0

Podróż z Dziadkiem do krainy marzeń

Dziadek do Orzechów - plakat
Dziadek do Orzechów – plakat
fot. Materiał prasowy

Kto jeszcze nie widział baletu Dziadek do Orzechów, ma szansę poczytać o nim, a w przyszłym roku obejrzeć.

Dziadek do Orzechów - Wigilia
Dziadek do Orzechów – Wigilia
fot. Materiał prasowy

Moi Znajomi zapewniali mnie, że balet Dziadek do Orzechów jest widowiskiem, które z całą pewnością przypada do gustu nawet dzieciom. Rozochociłem się tym i 15 grudnia 2018 roku zabrałem swoją 4-letnią Wnuczkę na warszawski Torwar.

Nie rozczarowałem się!
Widowisko jest bardzo sugestywnie prezentowane przez Moscow City Ballet. Scenografia Natalii Povago i muzyka Piotra Czajkowskiego idealnie odzwierciedlają nastrój chwili. Kiedy Król Myszy wyrywa Klarze Dziadka do Orzechów, moja Wnusia powiedziała: „boję się!” Na szczęście ten smutny incydent szybko minął i z wypiekami na twarzach oglądaliśmy dalszą część spektaklu.

Nie bez kozery Dziadek do Orzechów został nazwany przez The New York Times „olśniewającym i zapierającym dech w piersiach”. Jest to podróż do krainy marzeń.  Mała dziewczynka dostaje w prezencie tytułowego Dziadka do Orzechów, który w jej śnie staje się księciem z bajki, a ona księżniczką. W poszczególnych scenach balet wykonuje charakterystyczne tańce: Taniec Wieszczki Cukrowej, Taniec Hiszpański, Taniec Arabski, Taniec Chiński, Trepak, Taniec Pasterski oraz końcowy Walc Kwiatów.

Dziadek do Orzechów - Taniec Chiński
Dziadek do Orzechów – Taniec Chiński
fot. Materiał prasowy

Obok dopracowanej do perfekcji choreografii Victora Smirnova-Golovanova, niewątpliwym walorem jest  muzyka, która urzeka pięknem i subtelnością melodyki. Nie dzieli się na fragmenty, typowe w większości baletów muzyczne divertissement, lecz składa się na wspaniale utaneczniony poemat symfoniczny, niezwykle „czytelny” dla każdego tancerza, a także – co najważniejsze – dla widza-słuchacza. Duża w tym zasługa Dyrektor Artystycznej, primabaleriny Ludmiły Neroubashchenko. Od pierwszego do ostatniego taktu wiąże temat w jednolitą treść. Olśniewające, dekorowane cekinami stroje dodają przedstawieniu magii i nadają prawdziwie bajkowego wyrazu. Spektakl to prawdziwa gratka dla koneserów sztuki baletowej, ceniących sobie wysoki poziom wykonania.

Dziadek do Orzechów - popis baletu
Dziadek do Orzechów – popis baletu
fot. Materiał prasowy

Ledwie artyści z Moscow City Ballet zakończyli tegoroczne występy w Polsce, już Organizator – firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT – poinformował, że jesienią 2019 roku Dziadek do Orzechów powróci do naszego kraju!

Kto zatem jeszcze nie obejrzał tego pasjonującego widowiska, będzie miał okazję do nadrobienia zaległości.
Spektakle będą prezentowane:

  • w Gdyni (25.11., Teatr Muzyczny),
  • w Katowicach (28.11., Miasto Ogrodów),
  • w Poznaniu (30.11., Sala Ziemi),
  • w Warszawie (12.12., Torwar),
  • w Krakowie (14.12., ICE Kraków)
  • i w Lublinie (17.12., Centrum Spotkania Kultur).
Dziadek do Orzechów - jedna ze scen
Dziadek do Orzechów – jedna ze scen
fot. Materiał prasowy

Bilety można nabywać za pośrednictwem stron makroconcert.pl, eventim.pl, ebilet.pl oraz w salonach Empik.

21 grudnia 2018 14:49
[fbcomments]