0

„Wesele Dawida”

Wesele Dawida
Wesele Dawida
fot. Dominik Kotowski

Spektakl „Wesele Dawida” Teatru ITP rozpoczął Ogólnopolski Festiwal Teatrów Studenckich.

„Wesele Dawida” to przeniesiona w bliższe nam realia historia zaślubin biblijnego króla Dawida z Batszebą. Biblia głosi, że był to człowiek wybrany przez Boga, mądry król, dzielny żołnierz i wielki poeta. Aktorzy Teatru ITP zasiewają jednak w widzu ziarno niepokoju. Czy aby na pewno jest on postacią wyjątkową?

Widz uczestniczy w weselu pełnym tajemnic, obłudy i wzajemnych oskarżeń. Opuszczone żony Dawida nienawidzą nowej rywalki, ojciec panny młodej nie zjawia się na weselu wzbudzając tym rozpacz matki i córki, a bracia pana młodego wciąż knują coś po kątach. Ale to Dawid jest postacią najbardziej złożoną. Kryją się w nim tajemnice, które wychodzą na jaw stopniowo, wraz z biegiem wydarzeń. Okazuje się, mąż Batszeby zginął na polu walki, bo to on wysłał go na pierwszy ogień. Dopuścił się już wtedy cudzołóstwa i Batszeba była brzemienna. Czy tak postępuje wybraniec Boga?

Dawid jest przedstawiony jako postać tragiczna. Gdy zegary wybijają północ, niczym w weselu Wyspiańskiego, zjawiają się duchy. Saul, król panujący przed Dawidem oraz Uriasz, były mąż Batszeby sprawiają, że władca robi rachunek sumienia. Prosi Boga o przebaczenie, odczuwa skruchę i wie, że musi ponieść karę. Widz uczestniczy w jego rozpaczy- mężczyzna nie ma siły dźwigać ciężaru, który nałożył mu na barki Stwórca. Chciałby wrócić do spokojnego życia jakie wiódł będąc pasterzem.

W spektaklu motywy biblijne, jak pieśń o pokonaniu Goliata, przeplatają się ze swobodną inwencją reżysera. Tańczącym i śpiewającym aktorom towarzyszy klimatyczna, żydowska muzyka grana na żywo. Żartobliwy charakter wielu scen sprawia, że przedstawienie ogląda się przyjemnie, a publiczność wielokrotnie ma okazję do wybuchów radości. W sztuce jest też jednak zawarte pytanie o sprawiedliwość wyroków boskich, problem w ich zrozumieniu, a także ukazana jest złożona psychika ludzka, pełna strachu, chciwości i słabości.

Teatr ITP (Inicjatywa Teatralna Polonistów) powstał w 2001 roku. Na Festiwalu pojawił się po raz drugi. W III edycji Festiwalu zdobył nagrodę dla Najlepszej Aktorki oraz dla Najlepszego Reżysera. W spektaklach bierze udział grupa aktorów, która śpiewa bądź tworzy wspólne emocjonalne, ekspresywne obrazy. Teatr ITP jest największą, bo liczącą około 40 aktorów, muzyczną studencką inicjatywą kulturalną w Polsce.

Scenariusz i reżyseria– Marcin Wąsowski
Muzyka– Michał Iwanek
Przygotowanie wokalne zespołu– Urszula Kasprzak-Wąsowska
Opieka artystyczna i scenografia– ks. Mariusz Lach SDB
Projekty kostiumów– Baśka Wesołowska

Obsada:

Łukasz Kmak, Batszeba, Angelika Jędrzejowska,  Anna Marcinkowska, Maria Brzezińska, Martyna Sabak, Agnieszka Zarębska, Piotr Jakóbczyk, Mariusz Lisowski, Elżbieta Piekorz, Mateusz Prażmo, Kinga Nadłonek, Paweł Wróblewski, Małgorzata Adamczyk, Hubert Gileta, Łukasz Hejzner

http://itp.kul.lublin.pl/teatr-itp,1950.html

Fotorelacja Dominika Kotowskiego

12 lipca 2014 02:09
[fbcomments]