0

Wola kulturą stoi

Neon „Wola” - Pulsujący neon „Wola” upamiętnił na budynku Urzędu Dzielnicy 70. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego
Neon „Wola” – Pulsujący neon „Wola” upamiętnił na budynku Urzędu Dzielnicy 70. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego
fot. UD Wola

Dziś prezentujemy co się dzieje na kulturalnej mapie Woli

Zrewitalizowana ulica Chłodna stała się wspaniałym miejscem imprez kulturalnych. Odbywające się tam cyklicznie letnie koncerty „Chłodna na żywo”, gromadzą wielu słuchaczy nie tylko z okolicznych bloków Osiedla za Żelazną Bramą. W wolską tradycję na trwale wpisał się organizowany od lat we wrześniu w tym miejscu „Kercelak”, będący przypomnieniem przedwojennego bazaru działającego w okolicy. Szczególnym zainteresowaniem, zarówno młodego, jak i starszego pokolenia, cieszył się cykl dziesięciu potańcówek organizowanych w Parku im. Szymańskiego, które w ubiegłym roku też odbywały się na Chłodnej.

„Kercelak” - klimat przedwojennej Warszawy przypomina wrześniowy „Kercelak” na Chłodnej.
„Kercelak” – klimat przedwojennej Warszawy przypomina wrześniowy „Kercelak” na Chłodnej.
fot. UD Wola

Na przykładzie tych trzech wolskich wydarzeń widać, jaką popularnością cieszą się imprezy organizowane przez Urząd Dzielnicy Wola. Mieszkańcy dopytują się o następne koncerty, potańcówki i imprezy rekreacyjne. Niezależnie od charakteru wydarzenia, każde z nich ma swoją, liczną grupę odbiorców, słuchaczy i uczestników – podkreśla Burmistrz Dzielnicy Urszula Kierzkowska.

Chłodna - jeden z koncertów na skwerze przy ul. Chłodnej
Chłodna – Jeden z koncertów na skwerze przy ul. Chłodnej
fot. UD Wola

Mieszkańcy Woli mogą także skorzystać z bogatej oferty kulturalnej placówek dzielnicowych. W Parku im. gen. J. Sowińskiego w samym 2014 roku odbyło się blisko 30 koncertów, występów kabaretowych i imprez rozrywkowych. Gościli tam m.in. ikona zaangażowanego rocka Patti Smith, jazzman Michał Urbaniak, gitarzysta Joe Satriani oraz zespół Korn. W wielu przypadkach dwuipółtysięczny amfiteatr okazywał się za mały dla wszystkich zainteresowanych.

Koncert na Woli - Jazzman Michał Urbaniak podczas występu w Parku im. gen. J. Sowińskiego.
Koncert na Woli – Jazzman Michał Urbaniak podczas występu w Parku im. gen. J. Sowińskiego
fot. UD Wola

Obok imprez skupiających gwiazdy sceny muzycznej wolskie ośrodki kultury są otwarte dla amatorów. I tak w okresie 5 lat w Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych organizowanym przez Ośrodek Kultury im. S. Żeromskiego wystąpiło prawie 6.000 osób. Kolejnym takim przykładem jest Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka” dla uczniów szkól podstawowych i gimnazjów oraz Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych, gdzie w różnych etapach eliminacji uczestniczyło w sumie 1.032 osób.

Podobnie było w Domu Kultury „Działdowska”. Tylko w pierwszym  półroczu 2014 r. odbyły się tam 82 imprezy począwszy od różnego rodzaju działalności atrystyczno-edukacyjnej poprzez nowo powstałe inicjatywy, jak warsztaty muzyczne (break-dance) fotograficzne czy kinematograficzne. Było to możliwe dzięki zakupieniu nowoczesnego profesjonalnego sprzętu do obróbki obrazu i dźwięku. Poszerzenie oferty spowodowało wzrost zainteresowania działalnością ośrodka. Z jego oferty skorzystało ponad 50% osób więcej niż w latach ubiegłych.

Biesiada – „Przy szabasowych świecach”. Wolska Jesień Kultury wpisała się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych Stolicy.
Biesiada – „Przy szabasowych świecach” – Wolska Jesień Kultury wpisała się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych Stolicy.
fot. UD Wola

Natomiast w trakcie Wolskiej Jesieni Kultury, można było zapoznać się bogatą ofertą programową wolskich placówek kultury, ich dorobkiem artystycznym oraz planami na przyszłość. O popularności tej imprezy świadczy fakt, że to już 10 edycja tego wydarzenia. Do listopada br. odbędzie się szereg przedsięwzięć kulturalnych w wolskich instytucjach kultury (m.in. koncerty, spotkania autorskie, spektakle, recitale, koncerty, biesiady) mających na celu wzbogacenie oferty kulturalnej i tym samym dotarcie do jak największej liczby mieszkańców Woli.

Wola nie zapomina o swojej historii

Neon „Wola” - Pulsujący neon „Wola” upamiętnił na budynku Urzędu Dzielnicy 70. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego
Neon „Wola” – Pulsujący neon „Wola” upamiętnił na budynku Urzędu Dzielnicy 70. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego
fot. UD Wola

W ostatnim czteroleciu obchodzono uroczyście następujące rocznice: 75. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, 250 rocznicę ostatniej wolnej elekcji na Woli (2014 r.); 70 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim (2013 r.); 181 rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego oraz 30 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (2011 r.).

 

Na Chłodnej - Inscenizacja obchodów rocznicy Powstania Listopadowego
Na Chłodnej – Inscenizacja obchodów rocznicy Powstania Listopadowego
fot. UD Wola

W upamiętnieniu wydarzeń historycznych wystarczy prosty czytelny przekaz. Jednym z takich przykładów jest mural stworzony za sprawą Instytutu Pamięci Narodowej w 70. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej znajdujący się na kamienicy przy ul. Młynarskiej 34.

Mural upamiętniający Zbrodnię Wołyńską
Mural – upamiętniający Zbrodnię Wołyńską
fot. UD Wola

Nowe, elektroniczne formy czytelnictwa nie obce mieszkańcom Woli

Już w 2011 r. Biblioteka Publiczna dla Dzielnicy Wola dzięki porozumieniu z „Word Book Library” uzyskała dostęp do ponad 2 milionowej bazy e-booków. Tylko w 2011 r. czytelnicy pobrali ponad 250 tys. książek. Równocześnie została uruchomiona jedyna po prawej stronie Warszawy – Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych nr 115 „Poliglotka” mieszcząca się przy ul. Nowolipie 20. Filia dysponuje księgozbiorem obcojęzycznym w kilku językach. Ponadto sieć wolskich Bibliotek w 2013 r. wzbogaciła się o wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 51 z Czytelnią Edukacyjną, w nowej lokalizacji przy ulicy Bielskiego 3.

Zobacz też inne informacje o Woli:

3 listopada 2014 15:10
[fbcomments]