0

Karbala zwycięska

Gala Zamknięcia 7. MFFHiW
fot. Andrzej

Uroczysta gala w warszawskim kinie Luna zakończyła 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych.

Po projekcji filmu laureata Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” nastąpiło wręczenie wyróżnień i nagród, które otrzymali reżyserzy z całego świata: Kanady, Szwajcarii, Bułgarii, Serbii, Czarnogóry, Korei, Finlandii, a nawet Iranu.

Branko BALETIĆ i Andro MARTINOVIĆ

Wyróżnienie Oficyny Filmowej Galicja otrzymała „Czarnogóra i wielka wojna” traktująca o losie Czarnogóry w trakcie I Wojny Światowej, kraju z którego w walkę zbrojną zostało zaangażowanych 25% populacji, a finalnie wojna ta przyniosła utratę tożsamości narodowej.

Czarnogóra i wielka wojna
Branko BALETIĆ i Andro MARTINOVIĆ – Czarnogóra i wielka wojna
fot. Andrzej

Piotr Gołębiowski

Wyróżnienie Muzeum Niepodległości za film „Matka” ukazujący działania wojenne z punktu widzenia polskiej rodziny, przez której dom przechodzą kolejni najeźdźcy.

Matka
Piotr Gołębiewski – Matka
fot. Andrzej

Michał Szczerbic

Brązową Szablą został uhonorowany, prezentowany już w regularnej dystrybucji kinowej, film „Sprawiedliwy” równolegle opowiadający historię żydowskiej dziewczyny z okresu powojennego i z 1942 roku. Oprócz smutnej historii jednostki film pokazuje nastawienie ludności polskiej zarówno w trakcie, jaki po wojnie w obliczu akcji eksterminacji narodu żydowskiego.

Sprawiedliwy
Michał Szczerbic – Sprawiedliwy
fot. Andrzej

Amir Asfandiari

Srebrną Szablę w kategorii pełnometrażowych fabuł otrzymał film z Iranu „Czekając na Ahmada” o wieloletniej wojnie iracko-irańskiej sprzed 30 lat, ukazujący losy ludzi poszkodowanych działaniami wojennymi. Irańska wyspa Kharh bombardowana praktycznie codziennie przez 8 lat i gehenna rodziny tam mieszkającej.

Czekając na Ahmada
Amir Asfandiari – Czekając na Ahmada
fot. Andrzej

Krzysztof Łukaszewicz

Złotą Szablę za najlepszy film długometrażowy uhonorowano „Karbalę” doskonale już znaną z polskich kin.

Karbala – Złota Szabla 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych

Zelimir Gvardiol

Wyróżnieniem Centrum Weterana Walk Poza Granicami Państwa w kategorii filmów wojskowych dla „Zdrajca vel Zbrodniarz Wojenny”, czyli historii generała Vlado Trifunović’a, który odmówił wykonania rozkazu ratując tym samym życie tysięcy żołnierzy.

Zdrajca vel Zbrodniarz Wojenny
Zelimir Gvardiol – Zdrajca vel Zbrodniarz Wojenny
fot. Andrzej

Christian Dietiker

Wyróżnienie Oficyny Filmowej Galicja w kategorii wojskowej dla filmu „Być lepszym” ukazującego tryb przygotowania kandydatów do elitarnej służby w specjalnych jednostkach desantowych armii szwajcarskiej.

Być lepszym
Christian Dietiker – Być lepszym
fot. Andrzej

Davide Angrisani

Włoski reżyser otrzymał wyróżnienie Muzeum Niepodległości za film „Korpus karabinierów” o najwszechstronniejszych oddziałach wojskowo-policyjnych współczesnej Europy.

Korpus karabinierów
Davide Angrisani – Korpus karabinierów
fot. Andrzej

Charles Brown

Kanadyjski reżyser otrzymał wyróżnienie Fundacji Projektów Autorskich Ars Creatori za film „Charlie 34 III” będącym osobistym dokumentem dla 34, dowódcy Royal Canadian Navy wiceadmirała Marka Normana, prezentującym jego manewry morskie oraz pożegnanie z żołnierzami marynarki.

Charlie 34 III
Charles Brown – Charlie 34 III
fot. Andrzej

Irma Nyfors

Reżyser z Finlandii został uhonorowany Brązową Szablą w kategorii filmów wojskowych za „Kompanię rozpoznania brzegowego” o jednostce dostarczającej dane wywiadowcze i nakreślającej sytuację w przybrzeżnych rejonach Finlandii.

Kompania rozpoznania brzegowego
Irma Nyfors – Kompania rozpoznania brzegowego
fot. Andrzej

Kim Wan Sun

Srebrną Szablę a kategorii filmów wojskowych otrzymał obraz koreański „Mroźna Zima 1950” ukazujący przebieg kluczowych dni konfliktu koreańskiego, wstrzymanego rozejmem trwającym do dziś.

Srebrna Szabla
Kim Wan Sun – Mroźna Zima 1950
fot. Andrzej

Nicolas Conort

Złota Szabla pojedzie do Francji za film „SERVAL. BRYGADA W BOJU„.

Złota Szabla 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych

Andrew Ferns

Wyróżnieniem Centrum Weterana Walk Poza Granicami Państwa uhonorowano film kanadyjski „Zapomniane ofiary I Wojny Światowej” traktujący o tysiącach poległych obywatelach tego amerykańskiego kraju poległych w trakcie wojny nie posiadających udokumentowanego miejsca spoczynku.

Zapomniane ofiary I Wojny Światowej
Andrew Ferns – Zapomniane ofiary I Wojny Światowej
fot. Andrzej

Dariusz Zawrotny

Wyróżnienie Oficyny Filmowej Galicja otrzymała produkcja z 2014 roku „Okruchy śmierci i życia” zrealizowany na podstawie materiałów źródłowych (pamiętników, listów, wspomnień) uczestników I Wojny Światowej. W filmie wykorzystano pamiętnik Ani, Ślązaczki przechowywany przez jej syna do dziś.

Mikhaił Meltew

Wyróżnienie Oficyny Filmowej Galicja otrzymał również film bułgarski „Opowieści z Bałkanów” stanowiący kompleksową analizę dziejów i uwarunkowań historycznych na Bałkanach: od Imperium Otomańskiego aż po współczesne podziały polityczne.

Andrzej Sapija

Wyróżnienie Fundacji Projektów Autorskich Ars Creatori za film „Wojna i Polska„, którego pretekstem do powstania była setna rocznica wybuchu I Wojny Światowej. Dokument skupia się na polskim społeczeństwie w trzech zaborach i wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Wykorzystano zarówno szereg archiwalnych materiałów, jak i inscenizacje i sceny aktorskie, co sprawia że film jest ciekawy i doskonale się go ogląda. Właśnie taka forma powinna być propagowana wśród młodego pokolenia, bo historia powinna być uczona przede wszystkim w sposób ciekawy.

Dagmara Drzazga

Wyróżnienie Fundacji Projektów Autorskich Ars Creatori za film „Muzyka i cisza” przybliżający postać kompozytora ze Śląska Cieszyńskiego Jana Sztwiertni. Ten geniusz muzyki został zgładzony w obozie koncentracyjnym w wieku zaledwie 29 lat. A mimo to pozostawił po sobie około sto kompozycji.

Hanna Zofia ETEMADI

Wyróżnienie Muzeum Niepodległości za film „KOBIETA WALCZĄCA. SENATOR HANNA JAROSZEWICZ„, który był prezentowany podczas Gali Otwarcia Festiwalu, na której pani Hanna otrzymała Platynową Szablę.

KOBIETA WALCZĄCA. SENATOR HANNA JAROSZEWICZ
Hanna Zofia Etemadi – KOBIETA WALCZĄCA. SENATOR HANNA JAROSZEWICZ
fot. Andrzej

Mateusz Pleskacz

Wyróżnienie Muzeum Niepodległości za film „Poszukiwany Hipolit Cegielski” opowiadający w sposób bardzo ciekawy, w stylu reporterskim o tytułowym bohaterze, jego zasługach pozwalających na uważanie go za wzór dla współczesnych, zwłaszcza Wielkopolan.

Anna Ciałowicz i Robert Kaczmarek

Wyróżnienie Muzeum Niepodległości w kategorii filmów dokumentalnych dla „Tora i Miecz” ukazującego kolejne okresy historyczne w kontekście sytuacji narodu żydowskiego: międzywojenny, wielkiej akcji deportacyjnej, powstania w getcie warszawskim oraz powojenny – propagandowego, zarówno w Polsce jak i w Izraelu, wykorzystania powstania. Film jest nową percepcją na zbrojną walkę ortodoksyjnych Żydów w czasie okupacji. Ukazuje ewolucję nastawienia do walki zbrojnej w obliczu narastającego terroru okupanta.

Tora i Miecz
Anna Ciałowicz – Tora i Miecz
fot. Andrzej

Bart Verstrock

Brązową Szablę w kategorii filmów dokumentalnych otrzymała produkcja belgijska „Walcząc dla innych, umierali za Polskę” opowiadająca o historii żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej walczących w trakcie II Wojny Światowej w krajach Beneluxu. Po wyzwoleni rozproszyli się po całym świecie nie znajdując miejsca w nowej polskiej rzeczywistości politycznej. Belgijski reżyser swoim filmem uhonorował pamięć o tych często smutnych, tułaczych losach żołnierskich.

Walcząc dla innych umierali za Polskę
Bart Verstrock – Walcząc dla innych umierali za Polskę
fot. Andrzej

Ruan Magan

Srebrną Szablę w kategorii filmów dokumentalnych otrzymał reżyser irlandzki za film „Irlandzki zryw” będącego hołdem dla powstania irlandzkiego, którego w tym roku obchodzono setną rocznicę. Co prawda rebelia została brutalnie stłumiona przez Brytyjczyków, ale w ocenie Irlandczyków stanowiło ono początek rozpadu Imperium Brytyjskiego.

Irlandzki zryw
Ruan Magan – Irlandzki zryw
fot. Andrzej

Sławomir Grünberg

Złotą Szablę w kategorii filmów dokumentalnych otrzymał film „Karski i władcy ludzkości” w sposób niezwykle ciekawy filmowo prezentujący historię tytułowego bohatera i jego starania w trakcie wojny unaocznienia skali niebezpieczeństwa wobec prowadzonego na ziemiach okupowanych procesu eksterminacji narodu żydowskiego. Dokument ten był już prezentowany w dystrybucji kinowej.

Złota Szabla
Sławomir Grünberg – Karski i władcy ludzkości
fot. Andrzej

Włodzimierz Niderhaus

Na zakończenie specjalne podziękowanie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych otrzymał Dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych za rekordową liczbę produkcji nagrodzonych na tegorocznym Festiwalu.

specjalne podziękowania
Włodzimierz Niderhaus – specjalne podziękowania
fot. Andrzej
29 października 2016 00:02
[fbcomments]