0

Najpiękniejsze pieśni i ballady Bułata Okudżawy

Młodzi wykonawcy pieśni Bułata Okudżawy
Młodzi wykonawcy – pieśni Bułata Okudżawy
fot. Materiał prasowy

Z Domu Kultury „Świt” dotarła do nas informacja o przygotowaniach do prezentacji najpiękniejszych pieśni i ballad Bułata Okudżawy. 17 marca 2018 roku, od godziny 18:00, możemy być świadkami wielu wzruszających wspomnień.

Należę do pokolenia, które wychowało się na pieśniach Bułata Okudżawy. Żyjący w latach 1924-1997 wielki Przyjaciel Polski i Polaków śpiewał tak, że w naszych sercach przemijały wszelkie problemy. Trafiał i trafia do naszych serc. Jego pieśni śpiewaliśmy przy ogniskach obozowych i podczas rajdów. Słychać je było również podczas koncertów największych polskich artystów. Przyjęło się wręcz mówić, że wykonawca zaśpiewał Okudżawę – niezależnie od tego, jaki to był utwór. Czytam o tym na przykład we wspomnieniach Stanisławy Celińskiej, Bohdana Łazuki, Lucjana Kydryńskiego czy artystów występujących w Studenckim Teatrze Satyryków.

Bułat Okudżawa wyrzekał się swojego piosenkarskiego oblicza. Uważał się głównie za prozaika historycznego. Do tej pory pieczołowicie przechowuję książkę Jeszcze pożyjesz…, która była Jego europejskim debiutem literackim (w 1962 roku). Mało tego! Agnieszka Osiecka wspominała w Galerii Potworów, że robił piękne pocztówki. Jednym słowem, Leonardo da Vinci XX wieku!

Okładka książki Jeszcze pożyjesz...
Okładka książki – Jeszcze pożyjesz…
fot. Roman Soroczyński

Tym bardziej ucieszyła mnie informacja, że i wśród młodych ludzi są osoby, które chcą ocalić od zapomnienia utwory rosyjskiego poety i kompozytora, piosenkarza i barda. Najpiękniejsze pieśni Bułata Okudżawy – to program, do którego młodzi muzycy wybrali najbardziej znane utwory. Będzie można usłyszeć na przykład Pieśń gruzińską, Piosenkę o papierowym żołnierzyku, Balonik, Wybaczcie piechocie, Modlitwę – Dopóki ziemia kręci się, Trzy miłości, Aleksander Siergiejewicz Puszkin, Ostatni trolejbus, O Wołodii Wysockim, Majster Grisza, Piosenkę o Arbacie i wiele innych doskonale znanych i lubianych piosenek.

Powyżej dwukrotnie użyłem słowa „młodzi”. Proszę jednak spojrzeć, jakimi – w olbrzymim skrócie – osiągnięciami mogą pochwalić się wykonawcy programu:

Piotr Kajetan Matczuk – pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek. Lider i założyciel zespołu PIRAMIDY. Absolwent Studium muzycznego oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Doktorant w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Artur Chyb – gitarzysta związany obecnie z trójmiejskim światem muzycznym. Studiował na wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez wiele lat uczestniczył w niemieckich produkcjach musicalowych, grał w spektaklach muzycznych wystawianych w wielu europejskich krajach. W Polsce współpracował z zespołem Czerwone Gitary, zespołem Farba, grupą Rezerwat oraz Paullą. Jako muzyk sesyjny gra w wielu uznanych projektach muzycznych.

Tomasz Imienowski – gitarzysta basowy, kompozytor. Z muzyką związany od dzieciństwa. Porusza się biegle we wszystkich stylach muzycznych, jednak najczęściej można go spotkać z piosenką autorską, ambitnymi projektami poetyckimi. Na scenie pojawia się z zespołem Krzysztofa Tyńca, zespołem Piramidy. Współpracował również z: Open Blues, Janusz Niekrasz Band (solowy projekt basisty TSA) oraz zespołem Piramidy. Współpracował z Teatrem Ateneum w Warszawie oraz z największymi gwiazdami i instrumentalistami polskiego bluesa, rocka i jazzu. Zagrał ponad tysiąc koncertów w całym kraju i za granicą.

Krótka płyta o Okudżawie - okładka
Krótka płyta o Okudżawie – okładka
fot. Materiał prasowy

W maju 2017 roku, nakładem wydawnictwa MTJ z Warszawy, ukazała się płyta pod przewrotnym tytułem Krótka płyta o Okudżawie. W jej nagraniu uczestniczyło dwóch spośród wspomnianych muzyków. To album nagrany w gitarowych, akustycznych aranżacjach. Znajduje się tam nie tylko Modlitwa czy Aleksander Siergiejewicz Puszkin; można usłyszeć też mniej znane utwory, m.in. Piosenkę o młodym huzarze w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego. Nie ukrywam, że liczę na możliwość zakupu tej płyty, a może i uzyskania autografów młodych wykonawców.

Tym bardziej, że ceny biletów na koncert są przystępne: normalne kosztują 35,- zł, zaś ulgowe – 30,- zł.

13 lutego 2018 15:28
[fbcomments]