0

Yasmin Levy wystąpi w Teatrze Roma

Yasmin Levy zaprasza
Yasmin Levy – zaprasza
fot. Materiał prasowy

Roman Soroczyński zachwyca się kolejną artystką – tym razem Yasmin Levy, śpiewającą ladino.

23 kwietnia 2018 roku będzie okazja by posłuchać utworów śpiewanych w języku ladino. Tego dnia bowiem, na scenie warszawskiego Teatru Roma, zaprezentuje się Yasmin Levy.

Urodzona w Jerozolimie Artystka z całą pewnością należy do osób, które mają wielką siłę oddziaływania na słuchaczy. Nie dość, że czaruje swoim głosem, to jeszcze podczas jej występów wyczuwa się pasję i siłę uczuć.

Czymże jest owo ladino? Jest to dialekt judeo-hiszpański, który w dużej mierze przypomina piętnastowieczny język hiszpański. Jeżeli do tego dodać fakt, że Yasmin Levy posługuje się muzyką sefardyjską, to … mozaika gotowa.

Yasmin Levy zamyślona
Yasmin Levy – zamyślona
fot. Materiał prasowy

Artystka debiutowała w 2004 roku albumem Romance & Yasmin, który wywołał wielkie poruszenie w świecie muzycznym. Rok później ukazała się płyta La Juderia, przynosząca unikalne połączenie ladino z andaluzyjskim flamenco. Dzięki tej płycie ukształtował się charakterystyczny styl, w którym Yasmin idealnie łączy żydowską duchowość z hiszpańskimi emocjami.

Każda kolejna płyta Artystki – Mano Suave z 2007 roku, Sentir (2009) oraz Libertad (2012) – to zarówno powrót do korzeni, jak i poszukiwanie nowych inspiracji muzycznych. Po nagraniu swojego piątego albumu Yasmin Levy mówiła o sobie:

Zaczynałam jako piosenkarka Ladino, zanim szeroka publiczność na świecie wiedziała czym jest Ladino – nikt nie słuchał utworów Ladino, ale cudownie udało się tchnąć w nie nowe życie i dziś są one ponownie rozpoznawalne. Nie jestem jednak tylko wykonawczynią pieśni w języku ladino, jestem pieśniarką world music, która śpiewa także we współczesnym języku hiszpańskim i sięga po brzmienia, które ją zachwycają. To już nie tylko ladino, ale także flamenco, tango, muzyka Bliskiego Wschodu.

Yasmin Levy z wielkim powodzeniem koncertuje na całym świecie – od Singapuru poprzez Londyn i Barcelonę do Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jej najnowszy projekt – to Tango, gdzie sięga po klasykę argentyńskiego tańca, a między innymi po utwory Carlosa Gardela i Astora Piazzolli.

I tak oto Yasmin zachowuje i wskrzesza najpiękniejsze utwory dziedzictwa ladino, łącząc je z różnymi stylami muzycznymi. Jako jedna z nielicznych artystek przez trzy kolejne lata była wyróżniana w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Awards.

Fascynują mnie artyści, których przejmujący styl śpiewania i subtelny głos powodują, że utwory zapadają głęboko w naszych sercach. Yasmin Levy z całą pewnością należy do tego grona. Moja opinia nie jest odosobniona: piszę te słowa w Gliwicach, gdzie Artystka występowała dwa lata temu podczas Festiwalu PalmJazz. Osoby, które widziały ten koncert, twierdzą, że na samo wspomnienie występu Yasmin Levy nadal odczuwają przyjemne dreszcze. Między innymi dlatego 23 kwietnia wybiorę się do Teatru Roma na koncert jednej z najwybitniejszych pieśniarek world music.

Według informacji, które dotarły od Organizatora – Impresariatu OPRÓCZ ze Szczecina, występującego pod nazwą koncerty.com – bilety można kupić w salonach EMPIK, sklepach Media Markt oraz w kasie Teatru Roma.

Yasmin Levy ponownie zaprasza
Yasmin Levy – ponownie zaprasza
fot. Materiał prasowy

27 lutego 2018 21:20

Komentarze