereska” (2001) zdobył Nagrodę Jury i nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Karlowych Warach, Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz sześć Polskich Nagród Filmowych. W latach 2008-2012 był rektorem Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego najnowszy film, „Czuwaj” (2017), weźmie udział w konkursie tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Twórcy:

  • Scenarzysta: Dorota Jankojć-Poddębniak, Robert Gliński
  • Producent: Włodzimierz Niderhaus
  • Montażysta: Milenia Fiedler
  • Operator: Łukasz Gutt
  • Scenograf: Joanna Kaczyńska
  • Obsada: Łukasz Targosz, Mateusz Więcławek, Zbigniew Zamachowski, Jakub Zając, Michał Włodarczyk, Magdalena Wieczorek
15 października 2017 15:17
[fbcomments]