0

Polska ilustracja książkowa dla dzieci

Okładki
fot. Muzeum Drukarstwa

Pamiętacie okładki swoich ulubionych książek? Warto sobie je przypomnieć na wystawie w Muzeum Drukarstwa.

Książki dla najmłodszych z lat 50.-80., ilustrowane przez takich twórców Polskiej Szkoły Ilustracji jak Jan Marcin Szancer i Janusz Stanny, znalazły się na nowej wystawie stołecznego Muzeum Drukarstwa.

Jednym z celów wystawy „Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży z lat 50-80 XX w.” jest przybliżenie ilustratorów, którzy stworzyli tzw. Polską Szkołę Ilustracji.

Maria Biegańska kustosz Muzeum Drukarstwa :

Była ona równie znana na świecie w latach 50., 60., nawet 70. jak Polska Szkoła Plakatu czy Polska Szkoła Filmowa. Jej twórcy to tak znane nazwiska jak Jan Marcin Szancer, Antoni Uniechowski, Józef Wilkoń, Olga Siemaszko, Antoni Boratyński czy Janusz Stanny. Świetni twórcy kreujący swoją osobowość artystyczną bez żadnych wpływów zewnętrznych.

Drugim przesłaniem ekspozycji ma być przybliżenie procesu powstawania samej książki, pokazanie jakie elementy ją kreują.

To przybliżenie stylu, urody, indywidualności polskiej ilustracji z tych lat, postaci wybitnych grafików, którzy tworzyli polską książkę. To również zwrócenie uwagi na samo projektowanie książki – rozwiązania graficzne i typograficzne, na elementy książki, które budują i określają jej styl i charakter. Oprócz ustalenia formatu, rodzaju i wielkości czcionki, charakterystyczne są takie jej części, jak projekt okładki, wyklejki, strony tytułowej, umieszczenie ilustracji całostronicowych, śródtekstowych – połączenie ich z różnie komponowanym tekstem, projektowanie rozkładówek.

Podczas trwania wystawy w soboty odbywają się warsztaty z projektowania graficznego, połączone z wykładem prowadzone przez znanych grafików.

  • W sobotę, 6.02.2016 r. w godz. 12:00–15:00,
    zajęcia z projektowania graficznego poprowadzi wszechstronna ilustratorka Katarzyna Bogucka.

    Katarzyna Bogucka.
    Jej prace można zobaczyć zarówno na łamach prasy (m.in. Twój Styl, Zwierciadło , Wysokie Obcasy), książek dla dzieci, w animacji, jak i szeroko pojętym designie. Różnorodność wyzwań sprawia, że kolejne prace zaskakują oryginalnością, a jednocześnie są spójne z bardzo charakterystycznym stylem autorki. Jej znaki rozpoznawcze to geometryczne, nowoczesne sylwetki i kształty oraz niebanalna kolorystyka. Między współpracą z instytucjami kultury a klientami komercyjnymi znajduje czas na własne projekty.

    Warsztaty – zaprojektuj plakat reklamowy

    Na warsztatach spróbujemy nawiązać do reklam lat 60., które opierały się na ilustracji i oryginalnym projektowaniu typograficznym. Tematem plakatów będzie promocja czytelnictwa lub ulubiona książka. Przy pracy sięgniemy do dawnych metod- odręcznego rysunku, kolażu, wycinanek.
  • W sobotę  20.02 2016 r. w godz. 12:00–15:00
    zajęcia z projektowania typograficznego „Typografia, czyli litery w akcji” poprowadzi Andrzej Tomaszewski.Andrzej Tomaszewski
    to typograf, redaktor, autor siedmiu książek. To m.in. Leksykon pism drukarskich 1996 i Architektura książki 2011 r.  Autor ponad dwustu artykułów o typografii, estetyce druku i historii drukarstwa. Projektant książek i czasopism dla kilkudziesięciu wydawców. Kawaler odznaczenia Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Wstęp na wystawę i udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny.
Nie ma też limitu wieku – zapraszamy zarówno dorosłych, jak i dzieci.

www.kurier.pap.pl i Muzeum Warszawy

3 lutego 2016 08:27
[fbcomments]