0

Kurier Warszawski wreszcie!

Po długiej przerwie Kurier Warszawski ponownie pojawił się w Warszawie. Cały numer jest egipski.

Jak mawia egipskie przysłowie „Ten, którego imię jest wymawiane, żyje”, a o Kurierze mówiło się dużo, a czytelnicy wręcz sztorcowali redakcję na ich profilu w serwisie społecznościowym. I wreszcie Kurier wyszedł na jaw.
Kurier Warszawski nr 1/3 (53).

Redakcja Kuriera

w słowie wstępnym napisała:

Warszawska egiptomania.
Witamy. Po długiej przerwie – nie przez nas zawinionej – znowu jesteśmy.
Tym razem oferujemy Państwu nasz Kurier w formie trochę nietypowej. Takie zrządzenie losu.
Jesienią ubiegłego roku nasza Redakcja miała okazję bawić w Egipcie. Na zaproszenie Ministerstwa Turystyki tego państwa. Pojechaliśmy. Zwiedzaliśmy. Fotografowaliśmy. Przywieźliśmy do Warszawy ogrom materiału dziennikarskiego. W trakcie przygotowywania kolejnego numeru KW uwzględniającego nasze egipskie wspomnienia okazało się nagle, że w naszej ukochanej Warszawie – w jej architekturze, literaturze i filmografii mnóstwo jest motywów staroegipskich. Tak wyrósł nam nowy temat, który zaczęliśmy drążyć. Wyszło nam tego tyle, że starczyło na cały specjalny monotematyczny numer Kuriera Warszawskiego. Z wynikami naszej pracy możecie się Państwo zapoznać czytając ten numer gazety. Jesteśmy przekonani, że niejeden z opisywanych przez nas tematów zaskoczy Was. Mile zaskoczy. I poszerzy Waszą znajomość naszego miasta.
Życzymy miłej lektury.

Spis treści

Str. 3.
GŁOSKURIERA

WYWIAD KURIERA

Str. 6
EGIPT CZEKA NA TURYSTÓW
Z Hishamem Zazou, ministrem turystyki Egiptu rozmawiają dziennikarze ze stowarzyszenia Globtroter

TEMAT KURIERA

Str. 8
Lilianna Nalewajska
Egipski kostium w Warszawie

Znalezienie elementów naśladujących sztukę starożytnych Egipcjan wymaga pewnej wprawy, cierpliwości, ciekawości odkrywania. Bo nie są to monumentalne piramidy, ale najczęściej niewielkich rozmiarów detale dekoracyjne. Wyprawa egipskim szlakiem w Warszawie prowadzi do ogólnie znanych, lecz zazdrośnie kryjących swych tajemnic miejsc. A rezultaty okazują się wręcz „piramidalne”…

MIEJSKIE KONTROWERSJE

Str. 18
Aleksandra Sheybal-Rostek
ZAGŁADA DOMU POD SKARABEUSZAMI

Dom pod Skarabeuszami, ekskluzywna willa przy ulicy Puławskiej, łącząca funkcjonalizm z elementami zmodernizowanego historyzmu i detalem rzeźbiarskim art deco, powstała wg projektu warszawskiego architekta Adolfa Inatowicza Łubiańskiego dla wiceprezydenta Warszawy Władysława Malinowskiego. Ten piękny budynek z ciekawą historią wymaga natychmiastowego remontu, a tymczasem właścicielowi ewidentnie się nie spieszy. Stawia się w roli ofiary miejskiej biurokracji.
Po czyjej stronie jest racja?

LITERACKA WARSZAWA

Str. 22
Igor Strojecki
120 LAT „FARAONA”

Zanim powstał „Faraon”, przyjaciel Bolesława Prusa Julian Ochorowicz zebrał w Paryżu pokaźny materiał naukowy, dotyczący poziomu wiedzy kapłanów starożytnego Egiptu. W cyklu odczytów w warszawskiej Sali Ratuszowej omawiał nowe znaleziska dotyczące historii i kultury kraju nad Nilem, które pisarz wykorzystał do stworzenia kostiumu starożytnego świata. Bez przyjaźni dwóch niezwykłych mężczyzn – pisarza i badacza-wynalazcy nie powstałaby jedna z najwybitniejszych polskich powieści.

POSTACI WARSZAWY

Str. 28
Igor Strojecki
EDWARDA KUMA PRZYGODA Z EGIPTEM

JUBILEUSZ

Str. 32
Andrzej Bukowiecki
POLSKA „ANTYKLEOPATRA”

50 lat temu w Warszawie odbyła się premiera filmu Jerzego Kawalerowicza, wyprodukowanego przez Zespół Filmowy „Kadr”. Trzygodzinna superprodukcja, której scenariusz napisali Tadeusz Konwicki i reżyser, dowiodła, że wskrzeszenie na ekranie starożytnego Egiptu nie musi rodzić kiczu, jak w hollywoodzkiej „Kleopatrze” Josepha L. Mankiewicza. „Faraon” zyskał na Zachodzie miano „anty-Kleopatry” i otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W Polsce „Faraona” obejrzało 8,5 miliona widzów.

NAUKA W WARSZAWIE

Str. 35
Robert Jarmusz
BOGOWIE, MUMIE I UCZENI

Poznaj twarz mumii.
Czy starożytni Egipcjanie znali stres? Na co chorowali? Czy wszystkie mumie w muzeach są prawdziwe? Dzięki inicjatywie trójki młodych naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego 42 mumie ze zbiorów polskich przeszły nieinwazyjne badania tomografem komputerowym i prześwietlenia RTG. Imponujący rozmachem i skalą badawczą – największy taki na świecie – interdyscyplinarny projekt badawczy właśnie zakończył część pierwszego etapu. W kolejnym do akcji wkroczą m.in. włoscy carabinieri z ich kryminologicznymi metodami.

HISTORIE NIEZNANE

Str. 40
Jerzy Kozłowski
KAPŁANI Z NUBII NA BRÓDNIE

POMNIKI WARSZAWY

Str. 42
Lech Królikowski
DŁUGIE ŻYCIE OBELISKÓW

ARCHITEKTURA

Str. 46
Lilianna Nalewajska
EGIPSKIE KAPRYSY POLSKICH BUDOWNICZYCH

KAWIARNIE

Str. 50
Agnieszka Skórska-Jarmusz
NA KAWĘ DO FARAONA

Tuż przed I wojną światową przy ulicy Boduena 5 działała modna cukiernia wyłącznie dla pań. Wnętrze, zaprojektowane przez Jerzego Stanisława Węgierkiewicza, przywodziło na myśl grobowce faraonów. Drzwi i wnęki w ścianach miały kształt świątynnych pylonów, na ścianach szeroką wstęgą ciągnął się barwny fryz, przedstawiający w szeregu obrazów historyczne i obyczajowe sceny z dziejów starożytnego Egiptu, poniżej znalazły się monochromatyczne rysunki. „proste, naiwne, oparte ściśle na egipskich wzorach”.

WYWIAD

Str. 52
Paweł Ludwicki/ Agnieszka Skórska-Jarmusz
TŁUMACZ OZYRYSA
Wywiad z Wojciechem Dmochowskim

KURIER TURYSTYCZNY

Str. 54
Agnieszka Skórska-Jarmusz/Paweł Ludwicki
EGIPT: TURYSTYCZNY RAJ

Str. 60
ROZMAITOŚCI

KURIER APETYCZNY

Str. 64
Smakosz
ROTANA (ul. Żurawia 22)

Z TEKI PROFESORA WARSZAWSKIEJ GASTRONOMII

Str. 66
Tadeusz Landa
PRZEKRĘT NA SOJUSZNIKA ZNAD NILU

1200Stopa i Spis treści

18 marca 2016 08:14
[fbcomments]